Стојановић на 58. заседању Савета за људска права УН у Женеви

24. феб 2025.
Државни секретар у Министарству спољних послова Србије Никола Стојановић учествовао је на високом сегменту 58. заседања Савета за људска права Уједињених нација у Женеви.

Стојановић је том приликом истакао чврсту посвећеност Србије мултилатерализму и конструктивном дијалогу у систему Уједињених нација, посебно у оквиру Савета за људска права.

„Потребно је избећи било какав облик политизације и коришћења људских права као средства притиска на појединачне државе“, нагласио је Стојановић, додајући да је од суштинског значаја да се међународни механизми за заштиту људских права заснивају на објективности и универзалним принципима међународног права.

У свом излагању, Стојановић се осврнуо и на ситуацију на Косову и Метохији, указавши да привремене институције самоуправе у Приштини настављају са грубим кршењем људских права српског и другог неалбанског становништва.„

Репресивне мере, укључујући присилна задржавања и кампање принудних исељења и даље трају“, упозорио је државни секретар.

Поред наведеног, Стојановић је истакао да је према подацима UNHCR-а, мање од 1,9% расељених Срба успело да се врати у своје домове, што Косово и Метохију чини регионом са најнижом стопом повратка интерно расељених лица у свету. 

С тим у вези, Стојановић је позвао међународну заједницу да предузме одлучне кораке у спречавању даљег кршења људских права у нашој јужној покрајини, те осигура одрживи повратак расељених лица.

Говорећи о унапређењу људских права у Србији, Стојановић је нагласио значај очувања највиших стандарда људских права уз објективан и неселективан приступ.

Стојановић је подвукао напредак Србије у области родне равноправности, посебно у години у којој обележавамо 30. годишњицу Пекиншке декларације и Платформе за акцију. 

„Родна равноправност у Србији није само законска норма, већ и уставно загарантован принцип и темељ друштвеног поретка“, рекао је државни секретар.

Према његовим речима, Србија је потписница кључних међународних конвенција у овој области и остаје посвећена глобалним стандардима у унапређењу положаја жена.

У том контексту, Стојановић је указао да жене данас чине 38% народних посланика у Народној скупштини Србије, као и 36,1% руководећих позиција у Србији, као и да жене имају водећу улогу у бројним професионалним и техничким секторима.

Он је посебно истакао важност родно одговорног буџетирања, институционалних механизама за подршку родној равноправности и континуираног законодавног унапређења у овој области.

Закључујући своје излагање, Стојановић је нагласио да Србија остаје посвећена јачању људских права, унапређењу домаћег законодавства и активном доприносу раду Савета за људска права у циљу очувања универзалних вредности на којима почива међународни поредак.