Stojanović na 58. zasedanju Saveta za ljudska prava UN u Ženevi
Stojanović je tom prilikom istakao čvrstu posvećenost Srbije multilateralizmu i konstruktivnom dijalogu u sistemu Ujedinjenih nacija, posebno u okviru Saveta za ljudska prava.
„Potrebno je izbeći bilo kakav oblik politizacije i korišćenja ljudskih prava kao sredstva pritiska na pojedinačne države“, naglasio je Stojanović, dodajući da je od suštinskog značaja da se međunarodni mehanizmi za zaštitu ljudskih prava zasnivaju na objektivnosti i univerzalnim principima međunarodnog prava.
U svom izlaganju, Stojanović se osvrnuo i na situaciju na Kosovu i Metohiji, ukazavši da privremene institucije samouprave u Prištini nastavljaju sa grubim kršenjem ljudskih prava srpskog i drugog nealbanskog stanovništva.„
Represivne mere, uključujući prisilna zadržavanja i kampanje prinudnih iseljenja i dalje traju“, upozorio je državni sekretar.
Pored navedenog, Stojanović je istakao da je prema podacima UNHCR-a, manje od 1,9% raseljenih Srba uspelo da se vrati u svoje domove, što Kosovo i Metohiju čini regionom sa najnižom stopom povratka interno raseljenih lica u svetu.
S tim u vezi, Stojanović je pozvao međunarodnu zajednicu da preduzme odlučne korake u sprečavanju daljeg kršenja ljudskih prava u našoj južnoj pokrajini, te osigura održivi povratak raseljenih lica.
Govoreći o unapređenju ljudskih prava u Srbiji, Stojanović je naglasio značaj očuvanja najviših standarda ljudskih prava uz objektivan i neselektivan pristup.
Stojanović je podvukao napredak Srbije u oblasti rodne ravnopravnosti, posebno u godini u kojoj obeležavamo 30. godišnjicu Pekinške deklaracije i Platforme za akciju.
„Rodna ravnopravnost u Srbiji nije samo zakonska norma, već i ustavno zagarantovan princip i temelj društvenog poretka“, rekao je državni sekretar.
Prema njegovim rečima, Srbija je potpisnica ključnih međunarodnih konvencija u ovoj oblasti i ostaje posvećena globalnim standardima u unapređenju položaja žena.
U tom kontekstu, Stojanović je ukazao da žene danas čine 38% narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Srbije, kao i 36,1% rukovodećih pozicija u Srbiji, kao i da žene imaju vodeću ulogu u brojnim profesionalnim i tehničkim sektorima.
On je posebno istakao važnost rodno odgovornog budžetiranja, institucionalnih mehanizama za podršku rodnoj ravnopravnosti i kontinuiranog zakonodavnog unapređenja u ovoj oblasti.
Zaključujući svoje izlaganje, Stojanović je naglasio da Srbija ostaje posvećena jačanju ljudskih prava, unapređenju domaćeg zakonodavstva i aktivnom doprinosu radu Saveta za ljudska prava u cilju očuvanja univerzalnih vrednosti na kojima počiva međunarodni poredak.