Министар Ђурић са подсекретаром Стејт департмента
Министар Ђурић подвукао је значај добре динамике сусрета српских и америчких званичника и отвореног дијалога на високом и највишем нивоу.
Србију и САД везује 143 године дипломатских односа и спремни смо, како је указао министар, да наставимо да јачамо наше партнерство у свим областима од заједничког интереса.
У том погледу, Ђурић је оценио да би се отварањем стратешког дијалога са САД послао снажан сигнал посвећености обеју земаља заједничком циљу наставка квалитативног и квантитативног унапређења билатералних односа.
Током сусрета, министар Ђурић је упознао саговорника са приоритетима спољне политике нове Владе Републике Србије, међу којима је и завршетак спровођења кључних реформи на путу ка чланству у Европској унији до 2027. године, захваливши том приликом америчкој страни на подршци у процесу наших евроинтеграција.
Када је реч о Косову и Метохији као питању од највећег националног значаја, министар Ђурић је изразио жаљење што приштинска страна наставља да подрива дијалог и сваки покушај Београда да пронађе компромисно решење, у шта је цела међународна јавност имала прилике поново да се увери пре само десетак дана у Бриселу.
С тим у вези, шеф српске дипломатије је истакао да ће Београд, као и до сада, остати конструктиван партнер у процесу нормализације односа са Приштином, али и да је, са друге стране, потребније активније присуство међународне заједнице, како би привремене институције самоуправе у Приштини коначно испуниле обавезе преузете пре више од једне деценије.