Министар Дачић учествовао на онлајн састанку Сталног савета ОЕБС

26. сеп 2023.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић учествовао је на онлајн састанку Сталног савета ОЕБС.

Обраћање министра Дачића преносимо у целости:

"Поштовани председавајући, 
Екселенције,
Поштоване колеге,

Желео бих да, на почетку свог обраћања, изразим захвалност Републици Северној Македонији и министру Османију на иницијативи за организацију овог значајног састанка. 

Нажалост, већ дужи низ година сведочимо растућем неповерењу, подстицању подела и груписања, а што је кулминирало у атмосферу одсуства суштинског дијалога међу државама учесницама и међусобним непријатељствима. Урушавање сваког вида сарадње, које је услед тога настало, враћа нас у нека прошла времена, за која смо мислили да су далеко иза нас. 

Функционисање ОЕБС је отежано као никада до сада, посебно након отпочињања рата у Украјини. Суочени смо са дубоком институционалном кризом, имајући у виду да је Организација без буџета другу годину за редом и без одлуке о председавајућем за 2024. годину. Уз то, велико је питање и да ли ће се постићи  сагласност о избору ГС и шефова независних институција. У последње две године нисмо успели да се договоримо ни  око једног кључног питања за функционисање ове Организације, стога верујем да је крајње време да предузмемо одлучне и конкретне кораке како бисмо је сачували.

У прошлости смо остварили сјајне резултате у јачању свеобухватне безбедности,  користећи управо ОЕБС као платформу за отворени и суштински дијалог. Не смемо заборавити њен позитиван допринос, као и допринос мисија на терену, на квалитет живота обичних људи, јер као што је то добро дефинисано мотом председавања Републике Северне Македоније -'' реч је о људима'' (It’s about people). 

Верујем да смо сви у потпуности сагласни да нам је ОЕБС потребан као Организација и да морамо учинити све да је сачувамо и учинимо ефикасном. С тим у вези, желео бих да нагласим да ће Република Србија, као и до сада, остати посвећен партнер, те да ћемо наставити да снажно подржавамо њен рад и пружимо наш пун допринос. 

Као председавајући ОЕБС 2015. године, свестан сам комплексности ситуације, али исто тако сматрам да морамо бити одговорни и прагматични и да, уколико је потребно, размотримо и нека „out of box“ решења , наравно уз поштовање принципа наше организације и њених правила процедуре, као и реафирмацију поштовања Хелсиншког завршног акта и правила консензуса као начина одлучивања.

Кључни успеси наше Организације, чију би педесетогодишњицу требало да прославимо 2025. године у Хелсинкију, не би били могући без политичке воље да се до тога дође, врло често и у условима који нису увек били најбољи (conducive), али и спремности на чињење компромиса. Дошао је тренутак да се, зарад опстанка Oрганизације, вратимо таквом приступу и да кроз искрен дијалог, покушамо да усвојимо потребне одлуке. 

Ако смо сагласни да је Организација у кризи, можда бисмо могли да размислимо да се донесу макар и неке привремене одлуке, које би обезбедиле да ОЕБС несметано функционише. Верујем да ће предстојећа педесетогодишњица бити, између осталог, и прилика за свеобухватнију и темељну расправу о досадашњим активностима и евентуални договор о будућем раду. 

На крају, захвалио бих се, још једном, нашем суседу, Републици Северној Македонији и министру Османију на напорима које улажу у проналажење решења."