Ministar Dačić učestvovao na onlajn sastanku Stalnog saveta OEBS
Obraćanje ministra Dačića prenosimo u celosti:
"Poštovani predsedavajući,
Ekselencije,
Poštovane kolege,
Želeo bih da, na početku svog obraćanja, izrazim zahvalnost Republici Severnoj Makedoniji i ministru Osmaniju na inicijativi za organizaciju ovog značajnog sastanka.
Nažalost, već duži niz godina svedočimo rastućem nepoverenju, podsticanju podela i grupisanja, a što je kulminiralo u atmosferu odsustva suštinskog dijaloga među državama učesnicama i međusobnim neprijateljstvima. Urušavanje svakog vida saradnje, koje je usled toga nastalo, vraća nas u neka prošla vremena, za koja smo mislili da su daleko iza nas.
Funkcionisanje OEBS je otežano kao nikada do sada, posebno nakon otpočinjanja rata u Ukrajini. Suočeni smo sa dubokom institucionalnom krizom, imajući u vidu da je Organizacija bez budžeta drugu godinu za redom i bez odluke o predsedavajućem za 2024. godinu. Uz to, veliko je pitanje i da li će se postići saglasnost o izboru GS i šefova nezavisnih institucija. U poslednje dve godine nismo uspeli da se dogovorimo ni oko jednog ključnog pitanja za funkcionisanje ove Organizacije, stoga verujem da je krajnje vreme da preduzmemo odlučne i konkretne korake kako bismo je sačuvali.
U prošlosti smo ostvarili sjajne rezultate u jačanju sveobuhvatne bezbednosti, koristeći upravo OEBS kao platformu za otvoreni i suštinski dijalog. Ne smemo zaboraviti njen pozitivan doprinos, kao i doprinos misija na terenu, na kvalitet života običnih ljudi, jer kao što je to dobro definisano motom predsedavanja Republike Severne Makedonije -'' reč je o ljudima'' (It’s about people).
Verujem da smo svi u potpunosti saglasni da nam je OEBS potreban kao Organizacija i da moramo učiniti sve da je sačuvamo i učinimo efikasnom. S tim u vezi, želeo bih da naglasim da će Republika Srbija, kao i do sada, ostati posvećen partner, te da ćemo nastaviti da snažno podržavamo njen rad i pružimo naš pun doprinos.
Kao predsedavajući OEBS 2015. godine, svestan sam kompleksnosti situacije, ali isto tako smatram da moramo biti odgovorni i pragmatični i da, ukoliko je potrebno, razmotrimo i neka „out of box“ rešenja , naravno uz poštovanje principa naše organizacije i njenih pravila procedure, kao i reafirmaciju poštovanja Helsinškog završnog akta i pravila konsenzusa kao načina odlučivanja.
Ključni uspesi naše Organizacije, čiju bi pedesetogodišnjicu trebalo da proslavimo 2025. godine u Helsinkiju, ne bi bili mogući bez političke volje da se do toga dođe, vrlo često i u uslovima koji nisu uvek bili najbolji (conducive), ali i spremnosti na činjenje kompromisa. Došao je trenutak da se, zarad opstanka Organizacije, vratimo takvom pristupu i da kroz iskren dijalog, pokušamo da usvojimo potrebne odluke.
Ako smo saglasni da je Organizacija u krizi, možda bismo mogli da razmislimo da se donesu makar i neke privremene odluke, koje bi obezbedile da OEBS nesmetano funkcioniše. Verujem da će predstojeća pedesetogodišnjica biti, između ostalog, i prilika za sveobuhvatniju i temeljnu raspravu o dosadašnjim aktivnostima i eventualni dogovor o budućem radu.
Na kraju, zahvalio bih se, još jednom, našem susedu, Republici Severnoj Makedoniji i ministru Osmaniju na naporima koje ulažu u pronalaženje rešenja."