Ђурић: У међународној заједници сазрева свест о томе да је оно што се десило на Косову и Метохији опасан преседан

08. апр 2025.
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је по завршетку седнице Савета безбедности УН на којој је размотрен шестомесечни извештај о раду УНМИК-а, да се вечерас чула истина, можда и гласније него било када раније и од представника држава које су признале једнострано проглашену независност тзв. Косова.

„И то није једини разлог због кога мислим да Приштина нема превише ралога за радост након ове седнице. И од представника неких од сталних чланица, као што је Француска, могли смо директно да чујемо осуду једностраних потеза и упада приштинских снага у српске институције 15. јануара, а од представника Пакистана, који је снажан подржавалац и једне од земаља који су први признали независност тзв. Косова, чули смо осуду напада на српске цркве и манастире, као резреве на поједине потезе Приштине и од Велике Британије”, истакао је Ђурић.

Шеф српске дипломатије оценио је да данас, 26 година од напада НАТО на нашу земљу и 17 година од једнострано проглашене независности тзв. Косова, можемо да кажемо да у међународној заједници сазрева свест о томе да је оно што се десило на Косову и Метохији опасан преседан.

„Овај Савет безбедности у коме смо три претходна сата заседали, свакога дана трпи последице у различитим регионима света због тог од опасног преседана који је успостављен “, поручио је Ђурић.

Како је указао, на седници су могли да се чују и брутали напади на председника Александра Вучића и очигледно је да су он и његова политика „трн у оку“ Куртијевом режиму.

„Могли смо да чујемо и настојање Донике Гервале да се меша у наша политичка дешавања, што сам ја, иако се не слажем ни најмање са њом, поздравио, јер она као наша грђанка има право да изражава политички став, само сам је позвао да то не чини пред СБ УН, него да се укључи у институције“, констатовао је Ђурић.

Према његовим речима, на данашњој седници у Њујорку се могла чути истина о тешком положају Срба и угрожавнају њихових колективних људских права.

Осврнуо се и на то да су присутни на седници  у неверици слушали поједина Гервалина образложења, додајући да је шефица Унмика Каролина Зијаде представила веома детаљан и озбиљан извештај који је веома оптужујући за приштинске власти и који детаљно излистава све од ванправних напада на Србе и институције и стварању негативне климе.

Због свега тога, оценио је, нашла се на мети Куртијеве изасланице Гервале Шварц и то је, такође, аутогол Приштине, јер како је додао, када напада изасланицу генералног секретара УН Гутереша - напада и Уједињене нације.

Шеф српске дипломатије указао је, том приликом,  да је ситуација тешка и озбиљна, да су изношене неаргументоване и неутемељене оптужбе када је реч о случају Бањска.

Према његовим речима, скренуо је пажњу и на споразум о сарадњи у области безбедности Албаније, Хрватске и приштинских институција где постоји озбиљан проблем у недостатку транспаретности.

Говорећи о међународној арени, Ђурић је рекао да се тектонске плоче у светској политици померају и да Србија хвата корак с тиме и да ће наставити да се бори за своје интересе, као и да ће се глас о положају Срба и глас о Косову и Метохију чути у свакој чланици УН.

Када је реч о излагањима сталних чланица указао је да је амерички представник поновио позиције са претходних седница, а кинески представник имао говор који је био афирмативан за Србију и да је диркетно говорио о територијалном интегритету и сувернитету Србије на КиМ, као и да је руски представник набројао низ ствари које је Приштина урадила супротно међународном праву.

Захавалан је, како каже, и Француској и председавајућем СБ УН што је седница остала отворена иако је било тенденција да буде затворена и што је јавно говорио о угрожавању српских виталних функција на КиМ у нападима од 15. јануара. 

Указао је да је чак и Велика Британија поменула у једном сегменту одређене притиске на Србe.

„Мислим да имамо доста разлога да наставимо са нашим напорима да се још више трудимо у нарендом периоду. Уверен сам да ова тема од нечега што је требало да понизи Србију, да јој одузме део кредибилитета у међународној арени, може да постане модус како постајемо пример за поштовање принципа УН. Србија бранећи своје позиције брани један универзални принцип у свету који се обрушава зато што су кршена Повеља и правила УН“, поручио је шеф српске дипломатије.

Министар је навео и да је интересантно што се о захтевима у вези са Бањском и каналом Ибар-Лепенац говорило иако нису из периода који обухвата извештај, што само показује да је неко желео да скрене са теме онога што се сада дешава. 

Главна тема, оценио је Ђурић, односи се на то зашто 12 година Приштина не спроводи ЗСО, као и да се 20 одсто Срба иселило само у претходне две године.

Гервала ниједном речју није подржала рад ЕУ на дијалогу, додао је, као ни примену постојећих споразума, нити је позитивно говорила о мандату Петера Соренсена, јасно тиме шаљући поруку да није за дијалог.

„Напала је безброј пута председника Вучића оптужујући Србију да је ауторитарна земља, да председник и ја стојимо иза разних напада. Управо када је реч о демократији председник Вучић је неколико месеци сваког дана држао мастер клас из демократије Куртију у чијој јурисдикцији и на територији коју контролише не може нико слободно да се шета, ни Срби ни Албанци, где не може нико да слободно изрази свој став, а рекао бих нажалост и да је Аљбин Курти одржао мастер клас из недемократије, који видимо да данас неки опонашају у парламентима не само, нажалост нашем, него и у неким другим парламентима", навео је Ђурић.

Како је оценио, много тога изашло је на видело на овој седници и већина земаља чланица овог пута није ћутала. 

“Приштина нема чиме да буде задовољна овом седницом. Ово је важан корак да се више проговори о овоме у свету“, закључио је министар Марко Ђурић.