Đurić: U međunarodnoj zajednici sazreva svest o tome da je ono što se desilo na Kosovu i Metohiji opasan presedan

08. apr 2025.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je po završetku sednice Saveta bezbednosti UN na kojoj je razmotren šestomesečni izveštaj o radu UNMIK-a, da se večeras čula istina, možda i glasnije nego bilo kada ranije i od predstavnika država koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova.

„I to nije jedini razlog zbog koga mislim da Priština nema previše raloga za radost nakon ove sednice. I od predstavnika nekih od stalnih članica, kao što je Francuska, mogli smo direktno da čujemo osudu jednostranih poteza i upada prištinskih snaga u srpske institucije 15. januara, a od predstavnika Pakistana, koji je snažan podržavalac i jedne od zemalja koji su prvi priznali nezavisnost tzv. Kosova, čuli smo osudu napada na srpske crkve i manastire, kao rezreve na pojedine poteze Prištine i od Velike Britanije”, istakao je Đurić.

Šef srpske diplomatije ocenio je da danas, 26 godina od napada NATO na našu zemlju i 17 godina od jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova, možemo da kažemo da u međunarodnoj zajednici sazreva svest o tome da je ono što se desilo na Kosovu i Metohiji opasan presedan.

„Ovaj Savet bezbednosti u kome smo tri prethodna sata zasedali, svakoga dana trpi posledice u različitim regionima sveta zbog tog od opasnog presedana koji je uspostavljen “, poručio je Đurić.

Kako je ukazao, na sednici su mogli da se čuju i brutali napadi na predsednika Aleksandra Vučića i očigledno je da su on i njegova politika „trn u oku“ Kurtijevom režimu.

„Mogli smo da čujemo i nastojanje Donike Gervale da se meša u naša politička dešavanja, što sam ja, iako se ne slažem ni najmanje sa njom, pozdravio, jer ona kao naša grđanka ima pravo da izražava politički stav, samo sam je pozvao da to ne čini pred SB UN, nego da se uključi u institucije“, konstatovao je Đurić.

Prema njegovim rečima, na današnjoj sednici u Njujorku se mogla čuti istina o teškom položaju Srba i ugrožavnaju njihovih kolektivnih ljudskih prava.

Osvrnuo se i na to da su prisutni na sednici  u neverici slušali pojedina Gervalina obrazloženja, dodajući da je šefica Unmika Karolina Zijade predstavila veoma detaljan i ozbiljan izveštaj koji je veoma optužujući za prištinske vlasti i koji detaljno izlistava sve od vanpravnih napada na Srbe i institucije i stvaranju negativne klime.

Zbog svega toga, ocenio je, našla se na meti Kurtijeve izaslanice Gervale Švarc i to je, takođe, autogol Prištine, jer kako je dodao, kada napada izaslanicu generalnog sekretara UN Gutereša - napada i Ujedinjene nacije.

Šef srpske diplomatije ukazao je, tom prilikom,  da je situacija teška i ozbiljna, da su iznošene neargumentovane i neutemeljene optužbe kada je reč o slučaju Banjska.

Prema njegovim rečima, skrenuo je pažnju i na sporazum o saradnji u oblasti bezbednosti Albanije, Hrvatske i prištinskih institucija gde postoji ozbiljan problem u nedostatku transparetnosti.

Govoreći o međunarodnoj areni, Đurić je rekao da se tektonske ploče u svetskoj politici pomeraju i da Srbija hvata korak s time i da će nastaviti da se bori za svoje interese, kao i da će se glas o položaju Srba i glas o Kosovu i Metohiju čuti u svakoj članici UN.

Kada je reč o izlaganjima stalnih članica ukazao je da je američki predstavnik ponovio pozicije sa prethodnih sednica, a kineski predstavnik imao govor koji je bio afirmativan za Srbiju i da je dirketno govorio o teritorijalnom integritetu i suvernitetu Srbije na KiM, kao i da je ruski predstavnik nabrojao niz stvari koje je Priština uradila suprotno međunarodnom pravu.

Zahavalan je, kako kaže, i Francuskoj i predsedavajućem SB UN što je sednica ostala otvorena iako je bilo tendencija da bude zatvorena i što je javno govorio o ugrožavanju srpskih vitalnih funkcija na KiM u napadima od 15. januara. 

Ukazao je da je čak i Velika Britanija pomenula u jednom segmentu određene pritiske na Srbe.

„Mislim da imamo dosta razloga da nastavimo sa našim naporima da se još više trudimo u narendom periodu. Uveren sam da ova tema od nečega što je trebalo da ponizi Srbiju, da joj oduzme deo kredibiliteta u međunarodnoj areni, može da postane modus kako postajemo primer za poštovanje principa UN. Srbija braneći svoje pozicije brani jedan univerzalni princip u svetu koji se obrušava zato što su kršena Povelja i pravila UN“, poručio je šef srpske diplomatije.

Ministar je naveo i da je interesantno što se o zahtevima u vezi sa Banjskom i kanalom Ibar-Lepenac govorilo iako nisu iz perioda koji obuhvata izveštaj, što samo pokazuje da je neko želeo da skrene sa teme onoga što se sada dešava. 

Glavna tema, ocenio je Đurić, odnosi se na to zašto 12 godina Priština ne sprovodi ZSO, kao i da se 20 odsto Srba iselilo samo u prethodne dve godine.

Gervala nijednom rečju nije podržala rad EU na dijalogu, dodao je, kao ni primenu postojećih sporazuma, niti je pozitivno govorila o mandatu Petera Sorensena, jasno time šaljući poruku da nije za dijalog.

„Napala je bezbroj puta predsednika Vučića optužujući Srbiju da je autoritarna zemlja, da predsednik i ja stojimo iza raznih napada. Upravo kada je reč o demokratiji predsednik Vučić je nekoliko meseci svakog dana držao master klas iz demokratije Kurtiju u čijoj jurisdikciji i na teritoriji koju kontroliše ne može niko slobodno da se šeta, ni Srbi ni Albanci, gde ne može niko da slobodno izrazi svoj stav, a rekao bih nažalost i da je Aljbin Kurti održao master klas iz nedemokratije, koji vidimo da danas neki oponašaju u parlamentima ne samo, nažalost našem, nego i u nekim drugim parlamentima", naveo je Đurić.

Kako je ocenio, mnogo toga izašlo je na videlo na ovoj sednici i većina zemalja članica ovog puta nije ćutala. 

“Priština nema čime da bude zadovoljna ovom sednicom. Ovo je važan korak da se više progovori o ovome u svetu“, zaključio je ministar Marko Đurić.