Томашевић: Србија пружа значајан допринос глобалној и регионалној безбедности
Амбасадор Томашевић се у свом говору осврнуо на тренутне аспекте и изазове са којима се суочава међународно јавно право из перспективе Републике Србије, што је, како је навео, значајно и за друге државе чланице УН које су посвећене поштовању принципа постављених Повељом УН.
Указао је да једнострано проглашена независност такозваног „Косова“, уз подршку неких земаља, представља озбиљан ударац темељима међународног права, те да подршка сецесионизму, отвара простор за даљу радикализацију како у Европи тако и у читавом свету и нагласио да се мора указати на важност посвећености поштовању међународног права и даљем одолевању различитим притисцима.
Томашевић је истакао важност принципијелне подршке коју Румунија пружа Србији у погледу територијалног интегритета и суверенитета, а којом се бране институти међународног права и указао да су истрајност и непоколебљивост у том смислу од велике важности, исто као и одупирање сталним притисцима на билатералном нивоу, као и унутар међународних форума, те да је то једини начин да се одбрани поредак који подразумева закон, слободу и правду, вредности за које су се борили наши преци.
Амбасадор је рекао да је услед пандемије дошло до ограничавања кретања и путовања као и смањења билатералних и мултилатералних активности.
Амбасадор је са поносом истакао да је бивша Југославија, чији је сукцесор Република Србија, активно учествовала и допринела оснивању УН и да је била међу првих 50 земаља потписница Повеље УН.
Нагласио је да је Савет безбедности, једно од најважнијих тела УН-а, које има примарну улогу у одржавању међународног мира.
Амбасадор Томашевић подсетио је на одлуку о употреби оружане силе против СР Југославије 1999. године, а која је донета и извршена без сагласности Савета безбедности УН, чиме су повређена не само суверена права Србије, већ је урушен и ауторитет УН и озбиљно угрожена његова примарна мировна функција. Указао је на то да је употреба оружане силе против СР Југославије створила преседан и простор за заобилажење и занемаривање УН-а као кључног оквира за превазилажење спорова и несугласица, а које би могле представљати претњу миру.
На крају свог излагања Томашевић је казао да Република Србија жели да да значајан допринос глобалној и регионалној безбедности, како на билатералном, тако и на мултилатералном плану те да наша земља подржава напоре УН на пољу промоције и очувања мира и безбедности.
Закључио је да је наша земља чврсто опредељена да настави да подржава глобалне напоре у борби против тероризма и да ће доследно подржавати и бранити темеље међународног права, подједнако у свим сличним будућим околностима, као и до сада, те да је то једини пут ка сигурности, просперитету и светлој будућности нових генерација.
Конференцији су прусуствовали представници дипломатског кора, академске заједнице и стручне јавности Румуније и том приликом промовисана је и књига Међународно јавно право чији је аутор председник Уније билатералних привредних комора Румуније проф. др Насти Владоју.