Tomašević: Srbija pruža značajan doprinos globalnoj i regionalnoj bezbednosti
Ambasador Tomašević se u svom govoru osvrnuo na trenutne aspekte i izazove sa kojima se suočava međunarodno javno pravo iz perspektive Republike Srbije, što je, kako je naveo, značajno i za druge države članice UN koje su posvećene poštovanju principa postavljenih Poveljom UN.
Ukazao je da jednostrano proglašena nezavisnost takozvanog „Kosova“, uz podršku nekih zemalja, predstavlja ozbiljan udarac temeljima međunarodnog prava, te da podrška secesionizmu, otvara prostor za dalju radikalizaciju kako u Evropi tako i u čitavom svetu i naglasio da se mora ukazati na važnost posvećenosti poštovanju međunarodnog prava i daljem odolevanju različitim pritiscima.
Tomašević je istakao važnost principijelne podrške koju Rumunija pruža Srbiji u pogledu teritorijalnog integriteta i suvereniteta, a kojom se brane instituti međunarodnog prava i ukazao da su istrajnost i nepokolebljivost u tom smislu od velike važnosti, isto kao i odupiranje stalnim pritiscima na bilateralnom nivou, kao i unutar međunarodnih foruma, te da je to jedini način da se odbrani poredak koji podrazumeva zakon, slobodu i pravdu, vrednosti za koje su se borili naši preci.
Ambasador je rekao da je usled pandemije došlo do ograničavanja kretanja i putovanja kao i smanjenja bilateralnih i multilateralnih aktivnosti.
Ambasador je sa ponosom istakao da je bivša Jugoslavija, čiji je sukcesor Republika Srbija, aktivno učestvovala i doprinela osnivanju UN i da je bila među prvih 50 zemalja potpisnica Povelje UN.
Naglasio je da je Savet bezbednosti, jedno od najvažnijih tela UN-a, koje ima primarnu ulogu u održavanju međunarodnog mira.
Ambasador Tomašević podsetio je na odluku o upotrebi oružane sile protiv SR Jugoslavije 1999. godine, a koja je doneta i izvršena bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN, čime su povređena ne samo suverena prava Srbije, već je urušen i autoritet UN i ozbiljno ugrožena njegova primarna mirovna funkcija. Ukazao je na to da je upotreba oružane sile protiv SR Jugoslavije stvorila presedan i prostor za zaobilaženje i zanemarivanje UN-a kao ključnog okvira za prevazilaženje sporova i nesuglasica, a koje bi mogle predstavljati pretnju miru.
Na kraju svog izlaganja Tomašević je kazao da Republika Srbija želi da da značajan doprinos globalnoj i regionalnoj bezbednosti, kako na bilateralnom, tako i na multilateralnom planu te da naša zemlja podržava napore UN na polju promocije i očuvanja mira i bezbednosti.
Zaključio je da je naša zemlja čvrsto opredeljena da nastavi da podržava globalne napore u borbi protiv terorizma i da će dosledno podržavati i braniti temelje međunarodnog prava, podjednako u svim sličnim budućim okolnostima, kao i do sada, te da je to jedini put ka sigurnosti, prosperitetu i svetloj budućnosti novih generacija.
Konferenciji su prusustvovali predstavnici diplomatskog kora, akademske zajednice i stručne javnosti Rumunije i tom prilikom promovisana je i knjiga Međunarodno javno pravo čiji je autor predsednik Unije bilateralnih privrednih komora Rumunije prof. dr Nasti Vladoju.