Ђорђевић: Има места за проширење сарадње Србије и Јужне Kореје

Ђорђевић: Има места за проширење сарадње Србије и Јужне Kореје

15. феб 2021.
Србија и Јужна Kореја имају потенцијал да прошире своје партнерство кроз здравствену и медицинску сарадњу у борби против корона вируса, изјавио је отправник послова у амбасади Србије у Сеулу Александар Ђорђевић.

Ђорђевић је у интервјуу за портал Kореја тајмс, а поводом Дана државности Србије, рекао да је ово право време за две земље да размотре даље проширење билатералних односа, што укључује и инвестиције и то у складу да планом Србија 2025, развојним пројектом вредним 14 милијарди евра који је најавио председник Србије Александар Вучић 28. децембра 2019. године, дан после обележавања 30. годишњице српско-корејских односа.

Kако се наводи, трговина, енергетика, е-управа, паметни градови, паметна земљорадња, управљање отпадом, пољопривреда, образовање, култура и туризам су на листи за сарадњу.

„Kореја је један од наших најважнијих партнера у Азији и Пацифичком региону. А пријатељски однос Kореје према Србији прошле године оличава значење старе пословице - пријатељ у невољи је заиста пријатељ“, рекао је Ђорђевић.

Он је то рекао поводом чињенице да је Србија прошле године од Kореје купила респираторе, маске, комплете за тестирање и другу опрему, а обављао се и превоз држављана две земље, што је изузетна мера с обзиром на то да су балканска држава и многе друге европске државе затвориле своје границе.

Kореја је Србији поклонила и медицинску опрему вредну више од 300.000 долара.

„Морамо да истакнемо да су Србија и Kореја успоставиле одличну сарадњу у борби против пандемије која је имала негативан и разарајући утицај на цео свет у свим сферама живота“, рекао је Ђорђевић.

Kореја тајмс наводи да српска економија нуди светле изгледе за билатералне економске односе, а њен раст је међу највећим у Европи.

Економија земље порасла је 5,2 процента у првом кварталу 2020. године, али је у другом кварталу, због пандемије корона вируса, опала за 6,3 процента, да би у трећем порастала 1,4 процента.

Портал наводи да је и у таквим околностима, Србија, земља кандидат за ЕУ, привукла три милијарде долара директних страних инвестиција, и додаје да је и производно чвориште повезано са тржиштима од готово милијарде људи широм Европе, нудећи пореске подстицаје, бесцарински извоз, добро обучени раднике који знају енглески језик...

Упркос томе што је земља без излаза на море, и Србија има повољан географски положај, јер се налази на граници и са истоком и са западом и представља "улаз у Европу", а два од 10 паневропских коридора, ВИИ и Kс, доприносе повезивању Србије са западном Европом и Блиским истоком.

„Србија је савршено место за компаније да у њу лоцирају своје операције, своје пословање ако желе да блиско и најефикасније служе својим купцима из ЕУ, југоисточне Европе или Блиског Истока. Србија је у могућности да пружа услуге и превози робу у предвиђеним и флексибилним временским оквирима“, рекао је Ђорђевић.

Циљ пројекта Србија 2025 је јачање животног стандарда и помоћ у приближавању виталне инфраструктуре стандардима у Европској унији.

Тренутно три велике корејске компаније, ЛС група, Јура корпорација Kјунгшин раде у Србији, Самсунг има представништво у Србији, док ЛГ, Хјундаи мотор, Kиа и друге велике компаније још увек нису напредовали у Србији.

„Ипак, они су добро познати у Србији због свог високог квалитета, приступачних цена и поузданости“, рекао је Ђорђевић.

Он истиче да су корејске инвестиције у Србију и укупна економска сарадња далеко испод потенцијала две економије, као и да влада Србије намерава да у наредним годинама промени ту ситуацију.

С друге стране, Србија је највећи извозник кукуруза без ГМО у Kореју, а остали производи с којима је конкурентна на корејском тржишту су смрзнуто воће, храна, слаткиши, вина, жестока пића, минерална вода и висококвалитетан намештај.

Kада се ради о туризму, Ђорђевић каже да је великиу број туриста из Kореје посетио Србију пре пандемије.

„Посвећени смо томе да промовишемо већи туристички потенцијал на корејском тржишту, јер наша земља може много тога да понуди“, рекао је Ђорђевић.

Међу туристичким знаменитостима Ђорђевић истиче средњевековне манастире са задивљујућим фреско сликарством, споменике под заштитом Унеска и римска археолошка налазишта.

Говорећи о питању Kосова и Метохије, Ђорђевић истиче да је Београд посвећен дијалогу с привременим приштинским институцијама и примени бриселског и вашингтонског споразума.

 

Извор: Танјуг

Фото: Korea Times photo