Ђорђевић: Има места за проширење сарадње Србије и Јужне Kореје

Đorđević: Ima mesta za proširenje saradnje Srbije i Južne Koreje

15. feb 2021.
Srbija i Južna Koreja imaju potencijal da prošire svoje partnerstvo kroz zdravstvenu i medicinsku saradnju u borbi protiv korona virusa, izjavio je otpravnik poslova u ambasadi Srbije u Seulu Aleksandar Đorđević.

Đorđević je u intervjuu za portal Koreja tajms, a povodom Dana državnosti Srbije, rekao da je ovo pravo vreme za dve zemlje da razmotre dalje proširenje bilateralnih odnosa, što uključuje i investicije i to u skladu da planom Srbija 2025, razvojnim projektom vrednim 14 milijardi evra koji je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić 28. decembra 2019. godine, dan posle obeležavanja 30. godišnjice srpsko-korejskih odnosa.

Kako se navodi, trgovina, energetika, e-uprava, pametni gradovi, pametna zemljoradnja, upravljanje otpadom, poljoprivreda, obrazovanje, kultura i turizam su na listi za saradnju.

„Koreja je jedan od naših najvažnijih partnera u Aziji i Pacifičkom regionu. A prijateljski odnos Koreje prema Srbiji prošle godine oličava značenje stare poslovice - prijatelj u nevolji je zaista prijatelj“, rekao je Đorđević.

On je to rekao povodom činjenice da je Srbija prošle godine od Koreje kupila respiratore, maske, komplete za testiranje i drugu opremu, a obavljao se i prevoz državljana dve zemlje, što je izuzetna mera s obzirom na to da su balkanska država i mnoge druge evropske države zatvorile svoje granice.

Koreja je Srbiji poklonila i medicinsku opremu vrednu više od 300.000 dolara.

„Moramo da istaknemo da su Srbija i Koreja uspostavile odličnu saradnju u borbi protiv pandemije koja je imala negativan i razarajući uticaj na ceo svet u svim sferama života“, rekao je Đorđević.

Koreja tajms navodi da srpska ekonomija nudi svetle izglede za bilateralne ekonomske odnose, a njen rast je među najvećim u Evropi.

Ekonomija zemlje porasla je 5,2 procenta u prvom kvartalu 2020. godine, ali je u drugom kvartalu, zbog pandemije korona virusa, opala za 6,3 procenta, da bi u trećem porastala 1,4 procenta.

Portal navodi da je i u takvim okolnostima, Srbija, zemlja kandidat za EU, privukla tri milijarde dolara direktnih stranih investicija, i dodaje da je i proizvodno čvorište povezano sa tržištima od gotovo milijarde ljudi širom Evrope, nudeći poreske podsticaje, bescarinski izvoz, dobro obučeni radnike koji znaju engleski jezik...

Uprkos tome što je zemlja bez izlaza na more, i Srbija ima povoljan geografski položaj, jer se nalazi na granici i sa istokom i sa zapadom i predstavlja "ulaz u Evropu", a dva od 10 panevropskih koridora, VII i Ks, doprinose povezivanju Srbije sa zapadnom Evropom i Bliskim istokom.

„Srbija je savršeno mesto za kompanije da u nju lociraju svoje operacije, svoje poslovanje ako žele da blisko i najefikasnije služe svojim kupcima iz EU, jugoistočne Evrope ili Bliskog Istoka. Srbija je u mogućnosti da pruža usluge i prevozi robu u predviđenim i fleksibilnim vremenskim okvirima“, rekao je Đorđević.

Cilj projekta Srbija 2025 je jačanje životnog standarda i pomoć u približavanju vitalne infrastrukture standardima u Evropskoj uniji.

Trenutno tri velike korejske kompanije, LS grupa, Jura korporacija Kjungšin rade u Srbiji, Samsung ima predstavništvo u Srbiji, dok LG, Hjundai motor, Kia i druge velike kompanije još uvek nisu napredovali u Srbiji.

„Ipak, oni su dobro poznati u Srbiji zbog svog visokog kvaliteta, pristupačnih cena i pouzdanosti“, rekao je Đorđević.

On ističe da su korejske investicije u Srbiju i ukupna ekonomska saradnja daleko ispod potencijala dve ekonomije, kao i da vlada Srbije namerava da u narednim godinama promeni tu situaciju.

S druge strane, Srbija je najveći izvoznik kukuruza bez GMO u Koreju, a ostali proizvodi s kojima je konkurentna na korejskom tržištu su smrznuto voće, hrana, slatkiši, vina, žestoka pića, mineralna voda i visokokvalitetan nameštaj.

Kada se radi o turizmu, Đorđević kaže da je velikiu broj turista iz Koreje posetio Srbiju pre pandemije.

„Posvećeni smo tome da promovišemo veći turistički potencijal na korejskom tržištu, jer naša zemlja može mnogo toga da ponudi“, rekao je Đorđević.

Među turističkim znamenitostima Đorđević ističe srednjevekovne manastire sa zadivljujućim fresko slikarstvom, spomenike pod zaštitom Uneska i rimska arheološka nalazišta.

Govoreći o pitanju Kosova i Metohije, Đorđević ističe da je Beograd posvećen dijalogu s privremenim prištinskim institucijama i primeni briselskog i vašingtonskog sporazuma.

 

Izvor: Tanjug

Foto: Korea Times photo