Амбасадор Јанковић: Билатерални односи Србије и Немаче одлични
У интервјуу за „Бехерден Шпигел“, амбасадор Јанковић оценила је економске односе двеју земаља као одличне, истакавши да је Немачка највећи спољнотрговински партнер Србије.
Амбасадор Јанковић подсетила је да је спољнотрговинска размена у 2020. години, упркос кризи изазваној пандемијом, другу годину за редом премашила пет милијарди евра, истакавши да у Србији послује више од 400 немачких компанија, којe запошљавају скоро 70 хиљада радника.
Према речима амбасадора Јанковић, важан фактор у односима двеју земаља предстваља и неколико стотина хиљада интегрисаних грађана српског порекла у Немачкој.
Јанковић је подвукла да је чланство у ЕУ најважнији приоритет спољне политике Републике Србије, указавши на то да преговори морају бити бржи.
С тим у вези, амбасадор Јанковић је информисала о томе да је Србија прихватила нову методологију преговора о проширењу, сигурна да је то у најбољем интересу и ЕУ и кандидата.
Такође, истакла је да је уверена у искрену сарадњу са нашим европским партнерима и указала на захвалност СР Немачкој на много пута исказаној подршци у остваривању најважнијег спољнополитичког циља Србије, чланства у ЕУ.
Јанковић је истакла да је од изузетне важности за Србију и српске грађане изналажење трајног и одрживог компромисног решења за питање КиМ.
Србија остаје посвећена дијалогу Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, при чему се инсистира да оно што се у оквиру дијалога договори мора бити и спроведено, објаснила је Јанковић.
Јанковић је нагласила да је за Србију кључно формирање Заједнице српских општина, као и да је Београд спреман да настави разговоре у доброј вери и да резултат дијалога треба да буде одрживо компромисно решење, прихватљиво за обе стране.
Амбасадор Јанковић је говорећи о борби против епидемије у Србији, истакла успех мера које је Србија брзо увела, изградивши, између осталог, две специјализоване болнице за ковид пацијенте.
Такође, амбасадор Јанковић је информисала о процесу имунизације становништва, нагласивши да се Србија по броју вакцинисаних налази на другом месту у Европи.
Јанковић је подсетила да Амбасада Србије у Берлину улаже значајне напоре када је реч о стварању праве слике о Србији и српском народу у Немачкој, додајући да се споне наше две државе налазе и у сарадњи кључних личности српске и немачке културе, објаснивши да су реформатор српског језика Вук Стефановић Караџић и Јохан Волфганг Гете, као и браћа Грим и фон Хумболт блиско сарађивали.
Јанковић је позвала читаоце листа да посете Србију и открију њене природне лепоте, као и пријатељство и гостољубивост српског народа.