Стојановић на глобалној конференцији УН о заштити верских локалитета

28. нов 2024.
Државни секретар у Министарству спољних послова Србије Никола Стојановић учествовао је на глобалној конференцији Уједињених нација „Заштита верских локалитета: мултидимензионални приступ“, која је одржана у оквиру 10. глобалног форума Алијансе цивилизација у Кашкаишу.

Овај велики међународни скуп окупио је високе званичнике, експерте и религиозне лидере из целог света са циљем разматрања решења за очување и заштиту верских објеката широм света.

Обраћајући се присутнима, Стојановић је нагласио посвећеност Србије очувању верског и културног наслеђа, као суштинског дела заједничке глобалне баштине. 

Стојановић је указао на дубоко узнемирујућу ситуацију на Косову и Метохији, где је у периоду од 1999. до 2004. године уништено више од 110 српских православних цркава и манастира.

Према речима државног секретара, само током три дана насиља у марту 2004. године, 35 цркава и манастира је запаљено или срушено, а трећина њих датира из 14. века.

"Ови напади, који су се одиграли упркос присуству међународних снага, представљају дубок ударац не само за српску културну баштину, већ и за глобалне напоре у заштити верских локалитета", истакао је Стојановић.

Стојановић је подсетио да су четири значајна српска манастира – Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и Црква Богородице Љевишке – уврштена на Унескову листу светске баштине у опасности још 2006. године, и да су од тада остала на тој листи због континуираних претњи.

Он је додао да се, само ове године, догодило десет напада на српске православне локалитете на Косову и Метохији, укључујући вандализам, бацање отпада и исписивање графита на гробљима и црквама.

Посебно је истакао да је Његова Светост Патријарх српски господин Порфирије, упркос свом статусу верског лидера, био спречен да уђе на Косово и Метохију, што представља озбиљно кршење основних верских права.

Стојановић је нагласио да заштита културног наслеђа на Косову и Метохији захтева хитну пажњу међународне заједнице, не само због његовог значаја за српски народ, већ и због његовог доприноса мултикултуралном идентитету Европе. 

Током свог излагања, државни секретар је позвао на појачане напоре у заштити ових локалитета, укључујући веће ангажовање Уједињених нација, Унеска и других међународних актера.

На маргинама конференције, Стојановић је одржао низ билатералних састанака са високим званичницима, укључујући Имраном Ахмедом Сидикијем, додатним секретаром за Азију и Пацифик Министарства спољних послова Пакистана, затим Тухидом Хосеном, саветником за спољне послове привремене владе Бангладеша, и амбасадором Серином Дијеом, шефом кабинета министра спољних послова Сенегала.

Током ових састанака размотрене су могућности за унапређење билатералне сарадње и заједничке иницијативе у мултилатералним оквирима.