Дендијас и Дачић: Међусобна подршка територијалном интегритету
Дендијас је након састанка са шефом српске дипломатије на заједничкој конференцији за медије казао да се Грчка залаже за постизање компромисног решења у дијалогу Београда и Приштине, а у складу са међународним правом и поштовањем резолуција Савета безбедности УН.
Каже и да свака одлука мора да буде донета у оквиру заједничког дијалога и поручује да је потребно избећи тензије.
Захвалио је Србији на поштовању територијалног интегритета и суверенитета Грчке и Кипра и истакао да Грчка не жели тензије, већ да је увек за конструктиван дијалог уз поштовање међународног права.
„Поштујемо суверенитет и територијални интегритет свих и знамо да то поштује и Србија“, казао је Дендијас.
Приметивши да у региону Западног Балкана постоје ревизионистичке тежње и да постоје они који не желе да Србија постане чланица ЕУ, Дендијас је казао да ће Грчка помоћи Србији јер сматра да је Србија важна земља на Балкану и да не може да остане ван ЕУ.
„Подржавамо европску перспективу Србије“, казао је Дендијас и додао да су на данашњем састанку разговарали и о енергетици, изворима снабдевања, као и о изградњи гасовода кроз Србију.
Истакао је да Грчка придаје значај односима са Србијом и оценио да су они пријатељски кроз историју.
„Знамо да су везе историјске, заједно смо ратовали, ја сам са Крфа, а Крф се идентификује са српском историјом. Никада нећу заборавити песму Тамо далеко, као ни огромна жртвовања српског народа, али наше везе нису само историјске, јаке су и данас и разговарали смо и о економији, енергетици, култури, а наставићемо и о одбрани, као и о развијању грчких инвестиција у Србији“, казао је Дендијас.
Честитао је Дачићу ступање на нову дужност изразивши задовољство што је за прву званичну билатералну посету изабрао управу Грчку.
„Ово је твоја прва посета, заједно ћемо радити да допринесемо миру и стабилности на Балкану и у Европи јер Балкан је веома важан за Европу“, навео је министар иностраних послова Грчке.
Дачић је истакао да је у новом мандату одабрао да му прва земља коју ће посетити буде Грчка, јер сматра да између два народа и две државе постоји историјско савезништво.
Рекао је и да ни Србија ни Грчка никада нису дозвољавале да њихово пријатељство буде неоптерећено односима других, трећих земаља или су се бар трудиле да буде тако.
„Треба да се руководимо нашим интересима, а то је да развијамо наше билатералне односе и да радимо на корист наших грађана“, казао је Дачић и захвалио грчком народу због велике подршке и протеста против НАТО бомбардовања Србије.
„Исто тако можете да рачунате да Срби Грчку сматрају делом своје заједничке прошлости и свог бића. Две од три наше светиње су на територији Грчке - Хиландар и Крф, односно Плава гробница у којој је вечни мир нашло десетине хиљада наших војника. Трећа наша светиња су манастири на КиМ који су сви из 12, 13, 14. века“, казао је Дачић.
Шеф српске дипломатије је истакао да Грчка може да рачуна на подршку Србије у погледу територијалног интегритета и суверенитета, јер Србија сматра да је то универзални принцип.
"Против смо селективног приступа том питању, па да зависи од тога да ли се великим силама свиђа или не. Ми том принципу прилазимо неупитно. Србија снажно и доследно подржава суверенитет и територијални интегритет Грчке и Кипра, н копну, мору и ваздуху и сва острва у Егејском мору. С тим у вези, а и са нама у вези, истичемо важност међународног права, резолуција СБ УН, Конвенције мора у грчком случају, а у нашем случају Резолуције 12 44", казао је Дачић.
Казао је и да је такав став Србије непромењен, те да Србија очекује и нада се да Грчка неће мењати свој став по питању територијалног интегритета и суверенитета Србије.
Шеф српске дипломатије је истакао да се Београд залаже за дијалог, за политичко решење проблема, али не за дијалог који није резултат договора.
„Свако признавање Косова или пријем у међународне организације представља кршење територијалног интегритета Србије и самим тим међународног права“, казао је Дачић и навео да је грчким званичницима са којима је данас разговарао пренео да се Србија држи Бриселског споразума и да жели да он доведе до политичког решења, али да не прихвата да је решење већ донето.
Захвалио је на подршци европским интеграцијама и територијалном интегритету и навео да га радују сви сусрети, као и најављена посета председнице Грчке, али и састанци Високог савета за сарадњу.
„Грчка и Србија немају око чега да се посвађају, осим око спорта, али добро, морамо да имамо нешто око чега бисмо се надметали“, навео је Дачић.
Извор/Фото: Танјуг