Стојановић на састанку Стратегије ЕУ за Дунавски регион
Указујући на значај Стратегије за Србију и Западни Балкан, Стојановић је истакао да сарадњом на равноправној основи са државама чланицама ЕУ и фокусирањем на практичне пројекте, приближавамо конкретне резултате ЕУ интеграција грађанима наше земље.
Нагласио је да су Програм и Приоритети председавања Аустрије Дунавском стратегијом у потпуности комплементарни приоритетима Владе Републике Србије.
„Први приоритет председавања – допринос стабилности и јасној европској перспективи за цео Дунавски регион – у потпуности је комплементаран са нашим стратешким циљем пуноправног чланства у Европској унији. Имамо амбициозан план реформи који је усмерен на постепену и брзу интеграцију у јединствено европско тржиште у оквиру „Плана раста ЕУ“ до 2027. године и у складу са тим, убрзани напредак у европским интеграцијама. Рачунамо на програме у оквиру ЕУСДР да допуне и подрже ове амбициозне реформске планове“, указао је државни секретар.
Према његовим речима, и други приоритет председавања – подстицање иновација, развој вештина и пословних могућности у Дунавском региону, такође је снажно усклађен и у корелацији са приоритетима Републике Србије.
„Имамо амбициозну агенду – да постигнемо циљ од 100 милијарди евра БДП-а до краја 2027. године. Желимо то да остваримо снажним фокусом на дигитализацију, вештачку интелигенцију, биотехнологију и образовање. Управо синергија и комплементарност са земљама Дунавског региона обезбедиће додатни замах овим амбициозним циљевима“, истакао је Стојановић.
Осврнувши се на трећи приоритет – унапређење екосистема Дунавског региона, управљање водама и зелену транзицију, оценио је да је реч о области у којој су Србија и њени грађани видели најопипљивије резултате од ЕУСДР.
„На основу заједничке иницијативе Мађарске и Србије, успостављен је пројекат Водни биланс Дунава како би се побољшала ефикасност прекограничног и међусекторског управљања водама у сливу реке Дунав (СРД), решавајући питања количине воде“, нагласио је државни секретар.
Посебно указујући на значај будуће финансијске подршке земљама кандидатима, истакао је да би јединствен, синхронизован систем олакшао интеграцију административних капацитета развијених током периода пре приступања у оквир политике кохезије, додајући да је такав приступ од суштинског значаја за подстицање одрживог развоја и ЕУ интеграције на Западном Балкану.
Државни секретар Стојановић закључио је да су очекивања од председавања Аустрије у потпуности оправдана и честитао на свим постигнутим резултатима у протеклој години и том приликом пожелео успех следећем председавајућем - Босни и Херцеговини.