Селаковић: Србија опредељена за поштовање идеја мултилатерализма и сарадње
Селаковић је указао да Савет Европе треба да оствари веће јединство чланица у циљу заштите заједничких вредности и принципа демократије, људских права и владавине права, и да се реафирмише као јединствени паневропски форум за инклузивну дискусију и сарадњу на бази једнакости држава чланица.
„Мултилатерализам почива на поштовању међународног права, а принципи територијалног интегритета и суверенитета су темељ међународног правног поретка“, истакао је министар, и додао да су за Србију ови принципи од суштинског значаја, као и да се принципи и правила морају односити на све.
Министар је подвукао и да је Србија једна од чланица Савета Европе која овај принцип није прекршила ни у једном случају.
Шеф српске дипломатије нагласио је да је у овом тренутку заштита здравља становништва један од главних задатака свих држава.
„Србија озбиљно схвата своју улогу и обавезе које проистичу не само из њеног чланства у Савету Европе, већ и из њене дубоке опредељености и посвећености принципима равноправности, недискриминације, солидарности и сарадње, којима смо се водили приликом широке кампање вакцинације“, рекао је Селаковић, додавши да је Србија пружила помоћ и региону верујући да се овај проблем може решавати једино у сарадњи са другима.
У свом излагању Селаковић се осврнуо и на питање положаја националних мањина, које ће бити један од приоритета предстојећег мађарског председавања, и нагласио да је наша земља дубоко посвећена заштити индивидуалних и колективних права више од 20 националних мањина на својој територији.
„Имамо један од најнапреднијих законских оквира за заштиту националних мањина, али не сматрамо да је посао тиме завршен, већ константно радимо на унапређивању институционалног и правног оквира, као и на његовој ефикасној примени“, поручио је министар.
Такође, Селаковић је рекао да Србија остаје у потпуности посвећена извршењу пресуда Европског суда за људска права и да то сматра једном од кључних обавеза свих чланица, као и да подржава јачање интегритета и улоге Суда. Поручио је да наша земља снажно подржава Истанбулску конвенцију, која представља златни стандард у борби против насиља над женама и насиља у породици, и подсетио да је Србија поносна што је међу првим државама ратификовала овај важан међународни инструмент.
На крају свог излагања, шеф српске дипломатије захвалио је Немачкој на успешном председавању и пожелео много успеха Мађарској као будућој председавајућој.