ППВ и МСП Ивица Дачић отворио Месец Франкофоније
Поред министра Дачића, о значају Франкофоније и доприносу Србије тој организацији говорили су и амбасадорка Румуније у Србији Силвија Давидоиу у својству председнице Групе франкофоних амбасадора, амбасадор Француске у Београду Пјер Кошар у својству потпредседника Групе франкофоних амбасадора, као и прва дама Србије Тамара Вучић.
Многобројне званице су затим имале прилику да погледају репортажу у продукцији „TV5 Mонд“, под називом „Правац Франкофонија - Србија“, који је најавио репортер Иван Кабакоф.
Говор министра Дачића преносимо у целости:
Ваше Екселенције,
Даме и господо,
Драги пријатељи,
Желим вам срдачну добродошлицу на свечано отварање Месеца Франкофоније, чији се почетак симболично обележава у Палати Србија. Ово историјско здање, које у себи носи сву сложеност политичких, културних и друштвених односа на овим просторима, свечано је отворено поводом одржавања Прве конференције шефова држава и влада Несврстаних земаља. Управо је Покрет несврстаних уједно био и један од форума за неговање пријатељских веза са франкофоним државама Азије и Африке и пре њиховог формалног прикључења богатој породици Франкофоније.
Даме и господо,
Србија се придружила великој и разноврсној породици франкофоних земаља, најпре као посматрач 2006. године, а потом и као придружени члан 2018. године. Данас, након скоро 17 година успешне сарадње, Србија жели да се додатно укључи у активности Франкофоније и својим пуноправним чланством допринесе промоцији и јачању основних вредности и постулата ове организације.
Уверен сам да ћемо унапређењем свог статуса и стицањем пуноправног чланства дати свој активни допринос даљој консолидацији Франкофоније, уз пуну подршку спровођењу започетих реформских процеса, а у циљу даље модернизације, јачања значаја и спремности да будемо део решења и одговора на многобројне кризе са којима се суочава франкофони свет.
Криза у којој се налази мултилатерализам нас уједно и обавезује да посветимо посебну пажњу ширим облицима повезивања заснованих на поштовању различитости и јачању међусобних веза зарад боље, светлије и надасве заједничке будућности. Управо зато ће Србија наставити да ради на интензивирању образовних, научних, културних и укупних веза са земљама Франкофоније, као и на јачању мирољубивог, интеркултурног дијалога и размене.
Србија високо цени посвећеност Франкофоније промовисању једнакости на свим нивоима, постизању Циљева одрживог развоја, као и позиве на мирно решавање свих криза и сукоба у франкофоном свету, а у складу са принципима Повеље УН. Борећи се за очување свог суверенитета и територијалног интегритета, Србија истовремено пружа и недвосмислену подршку територијалној целовитости свих земаља чланица Уједињених нација. Сматрамо да управо на овај начин бранимо и штитимо темељне принципе међународног права.
У свету обележеном све учесталијим претњама миру и безбедности, кризама демократије и нападима на права и слободе, Франкофонија може да одигра важну улогу, пружајући ефикасне одговоре, засноване на дијалогу, разумевању, солидарности и међусобној подршци њених чланица.
Србија је земља са богатом франкофоном и „франкофилом“ традицијом. Франкофонија је за Србију ствар избора, а наша дубока посвећеност њеним принципима нас инспирише да јој нађемо високо место у свим сегментима нашег друштва.
Већ скоро два века у српским образовним институцијама француски језик се учи на свим нивоима образовања, што додатно доприноси нашој номинацији за пуноправно чланство у Франкофонији. Данас, око 100.000 ђака у Србији учи француски језик у основним и средњим школама, а од укупно осам двојезичних школа, седам имају престижно признање о квалитету „Лабел Франс Едукасион“ (Label France Education) које француска Влада додељује за изузетност.
У погледу високог образовања, ове године уписано је око 900 студената на четири катедре за француски језик, а значајан број студената похађа мастер програме на француском језику који се организују у Србији.
Такође, кроз различите програме обуке који су реализовани захваљујући Међународној организацији Франкофоније, велики број државних службеника стекао је знање француског језика, који и даље заузима посебно место и у светској дипломатији. Предстојеће потписивање Меморандума о партнерству у државној франкофоној иницијативи додатно ће поспешити учење француског језика у државној управи.
Драги пријатељи,
Са великим бројем културних и образовних догађаја широм земље „Месец Франкофоније“ је постао традиција која има дубок траг у нашем свакодневном животу. Из тог разлога, не чуди чињеница да су TV5 Monde и овде присутни Иван Кабакоф изабрали Србију као једну од дестинација која даје посебан значај Франкофонији. Надам се да ћете уживати, као што ћу и ја, у њиховој репортажи коју ћемо вечерас претпремијерно имати прилике да погледамо.
Живела Србија, живела Франкофонија!