Подршка и партнерство Републике Србије у испуњавању циљева и принципа Покрета несврстаних земаља
„Поштовани председавајући,
Уважене екселенције,
Драги пријатељи,
Велика ми је част и задовољство да, настављајући вишегодишњу традицију континуираног учешћа на скуповима Покрета несврстаних земаља, присуствујем и данашњем састанку у Бакуу. Желео бих да изразим захвалност пријатељском Азербејџану на топлом гостопримству и изванредној организацији састанка.
Србија придаје велики значај и високо цени сарадњу коју остварује са Покретом несврстаних. Поносни смо на наше историјске пријатељске везе са државама Покрета и желимо да наставимо продубљивање и интензивирање политичке, економске и културно-просветне сарадње, као и заједничке напоре на подршци мултилатерализму и глобалном поретку заснованом на поштовању међународног права. Желео бих да подсетим да је бивша Југославија била један од оснивача Покрета несврстаних, као и да је Први самит несврстаних био одржан у Београду 1961. године.
Изражавамо пуну подршку поштовању принципа суверенитета и политичке независности као темељима на којима треба да почивају међународни мир и безбедност, као и неговање пријатељских односа и сарадње између држава. Верујемо да је свет заснован на владавини права и поштовању људских права и достојанства сваког човека, жене и детета, без обзира на њихово порекло, веру, етничку или било коју другу припадност, једина здрава основа за мир и одржив развој.
Србија је, нажалост, на сопственом примеру искусила последице непоштовања међународног права, територијалног интегритета и суверенитета. Суочила се са страном војном агресијом на својој територији, прогоном становништва и уништавањем вековима старе културне и верске баштине, покушајем сецесионизма, као и све израженијим територијалним претензијама од стране једне суседне државе усмерених ка српској покрајини Косову и Метохији.
У складу са правно обавезујућом резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244 (1999), усвојеном на основу Главе VII Повеље УН-а, Косово и Метохија је аутономна покрајина у саставу Републике Србије, под управом Мисијe привремене управе УН-а на Косову – УНМИК. Србија, бранећи свој суверенитет и територијални интегритет, у исто време брани и међународно право, Повељу Уједињених нација, врховни ауторитет Савета безбедности на плану очувања међународног мира и безбедности. Наша земља је уверена у праведност ангажовања у заштити свог националног и историјског идентитета.
Постизање политичког решења за питање Косова и Метохије је национални приоритет Републике Србије. Сматрамо да се до трајног и одрживог решења може доћи једино дијалогом, компромисом, као и поштовањем и имплементацијом договореног. Србија се снажно противи сваком покушају наметања унилатералних, противправних поступака и због тога што они не доприносе атмосфери подстицајној за даљи ток дијалога који је у прекиду. Ми смо уверени да је управо за обнову дијалога и у интересу стабилности читавог региона, неопходно избегавање штетних иницијатива, попут захтева за пријем тзв. Косова у међународне организације.
Дозволите да вас подсетим да су ПИС у Приштини, свега два месеца након што је њихов захтев за пријем у Интерпол, у новембру прошле године у Дубаију, одбијен великом већином гласова држава чланица Интерпола, које су се јасно успротивиле политизацији и злоупотреби међународних организација, поново поднеле захтев у јануару о. г. И сада, након девет месеци, пред сам почетак недавно завршеног овогодишњег заседања Генералне скупштине Интерпола у Чилеу, одлучили су да повуку своју кандидатуру, увидевши да би и овај пут њихов захтев био одбачен и то од стране још већег броја држава.
Упркос једностраним потезима Приштине, Србија остаје посвећена изналажењу компромисног решења за питање статуса КиМ које ће обезбедити трајни мир и стабилност, а у више прилика смо показали спремност да се до таквог решења дође.
Овом приликом желим да поновим изразе захвалности свим државама које не признају једнострано проглашену независност такозваног Косова и несебично подржавају наше напоре за очување територијалне целовитости Републике Србије. Желим да нагласим да је, само у претходне две године, поштујући аргументацију Србије, укупно 15 држава повукло одлуку о признању ЈПНК, што је поступак који неизмерно ценимо. Позивам и све оне државе које су признале ЈПНК, да још једном добро размотре своју одлуку и далекосежне последице таквог преседана не само за Србију и Балкан, већ и друге земље и регионе широм света, да повуку своје признање и дају шансу дијалогу и постизању решења у оквирима међународног права и у складу са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244, а у циљу обезбеђивања трајног и одрживог мира, стабилности и напретка за све.
Драги пријатељи,
Савремени свет се налази пред сувише великим, транснационалним, изазовима, да би било која земља, укључујући и оне највеће, могла да их решава самостално. Исто се односи и на велике економске и друштвене могућности које нам пружају модерна технолошка и научна достигнућа. Само заједничким напорима, међусобним уважавањем и сарадњом можемо се успешно суочити са глобалним претњама и изазовима, попут тероризма и климатских промена, и, са друге стране, искористити све потенцијале технолошког и научног напретка и убрзати развој.
Србија снажно подржава мултилатерализам и јачање мултилатералне ефикасности сматрамо суштински важним. Верујемо да се само заједничким деловањем, међусобним усаглашавањем и уважавањем, могу наћи одговори у суочавању са нарастајућим глобалним изазовима, који захтевају посвећен ангажман свих мултилатералних форума. Повеља Уједињених нација и Бандуншки принципи и даље су једнако актуелни и важни данас као и у тренутку њиховог настајања. Значај поштовања мултилатералних принципа и међународног права потврђен је и на 141. заседању Скупштине Интерпарламентарне уније која је раније овог месеца одржана у Београду, уз учешће преко 150 делегација националних парламената и око 2000 учесника из читавог света.
Придајемо изузетан значај циљевима одрживог развоја и спровођењу Агенде 2030, чему приступамо одговорно и озбиљно. Уверени смо да Агенда представља суштинску компоненту глобалних напора у циљу позитивне трансформације савременог света. Искорењивање сиромаштва, повећање запослености, посебно међу младима, економски раст, већа инклузивност и унапређење квалитета система образовања и здравствене заштите, као и остваривање пуне родне равноправности и спречавања насиља над женама, основа су наше развојне стратегије.
Желим посебно да нагласим значај и улогу повезивања младих из свих крајева света, укључујући и оне који су међусобно географски веома удаљени, као важне компоненте зближавања и међусобног упознавања народа и држава. Влада Републике Србије придаје велику важност програму стипендирања младих из земаља чланица и посматрача Покрета несврстаних у оквиру пројекта „Свет у Србији". Захваљујући овом програму, до ове године се укупно 427 студената из земаља чланица и посматрача Покрета несврстаних земаља школовало на најбољим универзитетима у Р. Србији, а ми се искрено надамо да ће овај број у годинама које долазе наставити да расте.
На крају свог излагања, искрено желим да вам поручим да можете да рачунате на пријатељство, добронамерност, моју личну подршку и партнерство Републике Србије у испуњавању циљева и принципа Покрета несврстаних земаља и изградњи бољег света за генерације које долазе.
Хвала на пажњи!"