Обраћање министра Дачића на новогодишњем пријему
Обраћање министра Дачића преносимо у целости:
„Ваше екселенције,
Уважени гости,
Даме и господо,
Пре свега, желео бих да вам, у име Републике Србије и у лично име, и овом приликом честитам Нову годину, у жељи да нам ова 2024. година донесе добро здравље, мир и просперитет. Задовољство ми је што сам, и ове године, у прилици да вам се обратим на традиционалном пријему које Министарство спољних послова организује уочи Нове године по јулијанском календару, а коју ми у Републици Србији са поносом називамо - Српска Нова година.
Своје обраћање бих желео да започнем изразима захвалности свим запосленима у Министарству спољних послова Републике Србије који су својим преданим радом пружили значајан допринос испуњењу наших спољнополитичких циљева и током претходне 2023. године. Драге колеге, пред свима нама је, и ове године, одговоран али и частан задатак - да нашу Србију свету представимо у најбољем могућем светлу и онакву каква она заиста и јесте.
Даме и господо,
Година за нама била је изузетно тешка и изазовна, не само за Републику Србију, већ и за цео свет. Обележили су је трагични сукоби и разарања, уз огромну људску патњу и жртве, као и проблеми енергетске безбедности, несташице хране и финансијске нестабилности. Дубоко саосећамо и делимо бол за свим изгубљеним животима у сукобима који се дешавају широм света, укључујући трагичне догађаје на Блиском истоку и у Украјини. Уверени смо да само конструктивни дијалог и дипломатска решења могу довести до мира. Сви сукоби се решавају за преговарачким столом и за то не постоји алтернатива.
Искрено се надам да ће ова година бити увод у ново поглавље – поглавље у којем ћемо успети да обновимо међусобно поверење и постигнемо веће разумевање и солидарност, стварајући перспективе за сигурнију и бољу будућност.
Драги пријатељи,
Република Србија ће, као и до сада, наставити да спроводи самосталну и независну спољну политику, засновану пре свега на очувању националних и државних интереса, али увек уз поштовање основних принципа међународног права. Управо је доследна примена ових принципа, око којих смо се сви одавно сагласили, кључни гарант глобалног мира и безбедности.
Зато Република Србија неће одустати од залагања за универзално важење темељних принципа Повеље Уједињених нација, без обзира на то што и сами, још увек, трпимо последице њихове селективне примене. Изузетно је важно што, за већину држава чланица Уједињених нација, дупли стандарди ипак не постоје. У том контексту, дубоко смо захвални свима који подржавају и напоре Републике Србије за очувањем суверенитета и територијалног интегритета, а што остаје наш најважнији приоритет на којем ћемо предано радити и у овој 2024. години.
Даме и господо,
Питање Косова и Метохије је за нас питање од највишег националног и државног значаја. Нажалост, ситуација у нашој јужној Покрајини је изузетно тешка и сложена. Срби на Косову и Метохији живе у перманентом стању опасности, напетости и неизвесности, ускраћени за основна људска права и у континуираном страху за сопствени живот. Поред чињенице да повратак на Косово и Метохију још увек није омогућен за преко 200.000 интерно расељених лица, додатно забрињава податак да је, само у протеклих годину дана, чак 13% Срба напустило нашу Покрајину и то због континуираног терора и притисака које Приштина врши над српским становништвом.
Стога је за нас од кључне важности безусловно обезбеђивање опстанка и сигурности српске заједнице на Косову и Метохији, због чега остајемо конструктиван фактор у Дијалогу, упркос чињеници да Приштина, већ дуже од деценију, упорно одбија да испуни своје давно преузете обавезе.
Још једном ћу поновити - нећемо признати једнострано проглашену независност Косова, ни експлицитно ни имплицитно, нити ћемо дозволити да наша јужна Покрајина постане чланица Уједињених нација.
Република Србија има једнако право да, као било која друга земља на свету, штити свој суверенитет и територијални интегритет. Због тога ћемо наставити да инсистирамо на доследном поштовању међународног права и правно обавезујуће Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244.
Ваше екселенције,
Користим ову прилику да поновим да је пуноправно чланство у Европској унији стратешко опредељење и приоритет спољне политике Републике Србије. Стога ћемо наставити да спроводимо свеобухватне реформе, пре свега у циљу даљег економског и социјалног напретка, а на добробит грађана наше земље.
Морам да истакнем да нисмо задовољни што процес европских интеграција Републике Србије толико дуго траје јер не постоји ниједан објективан разлог за његово одлагање. Док се поједини у Европској унији питају да ли би нове државе чланице допринеле Унији, ми се питамо колико процес интеграција има смисла ако он не зависи од претходно дефинисаних критеријума, већ се константно постављају нови услови.
Зато се искрено надам да ће у овој 2024. години бити препознати, али и на адекватан начин вредновани бројни резултати које смо остварили у протеклом периоду. Републици Србији, али и Западном Балкану је одавно место у Европској унији.
Даме и господо,
У свакој прилици истичемо колико нам је важна стабилност нашег региона, унапређење сарадње и неговање што бољих добросуседских односа. Истина је да су односи у региону сложени и неретко оптерећени проблемима из прошлости. Међутим, важно је да, без обзира на разлике које постоје међу нама, постоји и воља да наставимо путем разумевања и уважавања, фокусирајући се на оно што нас повезује.
Уважени гости,
Република Србија је опредељена да развија и јача сарадњу са државама из свих делова света. И у 2024. години, градићемо нова, али нећемо заборавити наша стара партнерства и традиционална пријатељства.
Желимо да, као и до сада, унапређујемо свестране билатералне односе са најважнијим актерима међународне политике - САД, Русијом и Кином, као и са европским партнерима.
Посебно ме радује што Република Србија успешно подиже ниво односа са пријатељским државама у Африци, Азији и Латинској Америци. Желимо да историјска блискост и обострано поштовање наших народа буду чврст темељ за нашу сарадњу у будућности.
Истовремено, тежимо да развијамо сарадњу са државама БРИКС, АСЕАН и Покрета несврстаних које имају значајну улогу на међународном плану. Због тога сам веома поносан што сам прошле године имао ту част да, у име Републике Србије, лично потпишем инструмент о приступању Уговору о пријатељству и сарадњи у Југоисточној Азији, подстакнути жељом да додатно ојачамо своје присуство и у овом делу света.
Даме и господо,
Упркос бројним изазовима и сложеним геополитичким околностима, Република Србија је успела да сачува своју стабилност и да одлучно настави путем снажног напретка. Изванредни економски резултати која Република Србија годинама остварује убедљива су потврда успеха наше земље и јасан показатељ да смо незаобилазни фактор како у регионалном, тако и у ширем глобалном контексту.
Стога ће, и у наредном периоду, наше дипломатске активности бити усмерене и ка промоцији привредних потенцијала наше земље и даљем привлачењу страних инвестиција. Поред тога што Република Србија нуди одличне услове за пословање и инвестирање, наша посебност је и у томе што имамо пријатеље широм света и што смо отворени за сарадњу са земљама из свих региона.
Руковођени великим амбицијама али и чврсто верујући у своје потенцијале, у остварењу циљева на економском плану важну улогу има и наша дипломатско-конзуларна мрежа, укључујући више од 100 почасних конзула које имамо широм света. Настојаћемо да, и ове године, сви заједно пружимо допринос даљем наставку економског снажења Република Србије.
Уважени гости,
Са поносом ћу истаћи само неке од важних дипломатских активности и резултата које је Република Србија остварила током претходне године. Република Србија је, по трећи пут, изабрана за чланицу Извршног савета УНЕСКО. Такође, на иницијативу Републике Србије у Генералној скупштини Уједињених нација усвојена је резолуција „Међународна декада науке за одрживи развој за период 2024-2033. године“. Успели смо да, у нимало лаким околностима, успешно председавамо и Организацијом за црноморску економску сарадњу (BSEC).
Посебно бих истакао да смо неизмерно поносни и што су нам бројне државе указале поверење избором Републике Србије, односно Београда, за домаћина престижне међународне манифестације EXPO 2027, која ће се одржати од 15. маја до 15. августа 2027. године у Београду.
Овај догађај ће бити јединствена прилика за промоцију привредних, туристичких и културних потенцијала наше земље. Република Србија ће ту прилику искористити како би читавом свету представила своје развојне потенцијале, људске и економске капацитете, али и гостопримство својствено српском народу. Надам се да ће Ваше државе учествовати на EXPO 2027 у Београду и да ће осетити прави дух Републике Србије и нашег народа.
Ваше екселенције,
Србија је стара европска држава, чије је народ жртвовао своје животе за заједничке цивилизацијске циљеве, на шта се можете подсетити управо ове године - на 110. годишњицу Првог светског рата, такозваног Великог рата, у којем је Србија изгубила скоро половину мушког становништва.
Србија није новокомпонована држава. О томе сведоче и године када смо успостављали дипломатске односе, на пример, без навођења по значају: са Аустријом 1874, са Белгијом 1886, са Венецуелом 1882, са Грчком 1879, са Египтом 1908, са Италијом 1879, са Јапаном 1882, са Кубом 1902, са Мађарском 1921, са Норвешком 1917, са Португалом 1882, са Румунијом 1879, са Русијом 1838, са Сједињеним Америчким Државама 1881, са Турском 1879, са Уједињеним Краљевством 1837, са Француском 1839, са Холандијом 1891. године.
Као што знате, још од свих тих година, Република Србија води самосталну и суверену спољну политику, руководећи се српским интересима. Зато је веома увредљиво када моје колеге из утицајних земаља кажу да смо ми нечија „продужена рука“. А чија смо ми то „продужена рука“ били када смо 27. марта 1941. године одбили приступање Хитлеровом Тројном пакту или када смо 1948. године рекли Стаљину – НЕ или када смо осудили војну интервенцију у Чехословачкој и убиство Патриса Лумумбе у Конгу, рат у Вијетнаму или када смо основали Покрет несврстаних земаља?
Али се поставља питање чија је Приштина продужена рука, када јој се толерише да више од 10 година не спроводи Бриселски споразум, чији је гарант била ЕУ?
Ваше екселенције,
Ја сам министар спољних послова Републике Србије, већ осму годину, и не знам да ли ћу то остати. Можда се видимо последњи пут у овом својству, али желим да јасно запамтите и упамтите - Србија није ничија продужена рука. Ми смо овде сви продужена рука само српског народа и државе Србије, мале али поносне земље Србије. Та рука никада неће потписати ништа што је на штету наших националних и државних интереса, истовремено се борећи за мир и поштовање основних принципа међународног права.
Драги пријатељи,
Искрено се надам да ће нам ова 2024. година свима донети више мудрости, стрпљења и узајамног разумевања. Желим вам пуно среће на личном и професионалном плану и да вам боравак и рад у нашој Србији буде најлепши период професионалне каријере, али и незаборавна лична успомена.
Хвала на пажњи.“