Министар Дачић разговарао са министром спољних послова Румуније
На заједничкој конференцији за новинаре, министар Дачић захвалио је колеги јер је дошао у посету Србији и то само неколико дана пре него што ће Румунија преузети председавање Савету ЕУ и истакао веома пријатељске односе две земље.
„Битно нам је да што брже напредујемо у процесу евроинтеграција и надамо се да ће број поглавља када Румунија преузме председавање бити већи него што смо то до сада радили", рекао је министар Дачић.
Он је истакао и да се следеће године обележава значајан јубилеј, 140 година од успостављања дипломатских односа између Србије и Румуније.
„Наши политички односи су у успону. Заинтeресовани смо да наставимо сарадњу и да је развијамо у свим областима од заједничког интереса. Обим трговинске размене је 1,5 милијарди евра, а очекујемо да она буде и већа", рекао је шеф српске дипломатије.
Навео је да Србија високо цени став Румуније по питању територијалног интегритета и суверенитета земље и захвалио на томе што Румунија недавно није гласала за пријем Kосова у Интерпол.
Министар Мелешкану изјавио је да његова земља потпуно подржава европски пут Србије и позвао српске званичнике да се максимално ангажују у евроинтеграцијама.
"Уверавам вас да ћемо Западни Балкан ставити међу највише приоритете председавања ЕУ", рекао је Мелешкану.
Он је истакао и да је сама чињеница што је дошао у Београд, уочи преузимања председавање Румуније Европској унији, говори колико његова земља придаје значај односу са Србијом и њеним евроинтеграцијама.
"У нашем интересу је да Западни Балкан постане део ЕУ", рекао је Мелешкану и додао да је важно да се настави европски пут региона, као и да ЕУ остане ангажована на приближавању региона.
Румунски министар је рекао да никада није било боље време да се спроводе реформе и понудио техничку помоћ Букурешта у прилагођавању европским стандардима.
Мелешкану је рекао и да су економске везе јаке, да је трговина на скоро рекордном нивоу, додајући да постоје могућности за велике заједничке инфраструктурне пројекте у саобраћају и енергетици, као и око безбедности граница.