Министар Дачић отворио изложбу "Лов - обичаји и веровања народа западне Африке"
„Ваше Екселенције,
Даме и господо,
Драги пријатељи,
Велико ми је задовољство што сам позван да отворим изложбу „Лов – обичаји и веровања народа западне Африке", којом је јавности представљен део ловачке збирке некадашњег југословенског амбасадора у Малију и Гани и оснивача Музеја, др Здравка Печара.
Као некада Југославија и Република Србија наставља политику пријатељства са земљама афричког континента. На ову чињеницу смо веома поносни. Одувек смо подржавали борбу братских, пријатељских афричких народа за независност и слободу, што су врховни идеали и Србије и српског народа. Познато је да је наша земља кроз историју дала многобројне жртве у борби за очување слободе. Заједничка борба са народима Африке за правду и равноправност била је највидљивија у активностима Покрета несврстаних земаља, што је платформа у оквиру које и данас сарађујемо.
Тадашња Југославија је била у групи држава које су прве пружиле подршку легитимној, антиколонијалној борби афричких народа и међу првима је признавала независност афричких држава. Слободарски дух и борба за правду и правичност у међународним односима, који, нажалост, често изостају у савременом свету, а чега смо сведоци, наша су најјача веза. То је нешто што нас спаја и што нам нико не може одузети.
Са задовољством могу да констатујем да су наши афрички пријатељи, такође, препознали борбу коју Република Србија води за очување свог територијалног интегритета и суверенитета, у чему имамо њихову подршку. Недавно је још једна велика афричка земља, Гана, повукла признање једнострано проглашене независности Косова. Од укупно 17 земаља, Гана је десета афричка држава која је то учинила и са задовољством истичем да две трећине земаља афричког континента подржава Републику Србију у очувању своје територијалне целовитости. Наставићемо да сарађујемо са нашим афричким пријатељима и да градимо стратешка партнерства у чијој основи је мирољубива и одмерена спољна политика заснована на поштовању међународног права и основних начела Повеље Уједињених нација.
Република Србија настоји да додатно јача билатералне и економске везе са читавом афричким континентом. Заинтересовани смо за успостављање ближих контаката и на осталим пољима, а посебну пажњу придајемо образовању и културној сарадњи. Желимо да афрички студенти своја академска знања стичу у Србији, да упознају нашу земљу и да овде остваре дуготрајна и нераскидива пријатељства. Дозволите ми да вас обавестим да је Влада Републике
Србије кроз програм „Свет у Србији" определила 200 стипендија за стране студенте, од којих је највећи број за оне који долазе из Африке. Наставићемо да развијамо и подржавамо и сарадњу у области културе, а подсетићу вас да се у нашој земљи редовно одржава и манифестација Дани Африке, те да је Влада Републике Србије донела одлуку којом је 25. мај проглашен Националним даном пријатељства са Африком.
На крају хтео бих да кажем, а то је и директорка рекла, да ми са поносом истичемо да имамо Музеј афричке уметности у Београду. Србија је једна од ретких земаља која има такав музеј и зато је наша обавеза да помажемо, развијамо и унапређујемо.
Дозволите да још једном поменем да је кључна реч за препознавање наше земље са народима Африке – Тито, као оснивач Покрета несврстаних и као председник земље која је међу првима подржавала борбу за независност и признавала независност афричких земаља.
Када је председник Владе Гвинеје Бисао дошао у Београд рекао је да мора да пољуби земљу Маршала Тита. Власти Малија су увек говориле да све што имају у својој борби за независност дугују Титу и Југославији. Алжир - Тито је послао сниматеља, који је недавно умро, и то су једини филмски документи о Алжирској револуцији. У Кенији – први међународни телефонски позив тадашњи председник је имао са Титом. Када сам био у Каиру и док су ме возили до зграде МСП пролазили смо поред хотела Хилтон и рекли су ми да су ту зграду отворили Насер и Тито. Исто објашњење било је и за објекат у којем се налази Државна телевизија Египта.
У оквиру подржавања народа Африке Тито је иницирао и формирање Организације афричког јединства и тадашњи етиопски цар Хајле Селасије је у част Тита заказао Оснивачки конференцију Организације афричког јединства за 25. мај и то је данас Дан Афричке уније.
И дан данас у Адис Абеби један од главних булевара носи његово име. Ми зато настављамо ту политику сарадње са нашим братским земљама не само Африке, него и Азије, Блиског Истока, Латинске Америке.
Желео бих још једном да поновим да ми је велико задовољство што имам прилику да отворим ову изложбу и да вас позовем да заједно уживамо у изложеним експонатима из Ловачке збирке Музеја афричке уметности.
Хвала на пажњи.
Живела Србија, живела Африка!"