Министар Дачић одржао предавање полазницима Бечке дипломатске академије
"Ваше екселенције,
Драги студенти,
Поштовани гости,
на самом почетку, желим вам искрену добродошлицу у Београд и Србију и изражавам особито задовољство што су посете полазника Бечке дипломатске академије Министарству спољних послова Републике Србије постале традиција. То је потпуно разумљиво уколико се узму у обзир географска блискост Србије и Аустрије, историјска повезаност, као и одлична билатерална сарадња двеју земаља, која је стабилна, разноврсна и свеобухватна.
Искористио бих ову прилику да изнесем један значајан историјски податак. Наиме, далеке 1836. године успостављени су дипломатски односи између наших земаља. Тада је Антун Михановић, тада конзул Аустријског царства у Београду, предао акредитиве кнезу Милошу Обреновићу. Пријатељски односи Србије и Аустрије имају вишедеценијаску традицију. Иако су мењали свој карактер кроз историју, односи између наших земаља се могу данас описати као пријатељски, јаки и успешни. Наш дијалог је динамичан и интензиван, што ћу поткрепити податком да је само током октобра и новембра прошле године цео државни врх Аустрије посетио Србију: председник Александер Ван дер Белен, канцелар Себастијан Курц и председник парламента Волфганг Соботка. Током лета ове године очекујемо посету министарке иностраних послова Карин Кнајсл. Као један од највећих инвеститора у српску привреду, Аустрија је изузетно значајан економски партнер наше земље. Само прошле године робна размена између Србије и Аустрије износила је преко милијарду евра.
Драги студенти,
Република Србија, као и све земље на свету, има јасно утврђене спољнополитичке приоритете и кроз своје кратко излагање покушаћу да вам приближим улогу наше земље на међународној политичкој сцени, јер сам сигуран да је то оно што бисте највише волели да чујете.
Очување суверенитета и територијалног интегритета земље, са Косовом и Метохијом као њеним саставним делом, наш је најзначајнији спољнополитички приоритет, уз стицање пуноправног чланства у ЕУ. У врху листе приоритета су и очување регионалног мира и стабилности, добросуседски односи, развој билатералне сарадње како са водећим актерима глобалне политичке сцене, тако и са свим осталим државама у свету и војна неутралност.
Бранећи свој суверенитет и територијални интегритет, Србија истовремено брани међународно право, повељу УН и врховни ауторитет Савета безбедности, чиме доприноси очувању међународног мира.
Желим да нагласим да једнострана декларација о независности „Косова" из фебруара 2008. године није у супротности само са међународним правом и Завршним актом из Хелсинкија, тачније са његовим принципима 3 и 4, већ и са резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244, која је 1999. године усвојена у складу са Повељом Уједињених нација, те представља пример грубог кршења норми на којима почива читав међународно-правни поредак.
Србија се, од самог почетка дијалога са Приштином, увек понашала као конструктиван партнер који испуњава своје обавезе и примењује постигнуте договоре, за разлику од друге стране која неодговорним потезима опструира договорено и не доприноси проналажењу решења. Ни након шест година од потписивања Бриселског споразума није формирана Заједница српских општина, чији би задатак био управо заштита интереса српске заједнице у Покрајини. У таквим околностима присуство УНМИК у јужној српској Покрајини у несмањеном броју и неизмењеном мандату је изузетно важно, јер гарантује безбедност српског и другог неалбанског живља. Значајну улогу у заштити српског становништва, културног и верског наслеђа на Косову и Метохији има и присуство КФОР, што је такође у складу са Резолуцијом СБ УН 1244.
Желим да нагласим да је активно дипломатско деловање Владе Републике Србије, њених појединачних институција и Министарства спољних послова на међународном плану, допринело да у последњих годину и по дана 13 држава донесе одлуку о повлачењу ЈПНК и очекујем да ће се такав тренд наставити.
Пуноправно чланство у Европској унији је спољнополитички и стратешки циљ Србије. Перспектива пуноправног чланства даје снажан подстрек свеобухватним реформама које спроводимо, као и политици помирења и регионалне сарадње. У том контексту, наша земља се залаже за развој добросуседских односа и дијалог као основно средство у решавању отворених питања међу суседима.
Зато Србија активно учествује у раду регионалних иницијатива, свесна чињенице да европска перспектива читавог региона ЗБ доприноси помирењу, очувању стабилности и креирању повољних услова за сарадњу у многим областима на овим просторима.
Међутим, специфичност евроинтеграцијског пута Србије оличена је у преговарачком поглављу 35 које се односи на напредак у дијалогу Београда и Приштине и у значајној мери одређује ток целокупног процеса, будући да условљава наредне кораке и у другим областима.
Нажалост, потези Приштине воде у контра-смеру, тј. у правцу блокаде дијалога, који је тренутно прекинут. Дозволите ми да појасним да је прекид дијалога искључиво последица крајње неодговорних одлука Приштине, које се, пре свега, огледају у увођењу стопроцентних такси на производе из шире Србије, чиме је додатно загорчан ионако тежак живот српског становништва на Косову и Метохији. Иако је Србија искрено опредељена за дијалог са Приштином као једини начин за проналажење компромисног решења, његов наставак ће бити могућ само уколико таксе буду укинуте. Упркос тешкоћама, наставићемо реформски пут Србије, независно од динамике преговарачког процеса, јер сматрамо да је то у интересу свих наших грађана и да доприноси општем напретку земље и стабилности региона.
Желим овом приликом да истакнем да изузетно ценимо константну подршку Аустрије на нашем европском путу. Када то кажем, мислим пре свега на политичку подршку у оквиру Европске уније, али и на конкретну помоћ која се огледа кроз реализацију бројних „twinning" пројеката, као елемента подршке институција земаља чланица институцијама земаља кандидата, у чему Аустрија има велико искуство и капацитете. Доказ добре сарадње су и споразуми који регулишу економску сарадњу, веома значајни споразуми о реадмисији и сарадњи против међународне илегалне трговине дрогама и међународног тероризма.
Драги гости,
један од кључних спољнополитичких приоритета Србије јесте и очување мира и безбедности у региону. Сведоци смо да се данашњи свет непрекидно суочава са озбиљним изазовима, као што су тероризам, све заступљенији сајбер криминал, претње по енергетску безбедност.
Србија дели забринутост око ових питања са осталим земљама на Балкану, који је одувек био полигон преламања интереса великих сила и геополитичких кретања и, као што вам је познато, транзитни пут између западне Европе и Блиског истока, те су му компромис и флексибилност потребнији више него икада.
Србија је зато отворена за сарадњу са партнерима у региону, Европи и свету, а својим ангажманом у ОУН, ОЕБС, Савету Европе и другим међународним и регионалним организацијама и иницијативама, константно пружа допринос јачању мира, стабилности и економског напретка на овим просторима. Као добар сусед, свима који су спремни да поделе са нама терет одговорности спровођења заједничког историјског подухвата изградње развијеног и просперитетног региона, Србија ће увек бити искрен партнер и наставиће да чини све што је у њеној моћи да се очувају и подстакну позитивни процеси у овом делу Европе.
Када говоримо о Србији и Аустрији у контексту регионалне сарадње, немогуће је не поменути Дунав, као карику која нас спаја. Дунав и Подунавље представљају један од најперспективнијих региона, који броји око 110 милиона становника. Такође, не треба заборавити да је Србија, заједно са Аустријом, учествовала у изради стратегије ЕУ за Подунавље, а која обухвата сарадњу у области јачања комуникације и изградње инфраструктуре, заштите животне средине, промоције туризма и културног стваралаштва. Поред културне и привредне, истакао бих и одличну полицијску сарадњу наших земаља, као још један допринос очувању стабилности у региону.
Република Србија, осим балансиране и разноврсне сарадње са великим силама попут САД, Руске Федерације и НР Кине, настоји да очува добру сарадњу са земљама Африке, Азије, као и Латинске Америке и Кариба. Иако спроводимо политику војне неутралности, другим речима не желимо чланство у било ком војном савезу, то нас не спречава да остварујемо партнерску сарадњу и са НАТО и са Руском Федерацијом. Одличан пример да таква врста сарадње није немогућа је управо Аустрија и друге војно неутралне земље. Захваљујући учешћу у Партнерству за мир, Србија данас учествује у пет мировних мисија и операција Уједињених нација и у четири мисије ЕУ.
Република Србија се, у остваривању свих својих спољнополитичких циљева, руководи легитимним националним интересима, користећи као средство дипломатску активност и дијалог, уз настојање да се традиционално добри односи са пријатељским земљама додатно унапреде, а односи са оним партнерима међународне заједнице са којима не делимо заједничке ставове око појединих питања, побољшају, поштујући при том различитост мишљења и руководећи се основним принципима међународног права.
Уважени гости,
на самом крају данашњег излагања, не могу а да не поменем бројну српску заједницу у Аустрији. Срби су на територији Аустрије присутни су од 1526. године и дали су непроцењив допринос у одбрани европских вредности. Према званичним аустријским подацима, у Аустрији живи више од 120.000 Срба, а незванично чак око 300.000.
Грађани Аустрије српског порекла представљају данас добро интегрисану заједницу, која делује кроз Савез Срба, многобројне клубове и удружења и активно доприноси развоју аустријске друштвене, економске и културне сцене и представља велики потенцијал за даље унапређење билатералних односа двеју земаља.
Дозволите ми да вам на крају joш једном пожелим пријатан боравак у Србији и пуно успеха у будућем раду," рекао је студентима у свом говору шеф српске дипломатије.
|