Министар Дачић на Свечаној академији поводом стогодишњице оснивања Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије
„Слика како се односимo према ветеранима, ратним и војним инвалидима - слика је којом говоримо и колико поштујемо сами себе и своју државу и свој народ", рекао је министар Дачић. Он је истакао да Србија никада није била агресор и да српски народ никада није водио освајачке ратове, већ да је увек жртвовао себе, можда чак и више него што је требало.
"Они најискренији кажу да се у рату, за јуриш јављају најбољи, а у миру се обично за јуриш и за бусање у груди јављају најгори", додао је Дачић.
"Да ли смо увек успели у миру да валоризујемо то што је постигнуто у рату, то је питање. Да ли данас, када обележавамо 100 година од оснивања вашег удружења, можемо да кажемо да су они који су погинули у Првом светском рату или који су остали инвалиди, да ли су то учинили узалуд, и да ли је држава коју смо тада створили била оно за шта су се наши људи борили или су се борили за Србију", навео је Дачић, додавши да је реч о перспективи након 100 година.
Он је нагласио да је српски народ увек реаговао на неправду, чак и када је то било на његову штету и да се увек налазио у првим редовима у свету у борби за слободу, против фашизма, империјализма.
Подсетио је да је његово порекло из Топличког краја одакле је најодликованија јединица српске војске - Гвоздени пук, и подсетио да је поводом погибије његовог команданта компонован и чувени Марш на Дрину.
"Ви сте рекли да су законом из 1919. године ратни и војни инвалиди добили право да просе. То је срамота за нашу земљу а исто тако срамота како смо се односили према борцима из ратова из деведесетих година и бомбардовању 1999. године", нагласио је Дачић.
„Ово је веома комплексна област и питање јер народ који заборавља своју историју сигурно да неће у будућности добро проћи."
Први потпредседник владе и министар спољних послова нагласио је да је на челу националног управног одбора за стамбено збрињавање избеглица, те да су успели да обезбеде за 4. 000 породица трајно стамбено решење, али да је многима од њих живот спасен захваљујући борби и храбрости и жртви војних ветерана и инвалида.
Он је захвалио УРМВИ што су успели да терористичка ОВK не постане део Светске федерације ветерана, и то оценио као велики успех овог удружења на међународном плану.
„У председника и Владе Србије желим да вас још једном све поздравим и да кажем да ћемо уложити максималне напоре да се ово питање решава у складу с вашим интересима. Често се каже да нема пара, али поштовања увек мора да буде. Ништа не може да надокнади оно што сте дали за наш народ и земљу и ја вам се захваљујем искрено на позиву да будем овде вечерас и на плакети коју сте ми доделили."