Константан напредак у односима Србије и Француске
Министар Селаковић констатовао је да су политички дијалог и свеукупна сарадња Србије и Француске веома интензивни и да бележе сталан напредак, истакавши да значајан допринос таквим везама дају и лични пријатељски односи председника Вучића и Макрона. Поручио је да су Србија и Француска стратешки партнери, да су у протеклом периоду додатно продубиле сарадњу у низу области и изразио уверење да ће такав тренд бити настављен и у будућности.
Министар је указао и на континуитет сарадње на највишем нивоу током пандемије Ковид-19, подсетивши на обраћање председника Вучића и Макрона, путем видео-линка, на церемонији отварања Париског форума о миру и на веома значајну посету француског министра задуженог за спољну трговину и инвестиције Франка Ристера.
Селаковић је истакао да је Француска један од најзначајнијих економских партнера Србије и велики инвеститор у нашу привреду, и с тим у вези изразио је наду се да ће се у наредном периоду додатно интензивирати привредна сарадња, као и да ће бити реализоване нове француске инвестиције у Србији.
Шеф српске дипломатије је казао да је пуноправно чланство Србије у ЕУ један од наших најзначајнијих стратешких спољнополитичких приоритета, захваливши председнику Макрону и Француској на подршци европском путу Србије.
Министар Селаковић изразио је заинтересованост и посвећеност Србије да постане пуноправна чланица Међународне организације Франкофоније.
Селаковић је нагласио да је Србија у потпуности посвећена нормализацији односа са Приштином, да за Београд то значи постизања компромисног решења које ће бити одрживо, примењиво и прихватљиво за обе стране, уз примену, како је истакао, свих постојећих договора постигнутих у овом процесу претходних година.
Министар Селаковић је подвукао да је од кључног интереса очување стабилности у региону и оријентација земаља Западног Балкана ка што интензивнијој сарадњи. Говорећи о значају иницијативе „мини шенген", шеф српске дипломатије је објаснио да ће се стварањем јединственог економског простора и олакшавањем слободе кретања људи, робе, услуга и капитала, регион учинити компетитивнијим за инвестирање, да ће обезбедити већу мобилност радне снаге, уштеду у трошковима трговинске размене, као и друге економске али и политичке бенефите.