Ђурић у Талину посетио Међународни центар за одбрану и безбедност

16. сеп 2024.
У оквиру посете Естонији, министар спољних послова Марко Ђурић састао се данас са директором Међународног центра за одбрану и безбедност из Талина Индреком Каником, а затим је у оквиру округлог стола који је уследио, разговарао са руководством и истраживачима тог центра.

Говорећи о приоритетима спољне политике Републике Србије, министар Ђурић истакао је да се спољна политика наше земље заснива на реализацији стратешких националних циљева: очувању територијалног интегритета и суверенитета и поштовању успостављених принципа међународног права, чланству у Европској унији,  развоју добросуседских односа и унапређењу регионалне сарадње, унапређењу сарадње са најзначајнијим глобалним политичким актерима у свету, као и економском развоју и развоју билатералних односа са свим земљама. 

„Наша земља има једнако право да као било која друга земља на свету штити свој суверенитет и територијални интегритет, због чега питање Косова и Метохије за нас остаје питање од највишег националног и државног значаја”, нагласио је Ђурић.

Шеф српске дипломатије констатовао је и да чланство у Европској унији остаје јасан приоритет и стратешко опредељење спољне политике Републике Србије, наглашавајући да су бројни кораци и напредак остварени у реформском процесу јасан показатељ посвећености наше земље европским интеграцијама.

Према његовим речима, Србија посвећује велику пажњу унапређењу регионалне сарадње и неговању што бољих добросуседских односа.

Указао је да промовишемо „позитивну агенду" оријентисану ка будућности, где би се тежиште сарадње, уместо на разлике, ставило на развој економских и других видова узајамно корисних повезивања. 

„Упоредо са процесом европских интеграција, настојимо да развијамо и јачамо сарадњу са државама из свих делова света, градећи нова и негујући стара партнерства и традиционална пријатељства”, рекао је министар Ђурић. 

Република Србија, нагласио је, води самосталну и независну спољну политику, засновану пре свега на очувању националних и државних интереса, али увек уз поштовање основних принципа међународног права. Ђурић је истакао и да Србија неће одустати од залагања за универзално важење темељних принципа Повеље Уједињених нација, без обзира на то што  још увек трпимо последице њихове селективне примене. 

Посебно се осврнувши на дијалог Београда и Приштине, шеф српске дипломатије рекао је да, упркос чињеници да се у дијалог са Приштином ушло са спремношћу на компромис и на поштовање договореног, након више од десет година дијалога, нажалост, можемо да констатујемо да са друге стране не постоји спремност за разговор и компромис, као ни за испуњавање договора који су раније постигнути.

„Супротно дијалогу, режим Аљбина Куртија у Приштини чини све да отежа положај српског становништва на Косову и Метохији. Уз сву жељу, не бих могао да наведем ниједан позитиван корак који су привремене институције самоуправе у Приштини последњих година предузеле како би олакшале положај српске заједнице на Косову и Метохији. Напротив, могао бих да наведем безброј примера насиља, које је посебно ескалирало од доласка Аљбина Куртија на власт“, казао је шеф српске дипломатије.

Последица тога, подсетио је министар Ђурић, јесте да се само током прошле године из српских средина на Косову и Метохији иселило 12.000 људи, док је само током ове године забележено више од 80 етнички мотивисаних инцидента. 

Говорећи о сајбер безбедности, министар Ђурић је указао да су институције наше земље активно укључене у међународну сарадњу у домену информационе безбедности, како на билатералном, тако и на мултилатералном плану.

Информисао је, том приликом, саговорнике да је Србија далеко највише напредовала у региону западног Балкана у домену сајбер безбедности, посебно имајући у виду да једина има специјализованог тужиоца за високо-технолошки криминал и најбројнију полицијску јединицу за сајбер-криминал. 

„Заинтересовани смо за продубљивање сарадње са Естонијом у домену сајбер безбедности и сајбер дипломатије, имајући у виду изузетне потенцијале и кредибилитет Естоније у овој области, као и драматичан пораст сајбер напада на глобалном и регионалном нивоу“, закључио је министар спољних послова Србије.