Ђурић: Србија чврсто верује у европску будућност засновану на уважавању наших националних интереса
“Очекује нас разговор о ситуацији у нашем региону и ја имам неколико важних порука. Једно је да Србија чврсто верује у европску будућност која ће бити и која мора и може бити заснована искључиво на уважавању наших националних интереса, на међусобном поштовању, на примени стандарда који морају важити једнако за све”, рекао је Ђурић.
Како је додао, то значи да једнако важе и за Србе на Косову и Метохији, који су међу најдискриминисанијим етничким групама у Европи, изразивши уверење да ће се разговарати и о контексту положаја Срба у светлу недавно одржаних избора на Косову и Метохији.
“Разговараћемо о томе како ћемо у наредном периоду да убрзамо реформе како би наше друштво што је могуће пре достигло онај ниво стандарда и када је реч о функционисању институција, економији и регионалној сарадњи који су нам потребни зато да бисмо остварили напредак на нашем европском путу”, истакао је министар.
Шеф српске дипломатије нагласио је и да ће указати на то колики и какав допринос Србија даје очувању стабилности у веома тешком контексту у нашем региону делујући против оних снага које желе да геополитичке турбуленције искористе не само за подривање регионалне стабилности, већ и за остваривање одређених себичних циљева.
“Србија дуже од деценије одговорним и конструктивним односом демонстрира своју посвећеност европским вредностима. Надамо се и верујемо и желимо да то буде вредновано и препознато кроз отварање кластера”, констатовао је Ђурић.
Изразио је и уверење да ће циљ нове Владе, која ће бити изабрана у наредним данима у Србији, бити да Србија што је могуће пре постане члан ЕУ.
“То је за нас и у претходном периоду био национални приоритет, а овде ћемо покушати да изнесемо и додатну аргументацију због чега је наше чланство, то јест седам милиона вредних, храбрих, способних и одлучних људи, нешто што је добро за Европу да буде у њеном саставу”, истакао је Ђурић.
Како је подвукао, очекујемо равноправно место за столом.
“Овде сам пре неколико месеци говорио о томе да не желимо да будемо нека врста Порторика Европе, већ да желимо да будемо потпуно равноправни. Ово говорим уз велико поштовање према ЕУ, али исто тако уз огромно поштовање према великој државотворној традицији нашег народа и доприносу који сам уверен да већ дајемо и да ћемо тек давати у будућности”, закључио је министар спољних послова Марко Ђурић.