Ђурић са Сијартом: Потврда пријатељских односа Србије и Мађарске
Током своје прве билатералне посете, министар Ђурић је рекао да му је задовољство што je данашња посета Будимпешти још једна потврда пријатељских односа Србије и Мађарске, који су у претходних неколико година, вођени визијом председника Вучића и премијера Орбана, доживели историјску трансформацију на корист и радост целокупног српског и мађарског народа.
„Искрено се радујемо због тога што ће Мађарска преузети председавање Саветом Европске уније, због тога што знамо, не само да ћемо ми као Србија и као регион имати једног поузданог пријатеља у врху Европске уније, већ и да ће Европском унијом руководити политичке структуре, које на одговоран начин сагледавају оно што је европски интерес”, нагласио је шеф српске дипломатије.
Говорећи о предложеној Резолуцији о Сребреници, Ђурић је то оценио као отварање старих рана од стране неодговорних политичких кругова у региону, а што је изазвало је бројне тензије и незадовољство.
„Та неодговорна политика није узела у обзир потребе будућности наших народа, већ је узела у обзир уске политичке интересе оних који покушавају да манипулишу жртвама”, навео је министар Ђурић.
Кад је реч о Косову и Метохији, Ђурић је истакао да Србија жели стабилне и нормалне односе, и проналажење решења заснованих на компромису, али у овом тренутку, уместо саговорника који би помогли решавању међуетничких проблема, у Приштини, нажалост, постоје саговорници који из дана у дан, непоштујући споразуме, стварају нове тензије.
Шеф српске дипломатије рекао је да Србија изузетно цени подршку Мађарске, и када је реч о покушају Приштине, да, мимо стандарда које је Европска унија прописала, оствари чланство у Савету Европе.
Ђурић је указао да је степен права који српска заједница ужива на територији Мађарске узор поштовања права мањина на територији читаве Европске уније.
„Ми Мађаре у Србији сматрамо нашом браћом, која омогућују јачање наше државе, јачање наших веза и као нераскидиви и снажан мост између наших култура и поносни смо на то наше пријатељство”, закључио је Ђурић.
Министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто нагласио да веома цени што је прва званична посета након именовања шефа српске дипломатије Будимпешти, што је довољан доказ колико је остварено заједничких резултата у протеклих неколико година на нивоу две државе.
„У данашњој веома напетој међународној ситуацији, пријатељство и узајамно поштовање имају изузетан значај. У једној од наших суседних држава је рат, у другој је извршен атентат на премијера који је водио политику мира и суверенитета, у трећој илегални мигранти су веома агресивни“, навео је Сијарто и додао да савез Србије и Мађарске има непроцењив значај за Мађарску.
Говорећи о међусобном поверењу и сарадњи две државе, Сијарто је посебно истакао да је, од свих суседних држава Мађарске, Србија држава у којој се највише поштују права мађарске заједнице, као и да је значајан сегмент енергетског снадбевања Мађарске у рукама Србије.
Такође, министар Сијарто је додао да је у наредном периоду у плану изградња нафтовода који ће повезати две државе, затим изградња новог граничног прелаза, као и да ће бити уложени додатни напори да до краја следеће године буде завршена реконструкција пруге Београд-Будимпешта.
„Мађарска се припрема да председава Европском унијом, желимо да за време тог председавања Србију приближимо чланству и да то буде интезивније него било када до сада“, нагласио је Сијарто и навео да сматра неприхватиљивим и понижавајућим то што Европска унија већ 15 година држи Србију у неизвесности.
Истакао да ће Мађарска негативно гласати на Скупштини Уједињених нација када је реч о усвајању предложене Резолуције о Сребреници, оценивши да је то покушај демонизације целе српске нације.
„Негативно ћемо гласати и ако неко покрене питање чланства тзв. Косова у Савету Европе“, закључио је Сијарто.