Ђурић: Партнерство Србије, Израела и САД - партнерство за будућност

15. јул 2025.
Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић је у обраћању на конференцији „Београдски стратешки дијалог - партнерство Србије, Израела и САД“, изразио задовољство што су у Београду данас окупљени они који препознају да је партнерство Србије, Израела и Сједињених Америчких Држава партнерство за будућност, од којег могу да имају корист и наша међународна позиција, наша економија, безбедност, област високих технологија, али сви наши грађани.

„Дубоко верујем да је овај вид сарадње историјски веома утемељен. Партнерство између Србије и јеврејског народа, српског и јеврејског народа траје вековима. Увек волим да подсетим на оваквим скуповима да је Србија била прва држава у свету која је признала Балфоурову декларацију и право Државе Израел да постоји у времену када су многе велике силе имале супротан или другачији став и да је то пријатељство и партнерство преживело тест времена“, истакао је Ђурић на скупу који је организовао Конгрес српско-америчког пријатељства.

И овом приликом Ђурић је упутио апел за ослобађање Алона Охела, израелско-српског држављанина, који се већ 648 дана налази у тамници Хамаса, окован, тешко рањен и болестан.

„Када је пао у заробљеништво, имао је само 22 године, а сада - 648 дугих дана касније - има 24 године, није видео ни светло дана ни лекара да му укаже помоћ од тешких рана које је задобио у терористичком нападу Хамаса 7. октобра, у коме су убијени многи други млади људи. Користим данашњи скуп и присуство свих вас да упутим још један јавни апел онима који га држе, да без одлагања ослободе Алона, да њему и свим другим таоцима дозволе да се врате својој кући“, поручио је министар.

Говорећи о стратешком партнерству Србије, Израела и САД, шеф српске дипломатије  је изразио уверење да оно јесте партнерство за будућност и да у Србији постоји снажна политичка воља за развијањем односа и са Израелом и са САД.

Уз подсећање на сусрете на високом и највишем нивоу Израелу у претходних неколико година, министар је истакао да и бројни други народни посланици, представници верских и пословних  заједница активно раде на одржавању ове релације.

„Српска избалансирана спољна политика значи да је Србија јединствено позиционирана и да не зна за баријере у сарадњи. И то је истовремено огромна прилика и за пословну заједницу, како српску, тако и израелску и америчку“, закључио је Ђурић.

У осврту на односе са САД, министар спољних послова је оценио да отварамо ново поглавље сарадње.
 
„У наредним месецима очекује нас и формална прва сесија стратешког дијалога између Србије и САД која ће обухватити све кључне области наше сарадње - од економије, где су САД постале први партнер наше земље, када је реч о модерним технологијама, ИТ, софтверске индустрије и иновација, које су допринеле томе да наша земља у претходној деценији доживи скоковити економски развој и више него удвостручи свој БДП, преко енергетике, где смо у септембру прошле године потписали Споразум о стратешком партнерству између Србије и САД, до одбране - где постоји велики потенцијал за сарадњу“, нагласио је Ђурић.

У виду треба имати и чињеницу и да је Србија трећа земља у Европи по броју учесника у мултинационалним операцијама, указао је Ђурић и изразио уверење да као војно неутрална држава, која сама води рачуна о развоју технологије у области одбрамбене индустрије, у сарадњи и партнерству са САД, може да оствари додатни напредак и у развоју сопствених одбрамбених капацитета.

„Зато чврсто верујем да састанци ове врсте шаљу ширу поруку међународној заједници да државе које деле исте вредности, и то не од јуче већ вековима, и уз одређене паузе и тешке периоде који су постојали у деценијама за нама, имамо сваки разлог да радимо на томе да стварамо будућност која ће бити заснована како на узајамним интересима, тако и на традиционалном пријатељству између наших народа“, подвукао је Ђурић и додао да чврсто верује да је то интерес наших грађана.

Министар Ђурић је нагласио да је сваки пут, приликом сусрета са представницима јеврејских организација, изузетно поносан, јер долази из државе чији је председник иницирао доношење првог закона у Европи о враћању имовине Јевреја који су убијени у Холокаусту, а који су остали без наследника.

„Тиме је Србија стала на чело процеса исправљања једне историјске неправде и утрла пут томе да се и у многим другим земљама бар део ове неправде исправи, а тиме смо показали и да смо настављачи традиција једног народа који је за време Другог светског рата спасавао Јевреје и који, по глави становника, има највише признања „Праведници међу народима“. Надамо се да ће сви ови наши кораци бити вредновани, узвраћени и увек препознати уз међусобну подршку“, рекао је министар Марко Ђурић на крају обраћања.