Делегација Србије остварила све зацртане циљеве на 74. заседању Генералне скупштине УН-а
Председник и ја смо имали састанке са представницима 92 земље и са представницима више од 20 међународних и регионалних организација. У просеку смо имали 25-30 састанака дневно.
Ефекат нашег боравка овде је велики. Свима је постало јасно да је Србија ојачала свој углед и међународну позицију. И сам говор председника Вучића био је изузетно добро пропраћен и примљен. Остварен је низ састанака са најважнијим земљама света и то је од великог значаја за ојачање нашег међународног положаја.
Председник Вучић је имао састанке са председником САД-а Трампом, немачком канцеларком, руским министром Лавровим - ово говорим јер желимо да дефинишемо круг најважнијих земаља које могу да имају велику улогу у даљем развоју политичке ситуације у нашем региону, пре свега када је реч у односима с Приштином.
Дакле, остварени су веома важни састанци за земљама које су водеће у међународној заједници где се видело да постоји изузетно разумевање. То се видело и на састанцима са представницима америчке администрације, не само са председником Трампом већ и на састанцима са Рикером и Палмером.
Ја сам имао прилике да сретнем председника Француске Макрона, који је сам рекао да чека изборе на Косову и да ће се онда активније укључити у решавање проблема у односима са Приштином тј. у наставак дијалога.
Макрон ми је пренео да је изузетно задовољан пријемом у Београду, изразио сам мишљење које делимо председник и ја, да је посета Макрона била једна од најбољих посета у последњих двадесетак година.
На састанку са Русима - са њихове стране је јасно исказана подршка.
Ја сам се срео са министром иностраних послова Немачке, Кине, Француске. Дакле са најважнијим земљама које су битне за токове светске политике имали смо изванредне састанке с њима.
Један од циљева био је да разговарамо са земљама које су признале Косово, да оне преиспитају своје одлуке. Са великом сигурношћу могу да кажем да ће најмање 5 земаља суспендовати признање Косова до краја године.
Циљ нам је био и да оснажимо наше пријатеље да остану на том принципу непризнавања Косова и да поштују територијални интегритет Србије и у тим састанцима смо добили уверавања да никакве промене става неће бити. Сваки наш разговор је био и везан и за Интерпол и из њих смо сигурни да Косово нема шансе да постане чланица Интерпола ни на овом заседању у Чилеу.
Када је реч о регионалним питањима, један од циљева је био да се Србија наметне са својим иницијативама као регионални фактор стабилности, помирења, као лидер у региону. Мислим да је идеја коју је председник Вучић лансирао у разговорима са Рамом и Заевим о заједничком тржишту, економији, путовањима без пасоша - све је то Србија одавно предлагала али није било добрих политичких одјека од стране неких земаља у региону.
Председник Вучић је употребио слоган, који је био мото свих наших политичара, између осталих и краља Александар Карађорђевића – „Балкан балканским народима". Тиме се жели рећи да уколико би балкански народи сами решавали своје проблеме, без негативних утицаја са стране, да би за све нас било много боље.
Дакле могу да кажем да смо постигли смо изванредан успех, да смо добро функционисали као тим и да ћемо наставити са оваквом заједничком спољном политиком и успешним представљањем наше земље и у наредном периоду", изјавио је на крају боравка у Њујорку шеф српске дипломатије.