Дачић: Радимо да помогнемо нашим људима, али молимо за разумевање
„Данас је спољна политика углавном сведена на борбу против пандемије корона вируса и чак и готово све активности су престале. Министарство спољних послова данас има две главне активности. Поред помоћи нашим грађанима да се врате у земљу, друга ствар јесте и помоћ нашим медицинским установама, односно државним органима да се добију дозволе за све ове летове, превоз опреме која се купује широм света", рекао је Дачић.
„Успели смо за ових месец дана, можда и краће, да превеземо и вратимо више од 5.000 људи. Нису то људи који су туристи, већ смо пре свега хтели да помогнемо људима који су се затекли у иностранству, који су заробљени на аеродромима, оним ученицима и студентима који су остали без свог школовања, па и онима који су на службеним путевима, али и туристима, ако се наравно, налазе на аеродромима и на неким дестинацијама на којима не могу да остану. Половина је дошла авионима Ер Србије, а остали колима и аутобусима у нашој организацији, што значи да смо ми давали гаранције их да их пусте преко границе.
Данас вам нико више неће продати карту ако наше министарство не гарантује да ће те људе да превезе и дозволити им улаз у Србију."
Министар Дачић је рекао да наших људи има свуда, а говоримо о људима који су се евидентирали у нашим дипломатско-конзуларним представништвима и желе да се врате.Највише у Немачкој - 1.549, у САД - 639, у Аустрији - 478. Српских држављана има и на Малти, Етиопији, Уругвају, Нигерији или Малдивима – готово у свим деловима света.
Министар је нагласио је да ће се једном дневно, у договору са председником, организовати летови.
„За сутра је организован лет за Дубаи, а то су људи који долазе ту да би се пребацили за Београд. Следеће недеље се иде за Малту у понедељак, у уторак Братислава и Праг, у среду за Стокхолм и Осло у четвртак у Париз и у петак за Берлин и Франкфурт. С тим што у понедељак долазе и наши грађани из Саудијске арабије у њиховој организацији. Гледамо да се људи из Италије пребаце колима, колико је то могуће, и наравно из Словеније," рекао је шеф српске дипломатије.
„Битна је порука за све људе. Ми не можемо да организујемо авион за Филипине, али можемо за дестинације у Европи, до Абу Дабија или Дохе, Истанбула. Све што је у тим релацијама можемо да помогнемо и даћемо гаранције да ће држава доћи по њих, али они морају да се уз помоћ наших амбасада, или тамо где нема амбасаде, да се сами организују, да се примакну негде Србији. Сви који су нас послушали, дошли су у Београд", обавестио је министар грађанима који су у иностранству.
Говорећи о иницијативи које су земље Западног Балкана упутиле Европској комисији од које су тражили да према њима укине забрана извоза медицинске опреме и лекова из Европске уније у борби против пандемије корона вируса, рекао је да се одговор ЕУ очекује следеће недеље.
„Обавестили су нас да ће разматрати тај предлог и следеће недеље доставити одговор. Данас није централно питање да ли имате паре да нешто купите, већ да ли неко жели да вам прода робу и ако сте платити, да ли ће вам испоручити ту робу", рекао је Дачић.
"Нас у свим тим причама нико не спомиње, не мислим само на Србију, већ на кандидате за чланство и земље којима се говори о европској перспективи, оценио је Дачић и напоменуо да иако је за регион донета одлука о преименовању средстава из ИПА фондова, ЕУ још није донела одлуку о заједничком пакету помоћи унутар Уније.
Зато смо се окренули својим могућностима, државним нтеревенцијама да помогнемо привреди, рекао је он.
Да закључим, ми неке поуке, за свакодневни живот, треба да извучемо, рекао је Дачић у укључењу за ТВ Прва.