Амбасадор Филиповић на међународној конференцији о тероризму у Минску
Учествујући на првом пленарном делу конференције амбасадор Филиповић је дао кратак резиме мера које се предузимају на стратешком, организационом и оперативном плану у Републици Србији на плану борбе против тероризма, а нарочито у контексту спречавања злоупотребе савремене технологије за планирање у извршавање терористичких активности. Амбасадор Филиповић је посебно нагласио да Србија у сваком моменту осуђује тероризам без обзира ко су учиниоци, где се таква дела чине и са каквим мотивима се ове активности предузимају. У свом иступању указао је да је Србија одговоран партнер на међународном билатералном и мултилатералном плану, да у потпуности испуњава све своје међународне обавезе и да сматра да су Уједињене нације кључни форум за проналажење заједничког одговора на претњу тероризма. Нагласио је да високи степен солидарности и поверења свих међународних актера, уз искључивање у сваком погледу примене двоструких стандарда у овој области и не означавања терориста, која су до недавно били на листи терористичких организација, као „бораца за слободу", представља једину одрживу основу да се на ове безбедносне претње пронађе прави заједнички одговор на глобалном нивоу.
На конференцији су одржана три пленарна панела која су се односила на природу претњи које настају злоупотребом нових технологија и вештачке интелигенције, коришћење ових технологија за јачање капацитета за откривање страних терористичких бораца, коју покушавају са ратишта да отпутују на различите дестинације и развој националних и међународних стратегија сузбијања злоупотребе нових технологија од стране терориста.
Скуп су организовали Министарство спољних послова Републике Белорусије и Канцеларија Уједињених нација за борбу против тероризма, као наставак активности на међународном плану у циљу спречавања злоупотребе нових технологија за терористичке активности, а након конференције истог типа која је одржана у Њујорку, јуна прошле године. Конференцију су отворили председник Републике Белорусије Александар Лукашенко, подсекретар УН за борбу против тероризма Владимир Воронков, генерални секретар ОЕБС-а Томас Гремингер и извршни секретар Заједнице независних држава Сергеј Лебедеб, а учествовали су високи представници министарстава спољних послова и других институција 50 земаља чланица УН-а, ОЕБС-а и АСЕАН-а као и представници низа међународних организација, попут УН, ОЕБС-а, ЕУ, ОДКБ.