Toкио: Симпозијум о 140 година билатералних односа Србије и Јапана на Међународном универзитету Ђосаи
У уводном излагању, амбасадорка Србије у Токију Александра Ковач оценила је да дуго пријатељство између две веома удаљене земље и народа, без претходно забележеног контакта или посебних веза, као што је то случај са Србијом и Јапаном, представља редак пример међусобног препознавања и истрајности односа тако различитих идентитета. Истакла је да данас, у осврту на 140 година од успостављања односа, можемо да констатујемо да је дух солидарности обележио пријатељство два народа, а да су одважност и визија појединаца продубили билатералне везе у свим сферама.
Говорећи о раним контактима, амбасадорка Ковач је упознала присутне са посетом јапанског принца Србији 1894. године и забележеним утисцима. Указала је на саосећање са страдањем народа Србије и поштовање према храбрости њене војске које су исказали Јапанци као савезници у Првом светском рату. Навела је и пример емоцијама прожетог апела за помоћ становништву Србије, који је, 1915. године, упутио својим мештанима главешина села Мизутани, претече Фуђимија, града побратима Шапца, са којим су ове године прославили 40 година односа. Изразила је уверење да ће пријатељство остати обележје будућих односа две земље.
Модератор симпозијума био је Тошио Цунозаки, бивши амбасадор Јапана у Србији и потпредседник Друштва Јапан-Србија, а присутнима су се обратили ректор Међународног универзитета Ђосаи Кенђи Сугијабаши, бивши амбасадор Јапана у Србији и председник Друштва пријатељства Јапан-Србија Тадаши Нагаи, професорка Рико Шиба са Међународног универзитета Ђосаи, док се путем видео везе укључила Кајоко Јамасаки, професорка Филолошког факултета Универзитета у Београду.
Током скупа приказане су и видео поруке почасног генералног конзула Републике Србије у Осаки Наохида Уејаме, преводиоца Хирошија Јамасаки Вукелића, и бившег директора Канцеларије за Балкан Јапанске агенције за међународну сарадњу Саторуа Куросаве.
Масаки Шиндо, познавалац Николе Тесле, представио је изложбу посвећену српском научнику, која је за ову прилику била постављена у холу зграде Универзитета.
Поред изложбе о Тесли, у холу су била изложене и копије писама које су 1882. године разменили краљ Милан I Обреновић и јапански цар Меиђи и српске народне ношње из колекције Амбасаде.
Друштво пријатељства Јапан-Србија организовало је штанд на којем су приказани српски производи, предмети народне радиности и сувенири.
Симпозијуму, који је био успешно реализован и веома добро посећен, како на самом Универзитету, тако и путем видео везе, присуствовали су градоначелник Фуђимија, руководство и чланови Друштва пријатељства, представници Министарства спољних послова Јапана, чланови академске заједнице, студенти и грађани.