Берлин: : Интервју амбасадорке Јанковић за ТВ Берлин

17. сеп 2024.
Амбасадорка Реублике Србије у Немачкој Снежана Јанковић дала је интервју за ТВ Берлин. Повод за разговор био је недавно потписани Меморандум о разумевању између Републике Србије и Европске уније о стратешком партнерству у области одрживих сировина, ланаца вредности батерија и електричних возила, али је било речи и о процесу европских интеграција Србије, као и о ситуацији на Косову и Метохији.

Амбасадорка Јанковић је истакла стратешки значај и привредни потенцијал пројекта предвиђеног потписаним Меморандумом, нагласивши да за његову имплементацију најпре мора бити осигурана примена највиших еколошких стандарда, како би се заштитила животна околина и здравље људи. Указала је да би овај пројекат, уз услов његове безбедне реализације, Србији могао да донесе око 6 милијарди евра нових инвестиција и раст нашег БДП од око 16%. Такође је истакла да желимо да цео ланац вредности, колико год је то могуће, задржимо у сопственој земљи, а да само један мањи део литијума извозимо као сировину. Тиме бисмо могли да будемо препознати као атрактивна локација за производњу електричних аутомобила, што би било од немерљивог значаја за наш економски напредак. 
  
Навела је да се ради о обострано корисном стратешком партнерству у области одрживих ретких сировина, ланаца вредности батерија и електричних возила, којим се јача интеграција Србије у јединствено тржиште ЕУ, као и њено привредно и еколошко приближавање ЕУ. Амбасадорка је више пута подвукла да је за Србију најважнија примена највиших европских и светских стандарда по питању заштите животне средине, рекавши да ће на томе радити експерти из Србије, Немачке и ЕУ, те да имамо веома добру сарадњу са немачким Савезним министарством привреде и заштите климе.

Такође је  нагласила да председник и Влада Србије са огромном озбиљношћу и одговорношћу узимају забринутост наших грађана и дају све од себе да пруже одговоре и гаранције за безбедно спровођење пројекта, које ће почети тек кроз неколико година, када све претпоставке буду испуњене.  
  
На интересовање новинара да ли овај пројекат може да допринесе бржој интеграцији Србије у ЕУ, амбасадорка Јанковић је истакла да сам процес придруживања ЕУ има своје закономерности и критеријуме, али да овим пројектом Србија доприноси већој стратешкој независности ЕУ и отпорности њене привреде, што би свакако морало да буде препознато.  
  
Говорећи о ситуацији на КиМ, амбасадорка Јанковић је подвукла да је она веома забрињавајућа, што је директна последица крајње опасне, ескалаторне  политике албанских политичара из Приштине.  Указала је да је тежак живот Срба на КиМ свакодневица, да су непрестано изложени притисцима, застрашивању и шиканирању, са циљем да се натерају на егзодус, што све виде и знају и наши партнери у ЕУ. Навела је да стога очекујемо не само оштре реакције СРН, САД и ЕУ, већ много снажнији притисак и мере које ће натерати политичаре у Приштини да се уразуме и да престану са провокацијама, јер њима угрожавају опстанак српског становништва на КиМ, као и стабилност читавог региона Западног Балкана.