Берлин: Амбасадорка Јанковић за „Зидојче Цајтунг“
Она је за немачки дневник указала на званичне бројке из Београда, према којима је већи део миграната, који су од почетка године ушли у Србију, дошао преко копнене границе, из суседних држава, попут Северне Македоније, Бугарске, Албаније.
Преко београдског аеродрома, у Србију је дошло свега 6,67 одсто њих, казала је Јанковић.
Такође, указала је и да је забележен највећи пораст броја миграната из Авганистана, Сирије и Пакистана.
Истовремено, амбасадорка је поручила да је Србија схватила забринутост немачких и европских партнера и да жели да сарађује на постизању решења.
Тако су, каже, услови за улазак грађана из Индије, Бурундија, Тунниса и са Кубе већ пооштрени, и они сада морају да прикажу плаћену повратну карту са датумом напуштања земље.
Јанковић је указала да је председник Александар Вучић најавио да ће Србија своју визну политику значајно усагласити са политиком ЕУ, а да на детаљима већ ради одговарајућа радна група.
Јанковић је одбацила тврдње да Београд омогућава безвизни режим земљама које не признају независност тзв. Косова. Негирала је и оптужбу која је стигла из редова Слободарске партије Немачке (ФДП) да Србија, у сагласности са Москвом, мигранте циљано “прослеђује” у ЕУ.
Она је подсетила да са већином земаља, чији грађани без виза могу да допутују у Србију, такви споразуми постоје већ деценијама, а реч је о наслеђу бивше Југославије. Такође, подсетила је да је Југославија била један од оснивача Покрета несврстаних.
Немачки лист наводи да је визни режим Београда изазвао негодовање бројних чланица ЕУ, па и министарке унутрашњих послова Немачке Ненси Фезер, која је рекла да Србија мора да промени своју визну праксу “сада, а не некада“, и упозорила да би та пракса могла да “стоји на путу” шанси Србије да постане чланица ЕУ.
Извор: Танјуг