ВИЗНИ РЕЖИМ
 

Дипломатски и службени пасоши: Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци
Обични пасоши и друге путне исправе: Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци*
Напомена:

Виза је обавезна за носиоце пасоша које издаје МУП РС-Координациона управа. Од 13. октобра 2024. године, улазак у земље чланице ЕУ и Шенгенске зоне биће могућ без визе за ове пасоше.

За носиоца путног листа у транзиту није неопходна виза

 

УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ
Влада Републике Кипар донела је одлуку о појачаној контроли уласка страних држављана на своју територију. Не одобрава се улазак страних држављана у Р. Кипар уколико је крајња дестинација боравак/ноћење на северном (окупираном) делу острва.
Лица која улазе на територију Р. Кипар то морају учинити преко легалних граничних прелаза на подручју које ефективно контролише Влада Р. Кипар, а то су међународни аеродроми у Ларнаки и Пафосу и луке у Лимасолу и Ларнаки.
Долазак лица у Р. Кипар преко било ког илегалног граничног прелаза представља нарушавање закона Р. Кипар и власти Р. Кипар могу казнити и/или покренути судски поступак против таквих лица. Аеродром „Ерџан" на северном делу острва представља илегални гранични прелаз за улаз на територију Р. Кипра, као и луке Фамагуста и Каравостаси које су од стране Р. Кипар проглашене затвореним 1974. године.
Држављанима Р. Србије за улазак на територију Р. Кипар није потребна виза за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци. Потребно је да поседују биометријску путну исправу чији је рок важења најмање три месеца од планираног датума повратка. Није могуће добити визу или туристичку пропусницу на граничном прелазу.

СОЦИЈАЛНИ СПОРАЗУМИ
На снази је Споразум између Републике Србије и Републике Кипар о социјалној сигурности, који је ступио на снагу 2011. године. Њиме се омогућава остваривање права на пензију по основу периода осигурања навршених у обе државе. Ако лице нема право на давање само на основу периода осигурања навршених у обе државе, узимају се у обзир и периоди осигурања навршени на територији треће државе са којом обе државе уговорнице имају потписан споразум о социјалној сигурности који предвиђа сабирање периода осигурања.
Поступак за остваривање права на пензију се спроводи у Републици Србији преко Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, Дирекција, Београд и Дирекције Покрајинског фонда за пензијско и инвалидско осигурање, Нови Сад;
Орган за везу о питањима који се тичу спровођења Споразума , односно решавања евентуалних проблема, у Републици Србији је Завод за социјално осигурање.

КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – Ради личне сигурности у току боравка пожељно је поседовање полисе здравственог осигурања. Услуге лечења и здравствених прегледа су веома скупе (преглед лекара специјалисте од 40-70 евра, један дан хоспитализације 150 евра). У хитној служби GENERAL HOSPITAL у Никозији здравствени прегледи се могу обавити бесплатно. Контакт телефони су + 357 22 603 000 и + 357 22 604 011.

БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА – Иако је Р. Кипар од турске окупације северног дела острва 1974. године фактички подељен на територију под контролом Владе Р. Кипар која обухвата две трећине острва, и северну трећину са самопрокламованом „Турском Републиком Северни Кипар", безбедност је на високом нивоу.
Тзв. Турска Република Северни Кипар није призната од стране Р. Србије нити било које треће земље, осим од Турске. На острву су распоређене мировне снаге Уједињених нација (UNFICYP) које обезбеђују линију раздвајања, тзв. Зелену линију.
Од 2003. године омогућен је прелаз са подручја под ефективном владином контролом на окупирани (северни) део Р. Кипра и то на неколико прелаза дуж тампон зоне коју обезбеђују мировне снаге УН. Поменутих пунктова има девет, на којима полиција Р. Кипар спроводи проверу идентитета и то су: Ледра Стрит (најпосећенији) само за пешаке, Ледра Палас, Ајос Дометиос (само за возила), Астромеритис –Зодиа (само за возила), Пила-Пергамос, Ајос Николаос-Строволиа, Пиргос-Лимнитис, Дериња и Аплики-Лефка.
Влада Р. Кипар дозвољава кретање и прелазак на наведеним пунктовима свим држављанима Р. Кипар, ЕУ и држављанима трећих земаља, под условом да су на територију Р.Кипра ушли преко легалних граничних прелаза на подручју ефективне владине контроле.
Р. Кипар не гарантује безбедност и није у могућности да помогне странцима у случају незгоде, болести, крађе и других ванредних ситуација на територији окупираног дела, нити Амбасада Р. Србије може пружити икакав вид заштите држављанима Р. Србије који бораве на окупираном делу. Већи део непокретности лоциран на окупираном делу Р. Кипар укључујући хотеле, ресторане, продавнице и друге некретнине, припада расељеним кипарским Грцима који су били принуђени да их напусте због турске инвазије 1974. године, или представља непокретности изграђене илегално на имовини расељених кипарских Грка, чиме се повређују имовинска права расељених лица. Држављанима Р. Србије се не препоручује да купују непокретности на окупираном делу Кипра, јер се у том случају могу суочити са дуготрајним судским поступцима који могу довести до озбиљних финансијских последица.

ТРАНСПОРТ – На територији Р. Кипра се вози левом страном. Друмарина се не плаћа. Ограничење брзине на аутопуту је 100 km/h, уз толеранцију до 20 km/h. За прекорачење брзине предвиђена је новчана казна, а за брзину преко 150 km/h je предвиђена казна затвора. За употребу мобилног телефона током вожње предвиђена је новчана казна у износу од 150 евра, а сваки следећи исти прекршај је 300 евра. За вожњу у пијаном стању предвиђена је новчана казна (од 125 до 500 евра) а за изазивање саобраћајне незгоде под дејством алкохола прети казна затвора (од једног до осам месеци) као и новчана казна (од 1500 до 5000 евра).
С обзиром на постојање Споразума о међусобном признавању возачких дозвола између Републике Србије и Републике Кипар, носиоци важећих српских возачких дозвола имају право на њихову употребу шест месеци од уласка у Р. Кипар, након чега су у обавези да је замене за адекватну кипарску.
Представништво AIR SERBIA се налази у Никозији и контакт телефон је: +357 22 753 500.
Контакт телефон Имиграционе службе на Међународном аеродрому у Ларнаки: + 357 24 804 321 . Контакт телефон Аеродрома-информације о одласцима-поласцима: + 357 24 804 336 и у Луци Лимасол: + 357 25 805 343
На Кипру нема организованих, редовних аутобуских линија са аеродрома до већих градова. Могуће је користити ТАXI превоз или мини-бусеве фирме Kapnos Airport Shuttle, број телефона + 357 7777 1477, чије се представништво налази на аеродрому.

ОСТАЛО – Валута за плаћање је евро. Може се унети и изнети износ од 10.000 евра, док већи износ мора бити пријављен. Дозвољен је унос једног бокса цигарета (200 ком.) и једног литра жестоког алкохолног пића. Ловачко оружје и кућни љубимци могу се унети само уз одговарајуће потврде.
Није обавезна потврда о поседовању одређене количине новчаних средстава по дану боравка.

Контакти
Приликом боравка у Републици Кипар, за конзуларну помоћ и заштиту можете се обратити Амбасади Републике Србије у Никозији, адреса: 2 Vasilissis Olgas Str, 1101 Engomi, Nicosia, као и путем телефона: (+357) 22 777511, 22 772924 или електронске адресе: nicosia@serbia.org.cy