ВИЗНИ РЕЖИМ

Дипломатски и службени пасоши: Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од 180 дана
Обични пасоши и друге путне исправе: Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од 180 дана
Напомена: За носиоца путног листа у транзиту неопходна је виза

 

УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ
Од 19.07.2013. године, услов за улазак држављана Р. Србије у Републику Француску (као и било коју чланицу ЕУ) је да поседују путну исправу која је издата у последњих десет година и која мора да важи најмање три месеца након планираног датума за напуштање територије чланице ЕУ.
Носиоцима биометријских пасоша Р. Србије није потребна виза за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци.
Поред важећег пасоша, погранични органи траже и:
1. Доказ о разлогу и условима под којима ће лице боравити, о поседовању средстава са којима ће располагати за све време свог боравка у Француској, као и о обезбеђеном повратку у земљу из које је дошло. Процена средстава за боравак (новац у кешу, травел чекови, кредитне картице, изјава да ће све трошкове сносити особа која вас позива) врши се у односу на дужину и разлог боравка, а рачуна се на основу висине просечног смештаја.
2. У случају да лице прати малолетне особе, граничне службе могу да провере да ли при себи има сагласност родитеља да малолетне особе могу путовати са њим. Ако малолетне особе путују саме, граничне службе могу да провере да ли малолетници имају при себи сагласност родитеља.
3. Путно здравствено осигурање. Осигураници Републичког завода за здравствено осигурање током привременог боравка у иностранству имају право на хитну медицинску помоћ. Неопходно је да понесу потврду РЗЗО како би осигурали рефундацију трошкова лечења, уколико им то буде било потребно.
Носиоци биометријских пасоша Р. Србије издатих од стране МУП Р. Србије - Координационе управе, у Француској могу боравити само на основу претходно добијене визе у Конзуларном одељењу Амбасаде Француске у Београду. Они морају имати и међународно здравствено осигурање, које важи за све државе Шенгенског споразума, у трајању затражене визе. Ово осигурање се прилаже након усменог обавештења да је издавање визе одобрено. Прибављање визе или туристичке пропуснице на граничним прелазима је практично немогуће.
За носиоца путног листа у транзиту неопходна је виза, осим уколико се транзит обавља преко аеродрома који поседују међународни транзитни простор који се неће напуштати.
Поред виза за краћи боравак, постоји и више врста виза за тзв. дуги боравак у Француској и то:
• виза за студенте за учење језика
• боравишна виза за студирање која важи као дозвола боравка
• виза за дуги боравак за школовање малолетне особе
• виза за привремени боравак за посетиоце
• виза за дуги боравак за родитеља француског малолетног држављана који живи у Француској
• виза за дуги боравак за малолетног странца чији је родитељ француски држављанин или за пунолетног странца која је на терету свог родитеља француског држављанина
• виза за дуги боравак која важи као дозвола боравка за супружнике француских држављана.
Све информације везане за процедуру за добијање наведених типова виза за дуги боравак у Француској као и формулари за подношење захтева доступни су на сајту Амбасаде Француске Републике у Београду: www.ambafrance-srb.org.
У Француску се може унети, односно изнети до 10.000 евра.
Надлежни погранични органи захтевају да лице приликом уласка у Француску поседује следећа финансијска средства:
• 65 евра пo дану боравка за лице које има доказ да је извршило резервацију хотелске собе,
• 120 евра по дану боравка за лице које нема доказ о резервацији хотелске собе (или борави у приватном смештају у ком случају је потребна потврда о смештају и гарантно писмо).
Странац који у Француску путује из приватних или породичних разлога на период мањи од 3 месеца обавезан је да на спољним границама Шенген зоне пограничним органима презентује потврду о смештају (attestation d'accueil). Потврду о смештају прибавља лице које обезбеђује смештај странцу за време његовог боравка у Француској, тако што општини свог пребивалишта подноси захтев за издавање ове потврде. Неопходно је да општини достави попуњени формулар „cerfa n°10798*03", у који уноси податке о себи, странцу коме обезбеђује смештај, самом смештају и његовим карактеристикама и др, са приложеном одговарајућом документацијом (лични идентификациони документ, доказ о својству власника, закупца или корисника стана у коме има намеру да прими странца, доказ о примањима, доказ о пребивалишту – фактура за струју или телефон или инфостан, доказ о капацитету смештаја). Општина ће издати тражену потврду, уколико процени да лице које прихвата странца испуњава услове за то. Такса за издавање ове потврде износи 30 евра. Детаљније информације о потврди о смештају могу се наћи на следећим сајтовима: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F2191 и https://www.justice.fr/printpdf/77178
У Француску се може унети акцизна роба у следећим количинама: парфеми – 50 мл, тоалетна вода – 250 мл, кафа – 500 гр, алкохолна пића – 2 л (мање од 22% алкохола), цигарете – 200 ком. (1 бокс), цигарилоси – 100 ком, цигаре – 50 ком, дуван – 250 гр. За уношење ловачког оружја у Француску, неопходно је претходно прибављање дозволе од надлежног француског органа.
Кућни љубимци из земаља које нису чланице ЕУ у Француску могу бити унети само уколико су вакцинисани против беснила, обележени тетоважом или микрочипом и уколико поседују одговарајућу санитарну потврду од лабораторије која има лиценцу у ЕУ (не старију од три месеца).

СОЦИЈАЛНИ СПОРАЗУМИ
На снази је Конвенција о социјалном осигурању закључена између Француске и СФРЈ 1950. године која предвиђа социјално осигурање за наше држављане који се налазе или су били у радном односу у иностранству за случај болести, инвалидности, остваривања пензијског осигурања. За више информација контактирати Републички фонд за здравствено осигурање www.rfzo.rs.

КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – Препоручује се путно здравствено осигурање приликом путовања у Француску. Осигураници Републичког завода за здравствено осигурање током привременог боравка у иностранству имају право на хитну медицинску помоћ. Неопходно је да понесу потврду РЗЗО како би осигурали рефундацију трошкова лечења, уколико им то буде било потребно. Да би осигураник добио потврду РЗЗО, потребно је да му изабрани лекар изда потврду о здравственом стању, коју му оверава лекарска комисија матичне филијале РЗЗО.
Актуелну информацију о здравственој ситуацији у овој земљи можете добити на сајту Светске здравствене организације: https://www.euro.who.int/en/countries/france

БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА – У Француској није на снази ванредно стање због раније изведених терористичких напада, али се грађанима Р. Србије који намеравају да путују у Француску саветује додатан опрез и праћење информација о безбедносној ситуацији.
Француска има снажну анти-терористичку политику. На свим граничним прелазима су успостављене строге мере контроле, као и на аеродромима, железничким и метро станицама, а у време повишених безбедносних ризика, Влада Француске појачава полицију оружаним снагама.
Иако су демонстрације на улицама ретко насилне, саветујемо избегавање уличних демонстрација, поготову уколико су присутне и полицијске снаге за разбијање демонстрација.
Француска има релативно ниску стопу насилног криминала, али известан број насеља у већим француским градовима заслужује додатан опрез. Најчешћа мета лопова су возила са не-локалним регистарским таблицама. Лопови и џепароши најчешће «раде» у подземним метро и РЕР линијама у Паризу, као и у близини туристичких атракција. Путници би требало да будно мотре на свој пртљаг, али и да држе копије путних докумената и кредитних картица одвојено од оригинала, а заједно са важним бројевима телефона.

ТРАНСПОРТ – Највећи и најпрометнији аеродром у Француској је Paris-Charles de Gaulle преко кога се обавља највећи део саобраћаја са иностранством, укључујући саобраћај са Србијом. У околини Париза међународне летове има још и аеродром Орли и Бове. У осталом делу Француске још и Бордо, Клермон Феран, Лил, Лион, Марсељ, Нант, Ница, Тулуз. Француска има више великих лука, од којих је највећа Марсеј, а значајне су и Авр, Денкерк, Руан, Нант, Бордо. Квалитет друмске инфраструктуре је висок, са густом мрежом аутопутева и локалних путева. Француска железница је веома напредна и важи за једну од најбржих на свету.
Током туристичког боравка у Француској, држављанима Републике Србије, поред националне, потребна је и важећа међународна возачка дозвола. Са овом земљом постоји споразум о узајамном признавању и замени возачких дозвола који омогућава лицу са регулисаним боравком да замени српску возачку дозволу са инострану без полагања испита.

ОСТАЛО – Локална валута је евро. У широкој употреби су кредитне картице MasterCard, Visa, American Express.
Број за хитне случајеве У Француској је 112 и важи за полицију, хитну помоћ и ватрогасну службу.

Контакти:
Приликом боравка у Републици Француској, за конзуларну помоћ и заштиту можете се обратити:
• Амбасади Републике Србије у Паризу (адреса: 5, Rue Leonard de Vinci, 75116 Paris), путем следећег контакт телефона : + (33) 1-40-72-24-24, + (33) 1-40-72-24-17 и електронске адресе: ambassade.paris@mfa.rs или konzularno.pariz@mfa.rs.
• Конзулату Републике Србије у Стразбуру (адреса: 26, Avenue de la Forêt Noire, 67000 Strasbourg), путем следећег контакт телефона : + (33) 3-88-35-39-80 и електронске адресе: consulate.strasbourg@mfa.rs