Праг: Свечана Академија поводом Дана државности

17. феб 2025.
У Кајзерштеjнској палати у Прагу обележен је Дан државности Републике Србије.

Свечаној Академији присуствовали су представници дипломатског кора и међународних организација, представници Владе и Парламента Чешке Републике, угледне личности из политичког, привредног, културог и јавног живота земље домаћина и чланови српске заједнице у Чешкој. Својим присуством скуп су увеличали бивши председник  и премијер Чешке Милош Земан и Андреј Бабиш. 
Госте је поздравио домаћин, амбасадор Берислав Векић који је нагласио да се односи између Србије Чешке заснивају на пријатељским односима кроз дугу заједничку историју и кроз остваривање европских вредности. Истакао је значајно место економије и међутрговинске размене између две државе и указао да је Србија данас једна од најбрже растућих економија са међународно признатом инвестиционом климом и домаћин највеће светске изложбе Eкспо 2027. Амбасадор је захвалио чешкој влади и чешком народу на подршци коју пружају Србији на њеном европском путу.
Испред Владе Републике Чешке гостима се обратио заменик министра иностраних послова Едуард Хулицијус, који је потврдиo историјско пријатељство два народа, интензивне билатералне односе, као и одличне економске резултате који се бележе последњих година и пожелео Србији успешан европски пут. 
У наставку програма, путем видео бима гости су имали прилику да послушају поздравну реч министра спољних послова Републике Србије Марка Ђурића.
На крају официјалног дела програма амбасадор Векић и заменик министра Хулицијус пресекли су торту у бојама српске заставе.