Berlin: Ambasadorka Janković u intervjuu za ,,Vesti“
Upitana da oceni period od svog dolaska na mesto ambasadora, Janković je izjavila da su odnosi prethodne dve godine, uprkos pandemiji i mnogim ograničenjima koja nam je nametnula, bile period intenzivnog rada na daljem unapređenju odnosa i saradnje između Srbije i Nemačke i da sa zadovoljstvom može da istakne da su srpsko-nemački odnosi u stalnom usponu i da im pečat daje izuzetno razvijena privredna saradnja i veoma živa međuljudska razmena u brojnim oblastima.
Ambasadorka je ukazala da naše odnose opterećuje stav Nemačke prema Kosovu i Metohiji, za nas suštinskom pitanju i da je od izuzetne važnosti da sa Nemačkom negujemo redovan politički dijalog, da objašnjavamo našu poziciju i kontinuirano unapređujemo odnose.
U protekloj godini, uprkos pandemiji, uspešno su realizovane brojne posete na visokom i najvišem nivou: ministar spoljnih poslova Republike Srbije Nikola Selaković boravio je u poseti Berlinu početkom marta, a već krajem aprila je bivši ministar spoljnih poslova Nemačke Hajko Mas uzvratio posetu Srbiji.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović posetila je Berlin u maju, predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić u junu, a u julu je državni sekretar Ministarstva inostranih poslova Nemačke Migel Berger posetio Beograd.
Bivša kancelarka Merkel je na kraju svog mandata uvrstila Srbiju među malobrojne zemlje kojima je učinila oproštajnu posetu, uprkos negodovanju ostalih iz našeg regiona kojima je poseta izostala. Time je još jednom dala do znanja da je Srbija za Nemačku ključni partner u regionu, ostavivši istovremeno zalog novoj nemačkoj vladi da sa nama nastavi aktivno da razvija odnose i saradnju.
Upravo je u službenoj poseti Beogradu boravio Adis Ahmetović, izvestilac za Zapadni Balkan poslaničke grupe Socijaldemokratske partije u Bundestagu, a očekujemo da će u narednom periodu i drugi nemački zvaničnici i predstavnici nove nemačke vlade posetiti Srbiju.
Ambasadorka Janović je rekla da poznanstvo i kontakti predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa kancelarom Olafom Šolcom postoje od ranije.
Na pitanje koliko je uspela da upozna srpsku dijasporu u prestonici i širom Nemačke, ambasadorka je izjavila da je u svim saveznim pokrajinama koje je u zvaničnom svojstvu posetila – u Hesenu, Bavarskoj, Donjoj Saksoniji, Hamburgu, Baden Virtembergu – neizostavni deo njenog programa bio susret sa našom dijasporom.
Janković je naglasila da je upoznala divne ljude, istinske patriote, koji su dali veliki doprinos jačanju položaja naše zajednice u Nemačkoj i koji čine najvredniji potencijal i vezivno tkivo za izgradnju stabilnih i uspešnih bilateralnih odnosa Srbije i Nemačke.
Istakla je da u našoj dijaspori leži velika snaga koja povezuje Srbiju i Nemačku i da bi volela da u najvažnijim nacionalnim pitanjima, očuvanja našeg identiteta i poboljšanja položaja srpske zajednice, svi nastupamo složno i jedinstveno.
Ambasadorka se osvrnula na proslavu Sretenja i rekla da će obeležavanje Dana državnosti biti u skladu sa epidemiološkim merama, a to znači uz prisustvo manjeg broja naših najznačajnijih partnera iz nemačkih institucija i predsednika udruženja naše dijaspore i izrazila nadu da će Ambasada već sledeće godine biti u prilici da na ovaj svečani dan ugosti i mnoge druge predstavnike naše dijaspore iz čitave Nemačke, kako dolikuje i kako smo i učinili na velikom prijemu u Berlinu pre početka pandemije 2020. godine.
Kada je u pitanju očuvanje srpskog identiteta u stranoj zemlji ambasadorka je rekla da Ambasada prati rad klubova naše dijaspore, sa namerom i željom da podrži njihove aktivnosti i da je spremna da učestvuje u zajedničkim programima, posebno onim sa ciljem negovanja srpskog jezika, tradicije i kulture.
Ukazala je da je Ambasada na konkursu Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore, podržala nekoliko projekata, koji su kasnije i dobili finansijsku pomoć. Jedan od njih je izložba “Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata”, koja će biti upriličena u Berlinu i u nekim našim generalnim konzulatima. Javnosti će biti prikazan fotografski i drugi materijal potomaka učesnika Velikog rata iz Srbije i rasejanja, koji se decenijama nalazio u privatnim kolekcijama i zbirkama.
Na pitanje koliko Ambasada uspeva da pomogne u rešavanju problema naših građana, Janković je istakla da nijedan upit naših državljana ne ostaje bez odgovora i rekla da je Ambasada je u prethodnom periodu, zajedno sa generalnim konzulatima, pružala značajnu pomoć u evakuaciji naših državljana u Srbiju po izbijanju pandemije, a posle toga je nastavila da prati razvoj situacije u Nemačkoj i Srbiji u pogledu pooštravanja ili ublažavanja protivepidemijskih mera i na sve dostupne načine obaveštavala naše državljane, pomažući im tako da se što bolje obaveste i izbegnu eventualne posledice pri putovanjima.
Ambasadorka Janković istakla je da je Nemačka “lokomotiva” evropskog razvoja i naš najvažniji spoljnotrgovinski i privredni partner i da su višedecenijske privredne veze i brojne nemačke investicije u Srbiji dovele do rekordne vrednosti uvoza i izvoza u protekloj godini, više od šest milijardi evra.
Rekla je da odlični ekonomski odnosi čine Nemačku najvažnijom evropskom ekonomijom za nas, a da je tu i snažan nemački uticaj u okviru EU, čijem punopravnom članstvu i Srbija teži. Stoga i na širem geopolitičkom planu, a i u ravni naših bilateralnih odnosa, Nemačka spada u najznačajnije zemlje i partnere.
Ukazala je da Nemački političari pozdravljaju napredak koji je Srbija postigla u reformskom procesu na putu evropskih integracija i u transformaciji društva i podsetila na dobro je primljeno nedavno sprovođenje referenduma o ustavnim amandmanima u oblasti pravosuđa.
Uzimajući u obzir celokupne reformske rezultate, rekla je da je Nemačka je u decembru 2021. podržala napredak Srbije u evrointegracijama, glasavši za otvaranje Klastera 4 o životnoj sredini.
Rekla je da Nemačka smatra Srbiju najvažnijom zemljom regiona i da su u tom smislu i očekivanja od nas ponekad veća nego od ostalih.
Povodom nedavnih promena vodećih funkcionera u Kancelarmatu, Janković je rekla da je nemačka politika prema Srbiji deo njene ukupne politike prema regionu, i rezultat je i nemačkih interesa i samog razvoja na Zapadnom Balkanu, i da smatra da ne treba očekivati suštinske promene odnosa prema našoj zemlji, ali da očekuje da nova vlada unese novu dinamiku i neke konkretne ciljeve u pogledu naših evropskih integracija i daljeg razvoja saradnje.
Janković je naglasila da je jačanje bilateralnih odnosa je u obostranom interesu, a stav nemačkih zvaničnika da je Srbija ključna zemlja za stabilnost i napredak u regionu.
Izvor: Vesti