VIZNI REŽIM

Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana
Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna do 180 dana u periodu od jedne godine.
Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza

ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
Za ulazak državljana R. Srbije u R. Jermeniju neophodna je važeća putna isprava. Državljani R. Srbije, nosioci običnih putnih isprava, imaju pravo da uđu bez vize u R. Jermeniju i borave maksimalno 180 dana, u periodu od jedne godine. Iako Jermenija ne propisuje obavezno putno osiguranje za strane državljane, savetuje se da putnici pribave osiguranje pre dolaska u Jermeniju.

U Jermeniju je dozvoljeno uneti novčana sredstva u maksimalnom iznosu do 10.000 USD, dok je za veće iznose neophodno posedovati potvrdu o poreklu novca.

Roba u ličnom prtljagu putnika, koji u Jermeniju ulazi kopnenim putem, se uvozi bez dažbina do vrednosti od 500 evra, težine do 25 kg. Putnici koji ulaze u Jermeniju vazdušnim putem mogu u ličnom prtljagu uvesti, bez dažbine, robe u vrednosti od 10.000 evra, težine do 50 kg.

Količine akcizne robe koje se mogu uneti u Jermeniju bez plaćanja carinskih dažbina:

  • duvan i duvanski proizvodi: do 200 cigareta i 250 grama duvana;
  • alkoholna pića: 3 litra (maksimalno je dozvoljeno uvesti 5 litra alkoholnih pića, s tim što se za iznose preko 3 litra plaća akciza od 10 evra po litru); 
  • dozvoljeno je uneti lekove za ličnu upotrebu, sa pratećom zdravstvenom dokumentacijom, i to najviše 10 vrsta lekova, po maksimalno tri pakovanja;

Za uvoz/izvoz lovačkog oružja, dragocenih i umetničkih predmeta, kućnih ljubimaca i drugih životinja, neophodne su posebne dozvole jermenskih organa.

Detaljne informacije o zakonskim uslovima R. Jermenije za unošenje predmeta stranih državljana za ličnu upotrebu mogu se naći ovde https://src.am/storage/menu_contents_266/tq_sahman_hatogh_fizandz_eng_6666aa46082b1.pdf


SOCIJALNI SPORAZUMI - Nije zaključen socijalni sporazum.


KORISNE INFORMACIJE

Važni telefoni:

  • Policija: 102 / 911
  • Hitna pomoć: 103 / 911
  • Saobraćajna policija: 177

 

ZDRAVSTVENA SITUACIJA – R. Jermenija ima stručne lekare i medicinsko osoblje, ali je broj dobro opremljenih bolnica i zdravstvenih ustanova relativno mali, i one se većinom nalaze u Jerevanu i drugim gradovima. Tržište lekova je dobro snabdeveno, ali se tipovi i kvalitet lekova razlikuju. Putnicima u Jermeniju se sugeriše da pribave zdravstveno osiguranje tokom boravka.

Informaciju o aktuelnoj zdravstvenoj situaciji u R. Jermeniji možete naći na sajtu Svetske zdravstvene organizacije, preko linka https://www.who.int/countries/arm/

 

BEZBEDNOSNA SITUACIJA – Jermenija je načelno bezbedna zemlja. Kopnena granica sa Azerbejdžanom je zatvorena pa se iz predostrožnosti ne savetuju putovanja u pogranične oblasti prema Azerbejdžanu.

Kopnena granica prema Turskoj je i dalje zatvorena, ali je između dve zemlje uspostavljen avio saobraćaj (Jerevan-Istanbul). Kopneni, železnički i avio saobraćaj Jermenije prema Gruziji i Iranu funkcioniše nesmetano.

U Jermeniji se povremeno organizuju demonstracije i protesti, te treba izbegavati takva okupljanja, pratiti sredstva javnog informisanja, pridržavati se uputstava i upozorenja lokalnih vlasti.

Stopa kriminala je niska. Jermenija je bezbedna zemlja za strane građane, iako, kao i u bilo kojoj drugoj zemlji, treba biti na oprezu zbog mogućeg sitnog kriminala.

TRANSPORT – Najvažniji aerodrom u R. Jermeniji je aerodrom Zvartnoc (Zvartnots), u glavnom gradu Jerevanu, preko koga se, pored kopnenih graničnih prelaza sa Gruzijom, vrši međunarodni prevoz putnika. Granice sa Azerbejdžanom i Turskom su zatvorene.
             Putna mreža je razvijena, a železnička znatno manje. Cena javnog prevoza je pristupačna. Iako je poslednjih godina u Jermeniji značajno unapređena putna infrastruktura, pojedini lokalni putevi nisu u najboljem stanju, a standardi u vožnji se razlikuju, te je zato potreban dodatni oprez. Putovanja noću i u zimskim mesecima se ne preporučuju.
Vozačka dozvola R. Srbije važi na teritoriji R. Jermenije. Osobe koje imaju regulisan boravak u Jermeniji mogu, ukoliko to žele, da zamene nacionalnu vozačku dozvolu za jermensku. Ukoliko se putovanje obavlja automobilom iz R. Srbije, u R. Jermeniji je neophodno kupiti osnovno osiguranje za vozilo (ne važi međunarodna «Zelena karta»). Premija osiguranja zavisi od snage motora, starosne dobi i vozačkog staža.

OSTALO – Nacionalna valuta je jermenski dram (AMD). Najpoznatije međunarodne kreditne i debitne kartice se koriste najviše u Jerevanu i drugim gradovima, u većim hotelima, restoranima i prodavnicama, ali treba imati u vidu da još uvek ima mesta gde se ne mogu koristiti, pa treba u rezervi imati i gotovinu.


Kontakti:
Prilikom boravka u Republici Jermeniji, možete se obratiti Ambasadi Republike Srbije u Jerevanu, ul. Vazgen Sargsyan 10, poslovni centar Piazza Grande, 1. sprat (109), putem sledećih kontakt telefona (+374) (0) 60 380 116, 380 117, 380 119, i elektronske adrese embserbia.yerevan@gmail.com .