Vašington: Dačić na Molitvenom doručku
Taj značajan događaj okuplja oko 3.500 zvanica, među kojima su članovi američkog Kongresa, političari, vojni lideri i gosti iz stotinak zemalja.
Današnjem 71. po redu Molitvenom doručku, koji je počeo u 7:30 po lokalnom vremenu, prisustvuje i ambasador Marko Đurić.
Predsednik SAD okupljenima se obratio iz Kongresa, kao i prošle godine, sa istovremenog skupa kome prisustvuju isključivo članovi Kongresa i američki državljani.
Bajden je naglasio da mu je čast što nastavlja tradiciju koju je započeo 34. predsednik SAD Dvajt Azenhauer i poslao poruku jedinstva i međusobnog poštovanja, bez obzira na religijske i sve druge razlike.
To je forum koji je ustanovljen iz želje da se na trenutak zaborave političke razlike i da se u dobroj komunikaciji, bez formalnih opterećenja, lideri iz različitih oblasti političkog, društvenog i privrednog života sastanu i razmene informacije, namere i platforme za delovanje
Počasni gost Molitvenog doručka je američki predsednik, a svake godine prisutan je i gost iznenađenja i čiji identitet se ne otkriva pre početka događaja.
Molitveni doručak ustanovljen je 1953. godine kada je predsednik Ajzenhauer, na inicijativu metodističkog sveštenika Abrahama Veridea, pozvao senatora Frenka Karlsona da se sa predstavnicima vlade i opozicije pomole za Ameriku.
Prvobitna ideja da se političari iz SAD, iz vlasti i opozicije, okupljeni na jednom mestu zajedno mole za mir i uspeh Amerike, prerasla je u organizovanje međunarodnog molitvenog doručka na koji se, pored domaćih, pozivaju i svetski lideri i političari da zajedno pošalju poruke mira i solidarnosti u svetu.
Skup prate i dešavanja na marginama, kao i seminari, tako da je Molitveni doručak prerastao u forum političkih, društvenih i poslovnih lidera na neformalnoj osnovi.
Kopredsedavajući su uvek predstavnici Demokrata i Republikanaca.
Deo programa rezervisan je za bilateralne sastanke učesnika sa kongresmenima, senatorima, privrednicima i drugim značajnim zvaničnicima iz SAD.
Izvor/Foto: Tanjug