Starović: Važna poruka predsednika Vučića o potrebi očuvanja mira
Starović je, gostujući na Televiziji Hepi, rekao da je Kurti taj koji je prešao Rubikon i bacio kocku u nadi da će pasti na stranu koja njemu odgovora.
"Kurti jasnom namerom želi da izazove eskalaciju, verujući da mu geopolitičke okolnosti idu na ruku, da će države Zapada uvek stati na njegovu stranu i podržati sve njegove aktivnosti. Pristup koji je zauzeo je opasan. Mi moramo biti strana koja je odgovorna i promošljena i treba tri puta razmisliti, ali kada više izbora nemamo, moramo biti odlučni i moramo postaviti jasnu crvenu liniju bezbednosti našeg naroda na KiM", kaže Starović.
Kako je naveo, šest tačaka koje je izneo Kurti pokazuju koliko su udaljene pozicije Beograda i Prištine i koliko su Kurtijeve namere udaljene od realnosti i zdravog razuma.
Državni sekretar u MSP je rekao da je Kurtijevo ponašanje veoma opasno i rizično i on računa da će mu se, šta god učinio na planu ugrožavanja mira, to isplatiti i da će unapred imati podršku Zapada.
"Nisam siguran da je to tako. Predsednik Vučić je rekao da ne može sa sigurnošu da tvrdi da sve države Kvinte stoje iza Kurtija, na kraju podržaće svoje čedo, ali da nisu ipak sve države Kvinte inspiratori ovakvog ponašanja Kurtiju. On poput malog deteta pokušava da testira granice, da isprobava koliko daleko može da ide i računa na unapred pretpostavljenu podršku Zapada", rekao je Starović.
Starović kaže da Kurti ne shvata značaj mira i stabilnosti i toga koliko svi mi imamo da izgubimo ukoliko mir bude ugrožen.
Starović je naveo da administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena ima nešto veći nivo razumevanja da se moraju sačuvati mir i stabilnosti od drugih predstavnika u Briselu, i dodao da 31. jula, kada smo imali najveće tenzije u poslednjih 11 godina na severu KiM, ne bismo imali deeskalaciju da nije bilo američkog ambasadora u Prištini Džefrija Hovenijera.
Starović je naveo da specijalne militarizovane, monoetničke albanske jedince koje sprovode brutalnu i sirovu silu protiv Srba na KiM nemaju šta da traže na severu KiM po svim sporazuma u proteklih 11 godina.
Prema njegovim rečima, Albanci su se obavezali da specijalne snage neće biti na severu KiM bez saglasnosti Kfora i četiri predsednika opština na severu KiM.
"Oni preoblače nekadašnje borce UČK u jedinice ROSU. Neprihvatljivo je da se specijalne militarizovane albanske snage raspoređuju na severu dok postoji lokalna policija sa jasnim nadležnostima", kaže Starović.
Starović navodi da se specijalne albanske jedinice raspoređuju u oklopnim vozilima, preuzimaju redovan rad policijskih snaga bez bilo kakvog realnog obrazloženja i zastrašuju Srbe, a sve sa krajnim ciljem da se pokrene novi talas iseljavanja, što nećemo dozvoliti.
Prema njegovim rečima, Srbi na KiM koji su pod najvećim pritiskom Kurtija i njegovih specijalnih snaga treba da pokažu jedinstvo, odlučnost, odgovornost i disciplinu kako ne bi dozvolili da se realizuje Kurutijev plan i da ne nasedaju na Kurtijeve provokacije.
Starović je rekao da Srbi na KiM imaju visok nivo poverenja u Kfor čiji pripadnici su poslednja brana koja sprečava militantne snage kosovskih Albanaca da sprovedu svoju agendu etničkog čišćenja Srba.
Državni sekretar je, međutim, naveo da je, ukoliko nam se ponovi scenario od 31. jula novim pokušajem primene jednostranih mera Prištine i postavljenje barikada, veliko pitanje kako će Kfor postupiti i da li će pružati podršku Albancima, zauzeti neutralnu poziciju ili će učiniti ono što je njihova misija, a to je da zaštite nenaoružane civile od terora Prištine.
Starović je rekao da su od 2017. godine 23 države povukle priznanje tzv. „Kosova“ i da to što daleko manje od polovine država članica UN priznaje tzv. „Kosovo“ onemogućava Prištini put ka tome da stekne status posmatrača u UN.
Prema njegovim rečima, kampanja povlačenja priznanja tzv. „Kosova“, koja je bila uspešna u svakom smislu, biće nastavljena i naši potezi će biti adekvatni potezima koje povlači Priština.