Ministar Đurić sa ambasadorima Kvinte i EU o situaciji na KiM
Đurić je na sastanku istakao da je očigledno reč o sabotaži, i da Srbija nedvosmisleno osuđuje takav čin, koji je usmeren protiv stabilnosti regiona i interesa svih lokalnih zajednica, budući da od stabilnog funkcionisanja kanala Ibar-Lepenac u velikoj meri zavisi vodosnabdevanje i proizvodnja električne energije na Kosovu i Metohiji.
Šef srpske diplomatije konstatovao je da su optužbe koje je Priština ovim povodom iznela na račun Srbije neosnovane i ničim potkrepljene, i da za cilj imaju da se Beograd diskredituje u osetljivom trenutku, a situacija zloupotrebi u političke svrhe i instrumentalizuje u predizbornoj kampanji na Kosovu i Metohiji.
Srbija, prema njegovim rečima, zahteva utvrđivanje motiva napada na ovaj vitalni infrastrukturni objekat i spremna je da sa međunarodnim prisustvom na Kosovu i Metohiji sarađuje na rasvetljavanju svih okolnosti i eventualnom pronalaženju i privođenju odgovornih.
Ministar Đurić naglasio je da je važno da se u međuvremenu, pre nego što istraga pruži neke konkretne odgovore, svi uzdrže od neosnovanih optužbi i proizvoljnog upiranja prstom u bilo koga, kao i da policija na terenu u vršenju istražnih radnji ne koristi ovu situaciju kao izgovor za bilo kakvo nasilje i kršenje ljudskih prava građana.
Srbija je, kako je predočeno sagovornicima, spremna da lokalnim organima vlasti i Prištini pomogne isporukama električne energije dok oštećenja na kanalu Ibar-Lepenac ne budu otklonjena, a spremna je i da na svaki način pomogne i u samom saniranju štete.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Francuske, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Nemačke, SAD i Delegacije Evropske unije u Srbiji.