Ministar Dačić održao govor studentima Fakulteta političkih nauka "Sciences Po" iz Pariza
„Uvaženi studenti,
Dobrodošli u Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije. Izuzetno me raduje što ste odlučili da u okviru svog studijskog putovanja posetite Srbiju. Budući da su mnogi od vas državljani zemalja iz ovog regiona, a neki od vas i državljani Srbije, pretpostavljam da posedujete izvesna znanja o Srbiji, stečena kroz obrazovanje, medije, porodične veze ili kroz pripreme za ovu posetu.
Imajući u vidu da ste ovde u svojstvu predstavnika jedne tako renomirane obrazovne institucije kakva je Fakultet za politikologiju i međunarodne odnose Sciences Po (Sajans Po) i da je u fokusu vašeg Kampusa Centralna, Istočna i Jugoistočna Evropa, želeo bih ovom prilikom da vas bliže upoznam sa spoljnopolitičkim prioritetima Srbije i doprinesem boljem razumevanju uloge koju ona ima u međunarodnim okvirima.
Pored očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, strateški cilj Srbije je i punopravno članstvo u Evropskoj uniji.
Najvažniji spoljnopolitički prioritet Republike Srbije je očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta, sa Kosovom i Metohijom kao svojim sastavnim delom. Braneći svoj suverenitet i teritorijalni integritet, Srbija istovremeno brani međunarodno pravo, povelju UN i vrhovni autoritet Saveta bezbednosti s ciljem očuvanja međunarodnog mira.
Želim ovom prilikom da podsetim da je jednostrana deklaracija o nezavisnosti „Kosova" iz februara 2008. godine u suprotnosti ne samo sa međunarodnim pravom i Završnim aktom iz Helsinkija, tačnije sa njegovim principima 3 i 4, već i sa rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244, koja je 1999. godine usvojena u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija. Reč je o nepobitnim argumentima na koje je neophodno konstantno ukazivati, kao primer flagrantnog kršenja međunarodnog prava.
Pronalaženje političkog rešenja za Kosovo i Metohiju u direktnoj je korelaciji sa stabilnošću čitavog regiona. Iz tog razloga, Srbija se u dijalogu sa Prištinom uvek ponašala kao ozbiljan, odgovoran i konstruktivan partner, koji ispunjava svoje obaveze, posebno kada je u pitanju primena postignutih dogovora. Nažalost, to se ne može reći i za drugu stranu, koja svojim potezima vrši opstrukciju dogovorenog i ne doprinosi pronalaženju rešenja. To se posebno ogleda i u činjenici da i nakon šest godina od potpisivanja Briselskog sporazuma još uvek nije formirana Zajednica srpskih opština. Potpisivanje Briselskog sporazuma bilo je motivisano težnjom da se pronađu modaliteti zaštite interesa srpske zajednice u Pokrajini, usled nepostojanja adekvatnih institucionalnih mehanizama. Taj zadatak bio bi poveren upravo Zajednici srpskih opština.
U tom kontekstu, konstantno ukazujemo na značaj prisustva UNMIK-a u nesmanjenom broju i neizmenjenom mandatu, kao garanta bezbednosti i statusne neutralnosti međunarodnog prisustva u južnoj srpskoj Pokrajini. Veoma važnu ulogu u zaštiti srpskog življa, kulturnog i verskog nasleđa na Kosovu i Metohiji ima i prisustvo KFOR-a, u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244.
Želim da istaknem da spoljnopolitička aktivnost Vlade Republike Srbije, iza koje stoji veliki trud i posvećenost njenih institucija, uključujući i ministarstvo na čijem sam čelu, kao i aktivno diplomatsko delovanje, imaju, između ostalog, kao rezultat činjenicu da je u poslednjih godinu i po dana 13 država donelo odluku o povlačenju JPNK. Očekujem da će se ovakav trend nastaviti.
Svesna činjenice da evropska perspektiva čitavog regiona ZB predstavlja put pomirenja i saradnje na ovim prostorima, Srbija se konstantno zalaže za razvoj dobrosusedskih odnosa i dijalog kao osnovno sredstvo u rešavanju otvorenih pitanja i aktivno učestvuje u radu regionalnih inicijativa. Naša zemlja sprovodi reformske zadatke u cilju obezbeđivanja stabilnog društva, pune tržišne ekonomije i socijalne pravde. Iako je Srbija do sada otvorila 16 (šesnaest), a zatvorila 2 (dva) pregovaračka poglavlja, smatramo da dinamika otvaranja poglavlja ne prati dovoljno dinamiku reformi.
Dozvolite mi da ukažem na jednu specifičnost našeg evrointegracijskog puta, oličene u pregovaračkom poglavlju 35, koje u značajnoj meri određuje tok celokupnog procesa. Napredak u dijalogu Beograda i Prištine postavlja se kao uslov za naredne korake i u drugim oblastima, dok potezi Prištine vode u pravcu blokade dijaloga, koji je trenutno prekinut. Podsećam da je prekid dijaloga posledica destabilizujućih odluka Prištine, pre svega uvođenja stoprocentnih taksi na proizvode iz centralne Srbije, čime je otežan inače nimalo lak život srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji. I pored iskrene posvećenosti dijalogu sa Prištinom, kao jedinom načinu za pronalaženje kompromisnog rešenja, nastavak dijaloga će biti moguć samo ukoliko takse budu momentalno ukinute.
Uprkos teškoćama, mi ćemo nastaviti reformski put Srbije, nezavisno od dinamike pregovaračkog procesa, jer smatramo da je to u interesu svih naših građana. Svesni izazova sa kojima se i sama EU suočava, poput predstojećih reformi, problema očuvanja jedinstva i sl, očekujemo da će politika proširenja, kao jedna od najuspešnijih politika na kontinentu, ostati u njenom fokusu.
Dragi gosti,
u današnjem svetu koji se suočava sa ozbiljnim izazovima, Balkan je oduvek bio poprište interesa velikih sila i geopolitičkih kretanja. Saradnjom sa partnerima u regionu, Evropi i svetu, svojim angažmanom u OUN-u, OEBS-u, Savetu Evrope i drugim međunarodnim i regionalnim organizacijama i inicijativama, Srbija konstantno doprinosi jačanju mira, stabilnosti i ekonomskom napretku čitavog regiona. I te kako smo svesni činjenice da su Zapadnom Balkanu neophodni kompromis i fleksibilnost u borbi sa brojnim izazovima, kako na regionalnom, tako i na globalnom planu.
U tom smislu, naša zemlja je uložila vidljive napore u oblasti unapređenja regionalne saradnje i smanjenja tenzija na Balkanu i pokazala spremnost za prevazilaženje negativnog nasleđa prošlosti i zajedničku budućnost, zasnovanu na principima uzajamnog uvažavanja i poštovanja. Kao dobar sused, svima koji su spremni da podele sa nama teret odgovornosti sprovođenja zajedničkog istorijskog poduhvata izgradnje razvijenog, stabilnog i prosperitetnog regiona, Srbija će biti iskren partner.
Kao zemlja koja baštini bogatu tradiciju prijateljskih odnosa koje je SFRJ razvijala sa brojnim zemljama na svim kontinentima, Srbija osim balansirane i raznovrsne saradnje sa velikim silama poput SAD, RF i Kine, nastoji da očuva živu saradnju sa zemljama Afrike, Azije, kao i Latinske Amerike i Kariba.
Na samom kraju, želeo bih da vam poručim da je veoma važno da vas kroz život vode uzvišeni, humani i plemeniti ciljevi. To je jedini ispravan način da kao mladi, obrazovani ljudi na kojima svet ostaje, u okviru svojih budućih profesija doprinesete očuvanju univerzalnih vrednosti, a samim tim i izgradnji lepšeg, pravednijeg i bezbednijeg sveta.
Iskreno se nadam da ćete poneti lepe uspomene iz Srbije, zbog kojih ćete poželeti da je ponovo posetite."