Međunarodna konferencija u Sarajevu o NATO saradnji i partnerstvu u regionu
Cilj konferencije je bio razmatranje regionalne bezbednosne saradnje, a posebno u odnosu na pojave koje ne potpadaju pod tradicionalne bezbednosne pretnje, već se odnose na prirodne i druge katastrofe zbog intenzivnih klimatskih promena, kao i razmatranje partnerskog NATO Programa nauka za mir i bezbednost.
Ambasador Filipović, na panelu sa ostalim predstavnicima zemalja regiona, ukazao je na dosadašnje rezultate partnerske saradnje Srbije i NATO-a, koja se na osnovu politike vojne neutralnosti Srbije odvija kroz intenzivan politički dijalog i konkretne programe Partnerstva za mir u različitim oblastima. Posebno je obrazložio saradnju Srbije sa Alijansom u oblasti vanrednih situacija (poplave, požari, zemljotresi i druge elementarne nepogode) i organizaciju vežbe u ovoj oblasti „Srbija 2018.", koja je održana u našoj zemlji oktobra 2018. godine i predstavlja do sada najveću vežbu ovog tipa koju je Alijansa organizovala sa zemljom domaćinom. Takođe, v.d. pomoćnika ministra je istakao aktivnosti Srbije u Programu nauka za mir i bezbednost, što je od značaja, kako za širi krug državnih institucija, tako i za akademsku zajednicu, kojoj omogućava bolji pristup naučnim međunarodnim projektima.
Ambasador Filipović je posebno naglasio da u ovom trenutku obeležavamo komemoracijama bombardovanje tadašnje Savezne Republike Jugoslavije od strane NATO 1999, što je predstavljalo akt agresije na jednu suverenu zemlju, da žrtve i stradanja nikada nećemo zaboraviti, te da će sećanja uvek biti živa i neprolazna. Istovremeno, v.d. pomoćnika ministra ukazao je da je Srbija okrenuta budućnosti, da je njen prioritet regionalni mir i stabilnost, te da u tom cilju daje veliki doprinos da se spreči svaki oblik destabilizacije i obezbedi trajna stabilnost saradnjom na bilateralnom i multilateralnom nivou, gde je partnerska saradnja sa NATO-om od posebnog značaja. Ambasador Filipović je posebno ukazao na situaciju na Kosovu i Metohiji u kontekstu jednostranih mera koje preduzima Priština, zbog kojih je dijalog Beograda i Prištine veoma ugrožen, kao i na naša očekivanja da se u potpunosti realizuje mandat Misije KFOR-a u Pokrajini, saglasno Rezoluciji SB UN 1244 i zaštiti srpsko stanovništvo, njihova imovina i kulturna i istorijska baština.
Na konferenciji učestvovali su predstavnici ministarstava spoljnih poslova na nivou zamenika ministara/državnih sekretara, odnosno pomoćnika ministara, koji se bave pitanjima bezbednosne politike iz Bosne i Hercegovine, Republike Severne Makedonije, Republike Srbije, Republike Hrvatske i Crne Gore, uz učešće predstavnika NATO-a i akademskih institucija iz BiH i inostranstva.