Đurić: Srpska delegacija na GSUN jača međunarodnu poziciju Srbije

23. sep 2024.
U okviru 79. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku, šef srpske diplomatije Marko Đurić izjavio je novinarima da je učešće delegacije Srbije na zasedanju ojačalo poziciju naše zemlje na globalnoj sceni, istakavši da je već na samom početku napravljen iskorak u odnosu na ukupnu poziciju, što se odnosi i na zaštitu naših nacionalnih interesa kada je reč o Kosovu i Metohiji.

Govoreći o načinu istupanja srpske delegacije, Đurić je naveo da je planirano da se predsednik Aleksandar Vučić susretne sa više od 40 svetskih lidera, a da će on, paralelno i sinhronizovano sa tim, razgovarati sa brojnim ministrima spoljnih poslova zemalja iz celog sveta, te da već sad može da predstavi i konkretne rezultate.

„Srbija je na ovom zasedanju GSUN ispisala naizgled mali, ali značajan deo svoje diplomatske istorije kroz uspostavljanje diplomatskih odnosa sa nekoliko zemalja sa kojima nismo imali nikakvu komunikaciju i interakciju. Reč je o, po broju stanovnika i teritoriji, manjim državama, ali koje imaju članstvo i u UN i Unesku i u drugim međunarodnim organizacijama, gde je nama svaki glas važan, jer u tim organizacijama branimo i naše manastire na Kosovu i Metohiji, i naš teritorijalni integritet i suverenitet, ali i ne samo to. Zajedno sa mnogim državama stojimo na zaštiti principa Povelje UN, međunarodnog prava i zalaganja za mir", istakao je Đurić.

S tim u vezi, Đurić je ukazao da Srbija na ovoj GSUN uspostavlja diplomatske odnose sa Kiribatijem, a da je već u nedelju uspostavila diplomatske odnose sa Gvajanom, značajnom zemljom Karipskog i Centralnoameričkog pojasa, sa kojom nije imala nikakvu komunikaciju, kao i sa Maršalskim ostrvima, članicom UN i Uneska, gde se, prethodnih godina odlučivalo o srpskoj kulturnoj baštini, ali i Interpola i drugih međunarodnih organizacija.

Đurić je dodao i da je liberalizovan vizni režim sa nekoliko manjih država.

„Predstavljaću Srbiju na sastanku Pokreta nesvrstanih zemalja. Srbija nastavlja svoju multivektorsku spoljnu politiku koja podrazumeva da želimo da čuvamo i unapređujemo prijateljstva sa zemljama širom sveta", rekao je šef srpske diplomatije.

Takođe, naveo je da je fokus Srbije i na regionalnoj saradnji, te da će predstavljati Srbiju na Samitu Prijatelja Balkana, kao i na sastanku A5 formata, odnosno sastanku zemalja iz jadranskog basena.

„Važno je što ćemo se na marginama, a zapravo u centru zbivanja, sastati sa mnogima od naših komšija iz regiona, ali i sa mnogim zemljama, čije predstavnike nemamo priliku da redovno ili često sretnemo. Nije preterivanje ako kažem da smo već sada učešćem delegacije Srbije, koja deluje složno i sinhronizovano u dva koloseka, uspeli da osnažimo poziciju Srbije na globalnoj sceni, da dodatno pokažemo da držimo jednako do svih država bez obzira na njihovu snagu i veličinu, ali i da se pridržavamo principa međunarodnog prava", podvukao je ministar Đurić.

Ukazao je i na to da su deo delegacije Srbije i predstavnici Privredne komore Srbije, te da su dogovoreni brojni biznis forumi i poslovne interakcije, što je dobro i za privredu u Srbiji.

„S obzirom na broj sastanaka, ovakvih sedam dana nekada znači više nego šest meseci ili više redovnog posla", naglasio je ministar.

Đurić je rekao da interakcije na najvišem nivou, koje ima predsednik Vučić, ali i broj sastanaka, sporazuma, novih inicijativa u kojima je Srbija uzela učešće, za rezultat imaju pravljenje iskoraka u odnosu na našu ukupnu poziciju, što se svakako odnosi i na zaštitu nacionalnih interesa kada je reč o Kosovu i Metohiji.

„Zemlja poput Srbije je jaka i snažna onoliko koliko ima prijatelja na koje može da se osloni. Gradimo ekstenzivnu, vrlo široku mrežu prijatelja na međunarodnoj sceni, daleko van našeg regiona, svesni da je to komparativna prednost Srbije, ali kroz to ne samo da gradimo nove avenije saradnje u ekonomiji, već stvaramo i bolje pretpostavke za zaštitu teritorijalnog integriteta i suvereniteta, naše kulturne baštine. Sve ima veze sa ukupnim položajem Srbije. Zemlja poput Srbije može da cveta i razvija se, ako ima, a ima, dobru, efikasnu i ka rezultatima orijentisanu upravu. Ali, može da razvija kapacitete i širenjem mreže dobrih odnosa", konstatovao je Đurić.

Prema rečima šefa srpske diplomatije, cilj je da se za Srbiju stvori bezbedan, miran i prijateljski ambijent, ne samo u neposrednom okruženju, već da naša zemlja i šire bude prepoznata kao zemlja koja na tim linijama gradi svoju poziciju.

Govoreći o spoljnoj politici Srbije, Đurić je naveo da naša država vodi nacionalno odgovornu spoljnu politiku pružanja ruke.

„Ponosni smo na to što Srbija vodi nezavisnu i samostalnu politiku, i na svim sastancima sam mogao da se uverim u to da su interesi građana i države, a ne pritisci i globalni interesi i struje, ono što karakteriše našu politiku", rekao je šef srpske diplomatije.

Ukazao je i da su se tokom Samita za budućnost mogli videti oprečni stavovi nekih od vodećih svetskih sila, ali i da je glasanje o Guterešovom predlogu za budućnost UN i međunarodne saradnje bilo takvo da klasične linije blokovskih podela više nisu tako jasne, već da neke države koje bi se ranije striktno držale uz neke velike sile, kako sa istočne tako i sa zapadne strane, sada sve više zauzimaju drugačiji kurs.

„U takvom ambijentu, važno je što Srbiju vodi čovek i politika koja pre svega ima u vidu interes građana Srbije, a ne usmerenja koja bi dolazila od negde drugde, ali vodeći računa da se ne antagonizira bilo ko, već da ovo za Srbiju bude pravi praznik prijateljstava za narodima i zemljama sveta", zaključio je ministar Đurić.