Đurić: Austrija jedan od faktora koji doprinose ubrzanom ekonomskom razvoju našeg regiona i Srbije
„Razgovarali smo o izvanrednim ekonomskim odnosima naše dve zemlje u prethodnom periodu, koji podrazumevaju činjenicu da je Austrija postala jedan od faktora koji doprinose ubrzanom ekonomskom razvoju našeg regiona i Srbije konkretno“, naglasio je ministar Đurić obraćajući se medijima nakon sastanka.
Prema njegovim rečima, Austrija je treći najveći investitor u našoj zemlji, austrijske kompanije zapošljavaju hiljade ljudi na ovom prostoru donoseći ne samo nove prilike za građane Srbije, već i nove tehnologije i dodatnu povezanost sa evropskom ekonomijom.
„Srbija je zemlja koja se ubrzano ekonomski razvija i koja predstavlja izvanrednu priliku, ne samo za austrijske, već i za druge privredne subjekte, a srpski investitori sve više ulažu u naše partnerske zemlje iz regiona i okruženja uključujući i Austriju“, konstatovao je Đurić.
Sa austrijskom koleginicom šef srpske diplomatije razgovarao je i o političkim temama, izrazivši zadovoljstvo što je posetila našu zemlju ubrzo nakon njenog imenovanja u novoj vladi.
„To pokazuje ozbiljno interesovanje za odnose sa Srbijom i sa našim regionom, kao i želju Austrije da u narednom periodu još dublje zajednički radimo na evropskoj agendi, gde Srbija ima ambiciju da do kraja 2026. na kredibilnim i zaslugama zasnovanim osnovama ispuni sve uslove neophodne za članstvo u EU“, ukazao je Đurić.
Ministri su se u razgovoru osvrnuli i na unutrašnja politička dešavanja u Srbiji u prethodnih nekoliko meseci, a Đurić je sagovornicu upoznao sa naporima i nastojanjima Srbije za njihovo prevazilaženje i negovanje i unapređenje unutrašnjeg dijaloga.
„Razgovarali smo i o različitim pitanjima koje se odnose na dijalog Beograda i Prištine. Smatramo da je veoma značajno da prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji budu zaštićena, da sporazumi koji su dogovoreni, neki i pre više od 10 i 12 godina, poput sporazuma o Zajednici srpskih opština, budu sprovedeni, da misija gospodina Sorensena, koji ima zadatak da doprinese normalizaciji stanja, bude podržana“, rekao je ministar Đurić.
Poručio je da u tom domenu Srbija ostaje snažno opredeljena da, sa jedne strane podrži proces dijaloga, a sa druge strane insistira na zaštiti kolektivnih prava srpskog i drugih naroda na Kosovu i Metohiji.
„Upoznao sam naše goste sa problemima koji su nastali kao posledica jednostranih i nekoordinisanih akcija tamošnjih vlasti i konsekventnom porastu tenzija koji nije doprineo normalizaciji odnosa. Ponovio sam, takođe, tokom ovog sastanka snažnu opredeljenost Srbije da nastavi sa unutrašnjim reformama i ekonomskim razvojem“, poručio je Đurić.
Podrška Srbiji na evropskom putu obostrano je korisna, naglasio je ministar i izrazio zahvalnost Austriji na dosadašnjoj podršci u ovom domenu.
„Srbija za evropski sto dolazi sa idejom da doprinese snagom svoje ekonomije, talentom svojih ljudi, svojom strateškom pozicijom u regionu i kapacitetom da bude stabilizujući element i element napretka u našem regionu“, ocenio je Đurić.
Posebno zadovoljstvo izrazio je zbog saradnje ostvarene u multilateralnom domenu u UN i drugim organizacijama u kojima se Austrija i Srbija međusobno podržavaju.
„Obraćanje ne bi bilo kompletno da ne pomenem fenomenalnu ulogu, zaslugu i potencijal naše mnogobrojne dijaspore na području Austrije, koja predstavlja pravi most saradnje između naše dve zemlje“, zaključio je ministar Đurić, izražavajući uverenje da će se između dve zemlje u narednom periodu nastaviti intenzivan i obostrano koristan dijalog na nivou predsednika i premijera.
U svom obraćanju predstavnicima medija, ministarka Majnl Rajzinger, izrazila je zadovoljstvo što je drugi put u Beogradu, a prvi put u kapacitetu ministarke spoljnih poslova, ocenjujući političke i ekonomske odnose Srbije i Austrije kao veoma dobre.
Istakla je da su za njenu zemlju partnerski odnosi sa Srbijom veoma važni, kao i da želi da se takvi odnosi prošire i dodatno prodube.
Naglasila je da je veoma ponosna na nivo privredne saradnje, dodajući da više od 800 austrijskih kompanija posluje u Srbiji, gde obezbeđuju 24.000 radnih mesta, što je veoma lepa slika naše saradnje.
Ukazala je, takođe, i na značaj srpske dijaspore u Austriji, istakavši da su Srbi veoma važan kulturni, ali i ekonomski deo te zemlje.
Austrijska vlada, poručila je šefica austrijske diplomatije, podržava zemlje Zapadnog Balkana da postanu članice EU.
„Mi to iskreno mislimo, i želimo Srbiju da vidimo kao deo Evropske unije kako bismo zbližili i ljude i privredu. Imamo veliku zajedničku prošlost, ali želimo da imamo i zajedničku budućnost“, navela je Majnl Rajzinger, dodavši da i sa srpske strane vidi jasnu odlučnost da postane deo EU.