Peking: Simpozijum o visoko kvalitetnom razvoju Inicijative „Pojas i put“
Na simpozijumu, organizovanom povodom 10. godišnjice od pokretanja inicijative „Pojas i put“, koji je vodio zamenik MIP Kine Sun Veidung, razmenjena su mišljenja o značaju ove inicijative na globalnom planu, kao i perspektivi njenog daljeg razvoja.
Pored ambasadorke Stefanović, na Simpozijumu su istupali i ambasadori Indonezije, Uzbekistana, Pakistana, Etiopije, rezidentni koordinator UN u Kini, šefovi različitih agencija UN, kao i članovi Savetodavnog tela “Pojasa i puta“, među kojima su bili raniji predsednik Vlade Egipta Esam Šaraf, raniji stalni predstavnik Singapura pri UN Kišore Mahbubani, Erastus Mvenča, prethodni zamenik predsedavajućeg Afričke Unije, predstavnici Azijske infrastrukturne investicione banke i Nove razvojne banke i dr.
U uvodnom izlaganju zamenik ministra inostranih poslova NR Kine Sun Veidung je, između ostalog, istakao da je Kina ponosna na rezultate ostvarene u okviru inicijative „Pojas i put“, kojoj se do sada priključilo 140 zemalja i međunarodnih organizacija i u okviru koje je realizovano preko tri hiljade projekata u vrednosti od oko hiljadu milijardi USD, te ocenio da je protekla decenija bila period povezivanja, umrežavanja i strateške saradnje.
Svi učesnici su se afirmativno izrazili o značaju „Pojasa i puta“ kao globalne inkluzivne inicijative, koja pored velikih rezultata u pogledu jačanja međupovezanosti, posebno u infrastrukturnom smislu, ima potencijal daljeg razvoja u svim oblastima. Fokusirali su svoja izlaganja na konkretne benefite, koje su projekti u okviru „Pojasa i puta“ doneli zemalja učesnicama.
Ambasadorka Stefanović je ukazala na značaj koji Republika Srbija pridaje učešću u inicijativi „Pojas i put“ od njenog pokretanja i upoznala prisutne sa konkretnim rezultatima, u smislu implementacije projekata infrastrukturnog povezivanja Srbije, poput modernizacije železnice, izgradnje auto-puteva i dr. Ukazala je da je Srbija značajna tačka preko koje će Pomorski put svile za 21. vek, od Grčke, preko Severne Makedonije, Srbije i dalje Mađarske, Kinesko-evropskom ekspresnom transportnom linijom, biti povezan sa severnom Evropom.
Osvrnula se i na značaj dolaska velikih kineskih investicija u Srbiju, koje su rezultat veće vidljivosti Srbije na investicionoj mapi Kine i sveta. Pored toga, posebno je istakla potencijale u saradnji u okviru Digitalnog puta svile, na kojoj će biti fokus u narednom periodu, imajući u vidu da je IT industrija jedan od najperspektivnijih sektora privrede Srbije, te da su digitalizacija i veštačka inteligencija prioriteti Vlade Republike Srbije.
Tokom posete Harbinu realizovan je i susret učesnika Simpozijuma sa guvernerom Provincije Heilungđijang Liang Huiling. U kraćem odvojenom razgovoru ambasadorke Stefanović sa guvernerkom Liang izražen je obostrani interes za jačanje saradnje Srbije sa provincijom Heilungđijang u oblasti poljoprivrede, industrije i IT. Naglašen je i značaj saradnje Harbina i Užica za dalji ukupan razvoj dve zemlje i upućen poziv guvernerki da poseti Srbiju.