Kišinjev: Intervju ambasadora Tomaševića za portal „NOI.MD“
Govoreći o odnosima između Srbije i Moldavije, Tomašević je istakao da Srbija i Moldavija imaju tradicionalno dobre i prijateljske odnose, koje karakterišu pricipijelnost u poštovanju međunarodnog prava i teritorijalne celovitosti dveju zemalja, koje se uvek međusobno podržavaju u međunarodnim organizacijama.
„Postoje mnoge oblasti u kojima imamo potencijal za unapređenje saradnje, a poseban prostor se pruža u oblasti ekonomske saradnje. Vrednost i obim robne razmene svakako nisu na adekvatnom nivou i težimo da ih povećamo, kao i da podstaknemo direktna ulaganja na obe strane“, ukazao je Tomašević.
„Prilikom nedavne posete Moldaviji, imao sam sastanak sa predsednikom Privredne i industrijske komore Moldavije Serđuom Hareom i tom prilikom zajednički smo podstakli održavanje sastanka naše dve komore posle dužeg perioda, inovaciju važećeg Protokola o saradnji, ali i učešće privrednih delegacija na sajmovima u Srbiji i Moldaviji“, rekao je Tomašević.
Takođe, ambasador je tokom posete pokrenuo i inicijativu da prvu sledeću posetu na visokom ili najvišem nivou prati biznis forum koji će omogućiti direktno povezivanje proizvođača, privrednika i povezivanje dva tržišta.
Odgovarajući na pitanja u vezi sa politikom vojne neutralnosti koju vodi Republika Srbija, u kontekstu činjenice da je okružena zemljama koje su članice NATO, kao i cene koju je potrebno da plati za očuvanje svoje nezavisnosti i slobode, ambasador Tomašević je naglasio da je vojna neutralnost u svakom smislu najskuplji i najteži izbor, ali je i najviši stepen samostalnosti i odgovornosti prema svojim građanima koju jedna država može da pruži. Neutralnost dolazi usled sigurnosti u snagu i sposobnost sopstvenih oružanih snaga, ali i istorijskih okolnosti i duboke svesnosti i samosvesnosti, te geostrateške pozicije na kojoj se Srbija nalazi. Ipak, u spoljnopolitičkom smislu Srbija jeste opredeljena i teži da što pre postane članica EU, kojoj pripada geografski, istorijski, ideološki i kultorološki. On je dodao da Srbija nastoji da živi u miru sa svojim susedima ma kojem vojnom savezu oni pripadali, negujući sve ono što susede spaja, a ne razdvaja.
Podvukao je da je srpski narod slobodarski narod, koji je za odbranu tog vrhovnog ideala mnogo puta kroz svoju istoriju plaćao skupu cenu. „Generacije Srba odrastale su uz heroje iz svog neposrednog okruženja koji su se borili kroz vekove ne samo za slobodu Srbije, već i čitave Evrope“. On je podsetio da je samo u Prvom svetskom ratu Srbija izgubila trećinu stanovništva.
„Nacionalno jedinstvo je ključno kada se suočavate sa opasnostima i glavna odlika srpskog naroda je što je uvek složan kada se suočava sa velikim izazovima i pretnjama, poput onih koje ugrožavaju nezavisnost, celovitost i slobodu naše zemlje“, dodao je ambasador.
Ambasador Srbije je rekao da se nekoliko bilateralnih sporazuma nalazi u fazi usaglašavanja i da se očekuje da, nakon što budu okončane interne procedure, oni budu potpisani prilikom jedne od narednih poseta. Među njima su Sporazum o policijskoj saradnji i Sporazum o međusobnoj promociji i zaštiti investicija, koji će svakako doprineti da se obogati regulativni okvir i značajno unapredi saradnja u ovim važnim oblastima.
Ambasador je naglasio da je nedavno boravio u poseti Kišinjevu, što je drugi put ove godine.
„Kao i uvek, duh moldavskog glavnog grada i gostoprimstvo domaćina doprinose da se osećam kao da sam kod kuće. Veoma sam zadovoljan, imajući u vidu da sam imao priliku da realizujem susrete sa predsednicom Moldavije Majom Sandu, premijerkom Natalijom Gavrlicom, predsednikom Parlamenta Igorom Grosuom, predsednikom Privredne i industrijske komore Serđuom Hareom, rektorom Državnog univerziteta u Kišinjevu Igorom Šarovim, kao i kolegama iz Ministarstva inostranih poslovai evropskih integracija Republike Moldavije. Siguran sam da ćemo u budućem periodu realizovati brojne zajedničke projekte, a pomenuću samo jedan od njih u oblasti kulture, a to je promocija u Kišinjevu prevedenih pripovetki na rumunski jezik srpskog nobelovca Ive Andrića, u izdanju moldavske izdavačke kuće Kartier“.
Ambasador je dodao da je jedna od tema tokom njegove posete bila i promocija turističkih potencijala Srbije i Moldavije sa ciljem povećanja broja poseta, što, pored boljeg upoznavanja dva naroda i dve zemlje, omogućava i povezivanje privrednika i otvara šanse za nove oblike poslovanja.
Takođe je istakao da će sa velikim zadovoljstvom pružiti punu podršku organizovanju promotivnih događaja posvećenih turističkim potencijalima Srbije i Moldavije koji bi mogli da budu organizovani u najkraćem periodu, a koji bi potencijalno bili propraćeni i adekvatnim promocijama dobrih vina kojima se dve zemlje mogu sa ponosom pohvaliti.
Govoreći o rezultatima svoje posete Kišinjevu, ambasador Tomašević je naglasio da je siguran da će rezultati vrlo brzo doći i da će se manifestovati kroz unapređenje svih oblika bilateralne saradnje. Od političke, koja podrazumeva povećanje broja poseta na visokom i najvišem nivou, razvoj sektorske saradnje i brojne nove sporazume, preko parlamentarne, sa razmenama poseta poslanika iz redova poslaničkih grupa prijateljstva ali i predsednika parlamenata, do kulturne, obrazovne, naučne, ekonomske i sportske saradnje.
Na konstataciju novinara da građani Moldavije sve češće biraju Srbiju kao turističku destinaciju, ambasador je rekao da je Srbija puna prirodnih lepota. Planine, reke, jezera, kao i brojni festivali širom zemlje doprinose da turisti pronađu savršen spoj gostoprimstva, predivnih krajolika, zabave, sporta, ali i kulturnih sadržaja koji obogaćuju turističku ponudu. Dobra infrastruktura doprinosi boljoj povezanosti i dostupnosti sadržaja širom zemlje, dok iskustva u vezi sa srpskom gastronomskom ponudom posebno privlače nove, ali i brojne turiste koji su već posetili Srbiju, da se ponovo vrate.
„Bratskom moldavskom narodu želim zdravlje, da ostanu uvek vedrog duha sa mnogo ljubavi prema svojoj otadžbini, ali i starim i iskrenim prijateljima, evropsku budućnost i prosperitet, koji će ih opredeliti da sa svojim porodicama ostanu u svojoj zemlji, kako bi je nadalje razvijali“, poželeo je Tomašević građanima Moldavije.