Berlin: Prijem u Ambasadi Republike Srbije povodom Dana državnosti
Prijemu su prisustvovali i predstavnici dijaspore - predsednici srpskih udruženja iz Berlina, kao i predstavnici diplomatskog kora.
"Na Dan državnosti Republike Srbije obeležavamo dva važna datuma - početak Prvog srpskog ustanka protiv Osmanskog carstva 1804. g. i donošenje prvog srpskog ustava 1835. g, koji je bio najmoderniji u tadašnjoj Evropi" navela je ambasadorka Janković, dodajući da je "srpski narod tada bio ujedinjen u borbi za slobodu i pravdu, vrednosti kojima smo i danas posvećeni".
Ambasadorka je istakla da je Srbija danas moderna država koja teži članstvu u EU, uz izgradnju prijateljskih odnosa sa svim državama u svetu. Napomenula je da je članstvo u EU naš glavni spoljnopolitički cilj i zahvalila se na nemačkoj pomoći i podršci Srbiji u ispunjenju tog cilja.
"Nemačka je godinama unazad naš najznačajniji partner u političkom i ekonomskom smislu i proteklu godinu, uprkos pandemiji, obeležio je intenzivan politički dijalog" istakla je Janković, koja je, između ostalog, izrazila uverenje da će Srbija i sa novom nemačkom vladom nastaviti dobru saradnju u oblastima od zajedničkog interesa.
"Srbija je nakon korenitih fiskalnih reformi postigla izuzetne ekonomske rezultate i postala prva ekonomija u regionu po ekonomskom rastu i privlačenju stranih investicija" rekla je ona. Janković je dodala da je privredna saradnja najdinamičnija oblast saradnje Srbije i Nemačke i da u Srbiji trenutno posluje preko 500 nemačkih kompanija koje zapošljavaju oko 75.000 radnika.
Podsetila je da odnosi naše dve zemlje imaju dugu i zavidnu tradiciju i istakla da krajem ove i početkom sledeće godine proslavljamo 140 godina od potpisivanja Trgovinske i Konzularne konvencije.
Ona je podsetila i na obeležavanje dva izuzetno važna jubileja u oblasti kulturne saradnje, a to su 200 godina od saradnje Vuka Karadžića sa Geteom, Šilerom i braćom Grim i 240 godina od studija Dositeja Obradovića na Univerzitetu u Lajpcigu i Haleu.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je rekao da Nemačka nije samo najveći ekonomski partner i jedan od najvećih investitora u Srbiju, već je i destinacija broj jedan za izvoz srpskih proizvoda.
On je istakao da je Nemačka uložila preko tri milijarde evra u Srbiju, u privredu i infrastrukturu.
Ukazao je i na značaj inicijativa „Berlinski proces“ i „Otvoreni Balkan“ istakavši da je njihov cilj ekonomsko povezivanje i prosperitet regiona.