Berlin: Ambasadorka Janković otvorila izložbu „Vuk Karadžić i Nemci“
Izložbu je na inicijativu ambasadorke Janković sačinila grupa autora na čelu sa prof. dr Boškom Suvajdžićem, predsednikom Upravnog odbora "Vukove zadužbine", uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije.
Ambasadorka Janković je na svečanom otvaranju izrazila zadovoljstvo održavanjem izložbe u Jeni, gradu koji je, uz susedni Vajmar, predstavljao jedan od najznačajnijih kulturnih i intelektualnih centara Nemačke u 19. veku. Istakla je značaj i mesto koje Univerzitet u Jeni ima u obeležavanju ovog izuzetnog jubileja i sećanju na Vukov boravak u Nemačkoj, budući da je upravo ovaj univerzitet Vuku Karadžiću dodelio titulu počasnog doktora filozofije 1823. godine, kao jednom od najvećih lingvista tog doba. Navela je da je Vuk Karadžić ljubaznim pismom zahvalio Filozofskom fakultetu u Jeni na ukazanoj mu časti, a dobijenu titulu isticao je potom u svojim knjigama na prvom mestu. Ambasadorka Janković je podvukla da su Ambasada Srbije u Berlinu i „Vukova zadužbina“ ovom izložbom želele da predstave publici u Nemačkoj dragocene informacije o jednom izuzetno plodonosnom periodu srpsko-nemačkih odnosa, koji, uprkos povremenim izazovima i teškim momentima, sadrže jedno ovakvo kulturno blago kao svedočanstvo intelektualnog i kulturnog prožimanja srpskog i nemačkog naroda.
U ime Univerziteta u Jeni prisutnima su se obratili prof. dr Tede Kal sa Instituta za slavistiku i kavkaske studije i prof. dr Klaudija Hilinger, šef Sektora za međunarodnu saradnju. Prof. Kal je predstavio životni put i opus Vuka Karadžića, kao lingviste i reformatora jezika, ali i kao antropologa, prevodioca i diplomate. Naglasio je da se radi o izuzetno svestranoj ličnosti, čiji je značaj za srpsku kulturu, ali i za srpsku nacionalnu ideju, nemerljiv. Ukazao je da je upravo Vuk svojim kontaktima sa nemačkim piscima otvorio put srpskoj narodnoj i južnoslovenskoj književnosti i njenoj afirmaciji u Nemačkoj i Evropi.
Dr Klaudija Hilinger je istakla da izložba otkriva zanimljive informacije o vezama poznatih ličnosti iz Srbije i Nemačke u 19. veku, kao i o njihovoj saradnji koja je na planu književnosti, ali i šire kulturne i intelektualne delatnosti, ostavila dalekosežni uticaj. Ukazala je da i danas postoje čvrste intelektualne veze između dve zemlje, da na Univerzitetu u Jeni trenutno studira trinaestoro studenata iz Srbije, dok Univerzitet ostvaruje saradnju sa univerzitetima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Među mnogobrojnim posetiocima, otvaranju izložbe prisustvovali su profesori i studenti Univerziteta „Fridrih Šiler“ u Jeni, kao i predstavnici srpske dijaspore iz Jene i pokrajine Tiringija, a najava o izložbi objavljena je u vodećim medijima ovog dela Nemačke.
Izložba će se na Univerzitetu u Jeni prikazivati do 19. maja 2023. godine. Ovo je njeno treće prikazivanje u Nemačkoj, posle gostovanja u Bavarskoj državnoj biblioteci u Minhenu i na Univerzitetu u Hamburgu. Nakon Jene, izložba se seli u druge kulturne i univerzitetske centre u Nemačkoj.